$
חדשות טכנולוגיה

טלגרם החלה לחסום קבוצות ישראליות המפרות זכויות יוצרים

נענתה לבקשת ארגון זיר"ה בנושא, במקביל לתביעה משפטית שמנהל מולה הארגון בשל הפצת תכנים המוגנים בזכויות יוצרים. מדובר בקבוצות בהן חברים עשרות אלפי משתמשים, וביניהן: "נתי מדיה", "גוזלן" ו-"SDAROT"

אביאור אבו 18:5003.08.20

טלגרם החלה לחסום בימים האחרונים עשרות ערוצים וקבוצות שהפיצו תכנים המפרים זכויות יוצרים, בהמשך לפנייה של ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) – כך נודע לכלכליסט.

 

על פי בדיקת כלכליסט, בין הערוצים והקבוצות שנחסמו, או כאלה שהסירו קבצים, ניתן למצוא את "נתי מדיה", "דב סרטים וסדרות", "גוזלן", "SDAROT", ערוצים להפצת שידורי ספורט וקבוצות נוספות אשר הפיצו תכנים בניגוד לחוק זכויות יוצרים. מדובר בקבוצות שבהן חברים עשרות אלפי משתמשים, וטלגרם החלה לפנות אליהן בהדרגה בימים האחרונים.

 

מתוך הסדרה "פאודה" מתוך הסדרה "פאודה" צילום: באדיבות yes

 

כפי שפורסם בכלכליסט בפברואר, הגיש הארגון לבית המשפט המחוזי בנצרת תביעה כנגד טלגרם על הפצת תכנים המוגנים בזכויות יוצרים, אליה הצטרפו כתובעות סרטי יונייטד קינג, yes, HOT ורשת. בתביעה נטען כי "טלגרם משמשת את משתמשיה להפצה, העמדה לרשות הציבור, שידור והעתקה של תכנים המוגנים בזכויות יוצרים כגון: סדרות טלוויזיה, סרטים, תרגומים בעברית ומוסיקה, וזאת באמצעות שיתוף הקבצים המפרים או שיתוף קישורים לקבצים לצפייה ישירה או הורדה. חלק מהפעילות מתבצעת תוך גביית סכומי כסף על ידי המשתמשים עבור מתן השירותים".

 

במסגרת ההליך המשפטי, ובמטרה להביא לחסימת הפעילות הבלתי חוקית באפליקציה, פנה משרד מ.פירון, המייצג את זיר"ה, להנהלת טלגרם והעביר לידיהם רשימה של עשרות קבוצות בהן מתקיימת פעילות המפרה את זכויותיהם של יוצרים בארץ ובחו"ל. בטלגרם נענו לבקשת זיר"ה והשיבו: "אנו מסכימים לחסום את הערוצים או להכריח את האדמינים להסיר את התוכן המדווח באופן מיידי".

 

צו מניעה גם כנגד ספקיות האינטרנט

 

חוק זכות יוצרים מעניק כיום סמכות לבית המשפט להוציא צו המורה לספקיות הגישה לרשת האינטרנט, להגביל את הגישה לכתובות אשר עיקר תוכנן מהווה הפרת זכות יוצרים. לפיכך, העותרות הגישו את התביעה גם נגד כלל ספקיות האינטרנט בישראל. התובעות מבקשות מבית המשפט לתת צו מניעה קבוע נגד טלגרם שיאסור את הפעילות המפרה.

 

בארגון זיר"ה חברים גופי שידור ומפיקים ישראליים, אשר חברו במטרה להיאבק בהפרות זכויות היוצרים ברשת האינטרנט, במטרה להבטיח המשך קיום של ענפי היצירה והתקשורת בישראל, עם דגש על תכנים אודיו-ויזואליים. לאחרונה הצטרפה חברת צ'רלטון, מפיקת ערוצי הספורט, מתוך שאיפה לרכז כוחות לאכיפת זכויות תכני הספורט.

 

עו"ד ערן פרזנטי, שותף וראש מחלקת קניין רוחני במשרד מ.פירון ושות', מסר: "המפיקים בישראל נאלצים שוב ושוב להיאבק על זכויותיהם ופרנסתם, כאשר גורמים בעלי אינטרסים פרטיים גונבים את קניינם ומפיצים אותו לכל דורש תוך שהם מונעים מאותם בעלי זכויות ויוצרים לקבל התמורה בגין השימוש בתכנים שלהם, תמורה שמפרנסתם כאמור מאות אלפי אנשים העוסקים בתחום ואשר פרנסתם נפגעה קשות גם על ידי מגיפת הקורונה".

 

מארגון זיר"ה נמסר: "בימים בהם עולם התרבות והיצירה נאבק על קיומו - שידור פיראטי הוא מכת מוות. זיר"ה ממשיכה במאבק בהפצת תוכן פיראטי ושמירה על זכויות היוצרים והתוכן הישראלי ובוחנת הגשתן של תלונות למשטרת ישראל כנגד העומדים מאחורי ההפרות. מאמצי האכיפה כנגד הפרות זכויות יוצרים ברשת הטלגרם ימשכו בשים לב למספר הרב של הערוצים המפרים הזמינים דרך הרשת ומופצים על ידי מפרי הזכויות וחמור מכך המספר הרב של משתמשים אשר מפיצים וחולקים תכנים פיראטיים".

x