$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: מיקרוסופט תספק שירותי ענן לממשלות זרות

לפי CNBC, החברה תציע חבילות של תשתיות מחשוב ענן לממשלות שונות - בדומה לעסקה שהוקפאה עם משרד ההגנה האמריקאי, שבמסגרתה התחייבה לאייש את הפרויקט בעובדים עם סיווג ביטחוני גבוה

שירות כלכליסט 15:4522.08.20
מיקרוסופט חותמת על חוזים עם ממשלות זרות במסגרתם תציע חבילות של תשתיות מחשוב ענן, בדומה לחבילה שארגנה למשרד ההגנה האמריקאי, כך מדווח אתר CNBC המתבסס על אנשים המעורים בנושא.

 

חבילת הענן שהוצעה למשרד ההגנה נקראת JEDI ומספקת מחשוב ענן ומשאבי אחסון לכל רמות הסיווג הביטחוני. עוד כוללת החבילה מכשירים שיכולים לעבוד אופליין עד שיסתנכרו מחדש עם תשתיות הענן. החוזה עם הפנטגון נחתם באוקטובר לעשר שנים והוא בשווי 10 מיליארד דולר.

 

לפי אחד המקורבים, מיקרוסופט חוותה התעניינות מצד ממשלות נוספות בעסקה דומה לזו של הפנטגון. היתרון של העסקה הוא שמיקרוסופט התחייבה לאייש את הפרויקט בעובדים עם סיווג ביטחוני גבוה ולספק מוצרים ושירותים קיימים ולא טכנולוגיות המיוצרות במיוחד במחיר קבוע.

 

לדברי מקורב, במיקרוסופט החלו לעבוד על חוזים דומים עם ממשלות זרות לאחר שהפרויקט עם הפנטגון הוקפא מכיוון שאמזון עתרה לבית המשפט נגדו. אמזון היא יריבתה העיקרית של מיקרוסופט בתחום מחשוב הענן.

 

האסטרטגיה מצביעה על כך שבמיקרוסופט מקווים להרחיב את עסקי תשתיות הענן על ידי מילוי הצרכים של הסקטור הציבורי תוך שמירה על שיתוף פעולה הדוק עם ממשל טראמפ, שאף מסייע לחברה ברכישה פוטנציאלית של אפליקציית טיקטוק.

 

החברה עדיין לא פרסמה בפומבי את האסטרטגיה החדשה, אך לפי אחד המקורבים כבר חתמה על חוזים עם ממשלות זרות. עם זאת, לא ברור באילו מדינות מדובר.

 

סאטיה נאדלה מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה מנכ"ל מיקרוסופט צילום: גטי

 

החברה לא הגיבה ישירות על הנושא, אך ציינה באופן כללי כי יש לה שיתופי פעולה עם ממשלות. "אנחנו עובדים עם ממשלות ברחבי העולם על בסיס ארוך טווח ומהימן כבר ארבעה עשורים", מסר דובר החברה. "יש לנו לקוחות שהן ממשלות שמשתמשות במוצרים שלנו כדי להעצים את השירותים שלהן עם ההמצאות המסחריות האחרונות, להיות מעורבים עם האזרחים בדרכים רציניות ולהעצים את עובדי הממשלה עם הכלים המודרנים שהם צריכים כדי להיות יעילים יותר, וכדי להעניק להם זמן להתמקד במשימות".

 

החוזה עם הפנטגון הוקפא כאמור לאחר שבנובמבר עתרו באמזון נגדו. השופטת הממונה הורתה לפנטגון לערוך בדיקה מחודשת של ההצעות שהגישו שתי החברות. תוצאות הבדיקה מתוכננות להתפרסם ב-16 בספטמבר.

 

אמזון חלשה בשנה שעברה על 47% משוק תשתיות הענן, בעוד מיקרוסופט החזיקה בנתח שוק של 13%, כך לפי הערכות חברת המחקר IDC. הכנסות חטיבת הענן של מיקרוסופט עמדו ברבעון השני על 5.93 מיליארד דולר המייצגות 16% מכלל הכנסות החברה. לשם השוואה, הכנסות הענן של אמזון עמדו באותה תקופה על 10.81 מיליארד דולר.

 

הלקוחות הבינלאומיים מהותיים כעת יותר למיקרוסופט מאשר בעבר. בשנה הפיסקאלית האחרונה שהסתיימה ב-30 ביוני, 51% מהכנסות החברה הגיעו מלקוחות בתוך ארה"ב, ירידה מ-71% ב-2002. לחטיבת הענן של החברה יש כבר חוזים עם יישויות ממשלתיות מחוץ לארה"ב, בהן סוכנות כיבוי האש של ניו זילנד, סוכנות החלל של צרפת ותאגיד המשכנתאות והדיור של קנדה.

 

במקביל, מיקוסופט נחשבת למועמדת המובילה לרכישת הפעילות של טיקטוק בארה"ב, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. לפי החברה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אף תמך בעסקה לאחר ששוחח עם המנכ"ל סאטיה נאדלה.

 

x