$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

צה"ל והמשטרה בוחנים רכישת אפוד מגן נגד רחפנים

מדובר במערכת לבישה לניטרול רחפנים, מתוצרת סקיילוק הישראלית, שנמכרה כבר לצבא ארה"ב ולנאט"ו. המחיר: 50 אלף דולר

אודי עציון 19:2302.08.20

האיום הגובר מצד רחפנים עוינים, והצורך לשפר את זמינות מערכות הנטרול של הכלים הלא מאוישים הזעירים, הופך אותן ממערכות נישאות המותקנות על כלי רכב, למערכות אישיות נישאות בידי אדם.

 

SKYLOCK מקבוצת אבנון הדגימה לאחרונה את יכולות מערכת השיבוש והנטרול הלבישה שלה, שכבר נמכרה לצבא ארה"ב ולנאט"ו. המערכת הממוזערת שוקלת רק 1.5 ק"ג, ויצרניה מצהירים על יכולתה לשבש ולנטרל רחפנים במרחק של קילומטר מהמפעיל.

 

 

 

המערכת מורכבת ממקלט אותות רדיו ומיחידת שיבוש. ברגע שנכנס רחפן לטווח הכיסוי שלה מקבל המפעיל התרעה ויכול לבחור בניטרול הקשר שלו עם המפעיל ושיבושו, בלחיצת כפתור. המחיר: 50 אלף דולר ליחידה.

 

מערכת שיבוש רחפנים של סקיילוק מערכת שיבוש רחפנים של סקיילוק צילום: SKYLOCK מקבוצת אבנון

 

חטיבת אלתא של התעשייה האווירית, רפאל ואלביט כבר משווקות בעולם מערכות ניטרול ושיבוש רחפנים, אך כבדות יותר פיזית, והמכסות טווחים ארוכים יותר, ומותקנות בדרך כלל התקנה קבועה כעהגנה על מתקנים אסטרטגים. המערכת של סקיילוק לעומת זאת מיועדת לכוחות מתמרנים, כמו יחידות לאבטחת אישים, יחידות מיוחדות ועוד.

 

חלקן מציעות גם השמדה פיזית של הרחפן, למקרה מדובר בכלי בעל יכולת טיסה אוטונומית שלא נדרש להפעלה מרחוק, באמצעות לייזר (רפאל) או באמצעות רחפני יירוט המשוגרים לעבר הרחפן העוין.

x