$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק חוסמת חשבונות של תומכי נשיא ברזיל

החברה החלה למלא אחר הוראת בית המשפט העליון בברזיל לחסום חשבונות של עשרות בני בריתו של הנשיא הימני קיצוני ז'איר בולסונארו המואשמים בהפצת חדשות שקריות נגד שופטים במדינה. פייסבוק בתגובה: "איום על חופש הביטוי - נעתור נגד ההחלטה"

שירות כלכליסט 12:4602.08.20

פייסבוק החלה למלא אחר הוראת בית המשפט העליון בברזיל לחסום חשבונות של עשרות בני ברית של הנשיא הימני קיצוני ז'איר בולסונארו, המואשמים בהפצת חדשות שקריות נגד שופטים במדינה. לטענת בית המשפט העליון הפלטפורמה שימשה כבמה לקריאות לצאת להפיכה צבאית נגד הקונגרס ובית המשפט העליון. למרות חסימת החשבונות, ענקית המדיה החברתית הבהירה שהצעד זה מהווה איום על חופש הדיבור, ושבכוונתה לעתור נגד ההחלטה.

 

במאי הורה השופט לפייסבוק לחסום 12 חשבונות, ולטוויטר לחסום 16 חשבונות נוספים. ביום שישי קנס בית המשפט הברזילאי את פייסבוק ב-1.92 מיליון ריאל (368,000$) על שסירבה לחסום את הגישה לחשבונות מכל העולם, והסכימה לחסום את הגישה אליהם מברזיל בלבד, ובמאה אלף ריאל נוספים עבור כל יום של עיכוב בביצוע ההחלטה.

 

פייסבוק אמרה שהחלטת בית המשפט קיצונית, ומנוגדת לחוקים בכל העולם: "לאור האיום באחריות פלילית על עובדים מקומיים, איננו רואים בנקודה זאת חלופה למילוי ההחלטה ע"י חסימת החשבונות בכל העולם, בזמן שאנו עותרים לבית המשפט העליון", לשון ההצהרה. בין החשבונות שנחסמו נמצאים רוברטו ג'פרסון, מנהיג מפלגה הנאמנה לנשיא, ולוסיאנו הנג, אחד מאנשי העסקים הידועים ביותר בברזיל.

צנזורה בפייסבוק צנזורה בפייסבוק צילום: שאטרסטוק

 

פייסבוק וטוויטר נמצאות תחת לחץ מתגבר לטפל בנושאי שיח שנאה וחדשות שקר. ביולי חסמה פייסבוק עשרות חשבונות בפייסבוק ואינסטגרם שלטענתה היו מעורבים ביצירת "דמויות מפוברקות של עיתונאים" ו"הונו משתמשים שהן רשתות מדיה." לדבריה היא קישרה את החשבונות לעובדים במשרדיו של בולסונארו, לבניו אדוארדו ופלביו, ולאחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x