שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אפליקציות

פייסבוק הסירה שלושה פרופילים מזויפים, בהם אחד ש"הסית" נגד נתניהו

הפרופילים נחשפו אתמול בטוויטר על ידי הפעיל החברתי יוסי דורפמן, שגם חשף את הפרופיל שהיה שייך ל"דנה רון" שהוסר גם הוא על ידי הרשת החברתית

עומר כביר 13:5807.08.20
פייסבוק הסירה שלושה פרופילים פיקטיביים שפעלו בעברית, בהם פרופיל שפרסם דברי הסתה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו – כך לפי הודעת הרשת החברתית היום (ו').

 

פעילותם של הפרופילים נחשפה אתמול בטוויטר על ידי הפעיל החברתי יוסי דורפמן, שהיה גם זה שחשף שהפרופיל השייך ל"דנה רון", שבו השתמש נתניהו כדי להדגים את ההסתה המקוונת נגדו, הוא מזויף. בעקבות אותה חשיפה הסירה פייסבוק גם את פרופיל זה.

 

 

 

הבולט מבין שלושת הפרופילים שהוסרו בסבב זה הוא "נהוראי יוסף", שהעלה בין השאר פוסטים בהם מושווה נתניהו להיטלר, תוך שהוא מתייג בהם פעילים אמיתיים מהמחאה נגד ראש הממשלה, באופן שעלול ליצור את הרושם שהם שותפים או תומכים בדברים שנכתבו. כן הוסרו פרופילים בשם "רימון אבי", ו"שונא מושחתים". כל אלו כללו מאפיינים שונים שמצביעים על כך שמדובר בפרופילים פיקטיביים, ובהם שם משתמש שונה מהשם בכתובת הפרופיל, חוסר התאמה בין הפרטים האישיים (למשל, תמונת פרופיל של אדם זקן כששנת הלידה בפרופיל היא 1976), מיעוט חברים או הגברת פעילות רק בסמוך לפרסום הפוסט הבעייתי.

 

 

צילום מסך של אחד הפרופילים שהוסרו צילום מסך של אחד הפרופילים שהוסרו צילום מסך פייסבוק

 

 

מפייסבוק נמסר בתגובה: "מחקירת הצוותים הגלובליים שלנו עלה כי שלושת הפרופילים חשודים בהיותם פרופילים פיקטיביים והם הוסרו מהפלטפורמה".

 

הרשת החברתית מסירה בממוצע כחצי מיליארד פרופילים פיקטיביים ומזוייפים בחודש. עם זאת, אופן הפעילות של הפרופילים המדוברים מעלה חשש לדפוס חדש: שימוש בפרופילים פיקטיביים שמופעלים מחו"ל (ולכן, נמצאים מפעיליהם מחוץ להישג ידה של משטרת ישראל) על מנת לפרסם דברי הסתה נגד ראש הממשלה, כאשר לכאורה נכתבים הדברים הללו על ידי פעילי המחאה נגדו. עם זאת, בשעה זו לא ברור מי עומד באמת מאחורי פרופילים אלו: פעילי מחאה, שאחד מהם הוא זה שחשף את הפרופילים; גורמים מטעם הליכוד או ראש הממשלה, שידועים ביכולות הדיגיטליות המשוכללות שלהם; או גורם אחרם לחלוטין.

x