$
חדשות טכנולוגיה

בלוג-צ'יין

קרן פידליטי: ביטקוין הוא תעודת ביטוח נגד מדיניות ממשלות ובנקים מרכזיים

מנהלת הנכסים מהגדולות בעולם שחררה דו"ח ובו פירטה מדוע רואה בביטקוין כאמצעי לשמירה על ערך בהתהוות, וכיצד הוא משמש כתעודת ביטוח נגד מדיניות הריבית והתמריצים של בנקים מרכזיים וממשלות בעולם

בן סמוחה 11:2002.08.20

פידליטי, אחת ממנהלות הנכסים הגדולות בעולם אשר מנהלת מעל 3 טריליון דולר עבור לקוחותיה, שחררה בסוף חודש יולי דו"ח מקיף הבוחן את תזת ההשקעה בביטקוין כאמצעי פוטנציאלי לשמירה על ערך – בטווח הקצר, ובטווח הארוך.

 

"ביטקוין הוא הרבה דברים עבור הרבה אנשים", מתחיל הדו"ח. "הסיבה לכך שאנשים בוחרים להחזיק ביטקוין תלויה בנסיבות שלהם ובתפיסתם על מהו ביטקוין כיום, ולמה הוא יכול להפוך בעתיד". המחברת ריה בוטוריה, ראש מחלקת מחקר מטבעות דיגיטליים בפידליטי, מתכוונת לכך שישנן דעות מגוונות שעוסקות בשאלה האם ביטקוין הוא אמצעי לשמירה ערך (Store of Value), אמצעי תשלום (Medium of Exchange), גם וגם – או אף אחד מהם. הדו"ח עוסק בשאלת האמצעי לשמירה על ערך, וצפויים לצאת דוחות נוספים שיבחנו מטבעות דיגיטליים בכלל, ועל ביטקוין בפרט.

 

ביטקוין ביטקוין

 

מסקנות המחקר הן שביטקוין מכיל את המאפיינים הדרושים לשמש כאמצעי לשמירה על ערך בעתיד, אך שכיום הוא טרם נתפס ככזה, בעיקר בעקבות התנודתיות הגבוהה בשער המטבע. אחת מהתכונות המשמעותיות ביותר לאמצעי לשמירה על ערך היא נדירות, שכן זהו מאפיין הכרחי על מנת להגן על האמצעי מפני הפחתת ערכו הריאלי בטווח הארוך.

 

"אחד מהחידושים המרעננים ביותר של ביטקוין הוא נדירות דיגיטלית שלא ניתנת לזיוף". אומר הדו"ח. להזכירכם, ביטקוין מוגבל בחוקי הפרוטוקול, אשר שקופים וידועים לכול, להיצע מקסימלי של 21 מיליון מטבעות. כ-88% מהמטבעות כבר מסתובבים בין משתמשי המטבע, בעוד שהיתר ייכרו לעולם בהדרגה על פני 120 השנים הבאות בקצב ידוע מראש. חוקי הפרוטוקול נאכפים ע"י רשת מבוזרת של מחשבים ומשתמשים אשר מתומרצים כלכלית לאכוף אותם, במנגנון שנקרא "הוכחת העבודה" – שחלק מרכזי ממנו מוכר גם ככריית ביטקוין.

 

תעודת ביטוח נגד ההשלכות הלא ידועות של מדיניות חסרת תקדים

 

על מנת להתמודד עם הפגיעה הגדולה בכלכלה, שהייתה קיימת עוד לפני נגיף הקורונה אך התעצמה עשרות מונים בעקבותיו, ממשלות ובנקים מרכזיים בכל רחבי העולם מוציאים לפועל חבילות תמריצים ענקיות. המדיניות הזו, לטענתם, אמורה לסייע בהקטנת השפעת המשבר הכלכלי, בעידוד פעילות כלכלית במשק ובריצוי השווקים הפיננסיים השונים.

 

"עוד לפני שהעולם נכנס למשבר הבריאותי והכלכלי הנוכחי, משקיעים חזו את השימוש באמצעים ישירים יותר של הגברת נזילות ע"י בנקים מרכזיים וממשלות על מנת לעודד אינפלציה שבאופן עיקש הינה נמוכה ממספר סיבות", אומר הדו"ח, תוך התייחסות למדיניות המרחיבה של מקבלי ההחלטות בניסיון להיאבק בכוחות המשיכה הדיפלציוניים אשר מנסים להוריד את מחירי המוצרים והשירותים למטה. בין כוחות המשיכה הדיפלציוניים ניתן למנות התפתחות טכנולוגית, אשר מאיצה תהליכי התייעלות ולפיכך מורידה מחירים - ופשיטות רגל של משקי בית ועסקים, שעלולים להוביל למפולת גדולה.

 

ביטקוין ביטקוין צילום: Dan Kitwood

 

"כוחות חיצוניים אשר מאיצים עניין והשקעה בביטקוין כוללים רמות חסרות תקדים וצורות אקזוטיות של מדיניות מוניטרית ופיסקלית בעולם, עם השלכות בלתי ידועות", ממשיך הדו"ח. "מצב זה מחריף את הדאגות שבעקבותיהן ביטקוין נוצר, ומושך יותר משקיעים ומשתמשים לעבר ביטקוין כתעודת ביטוח אשר עשויה לשמש כהגנה נגד ההשלכות הבלתי ידועות".

 

די-גלובליזציה ו"העברת ההון הגדולה"

 

מעבר למדיניות הבנקים המרכזיים והממשלות, ישנם שני תהליכים נוספים אשר מוזכרים בדו"ח וחווים האצה בפני עצמם. האחד הוא הדי-גלובליזציה, ההתרחקות מן העולם. הגלובליזציה היא כוח מבני אשר באופן היסטורי אפשר לשמור את מחירי המוצרים והשירותים ברמה נמוכה, בעקבות הקלות היחסית של עסקים לייצא את הייצור שלהם או לייבא מרכיבים וחומרים זולים יותר. הגלובליזציה שימשה ככלי מרכזי במאבק נגד הלחצים האינפלציוניים, אך היא נמצאת בהאטה עוד משנת 2008, השנה בה התחיל המשבר הכלכלי הגדול האחרון.

 

בעקבות המגפה, הדממת מנועי המטוסים וצעדי הסגר שננקטו ברחבי העולם, עסקים וממשלות התחילו להבין את משמעות התלות של שרשרת האספקה בתנאי הגלובליזציה, ו"הוסיפו מומנטום לדי-גלובליזציה חלקית נוספת לכל הפחות" לפי הדו"ח. את תהליכי הדי-גלובליזציה ניתן גם לראות בחדשות, בעיקר כחלק ממלחמות הסחר שמובילה ארה"ב נגד סין, גוש האירו ומדינות נוספות בעולם.

 

המשמעות היא שהאצת תהליך הדי-גלובליזציה עשויה לדחוף את מחירי המוצרים והשירותים כלפי מעלה בעקבות הפחתת התלות בשרשראות אספקה גלובליות והגברת הביקוש לייצור מקומי, שהינו לרוב יקר יותר.

התהליך השני שמוזכר הוא תהליך העברת העושר הגדולה, "The great wealth transfer". בדו"ח מוסבר כי הון בגובה של כ-68 טריליון דולר אשר שייך לדור הוותיק בארה"ב צפוי לעבור על פני השנים הקרובות לדור המיליניאלס. המיליניאלס הינם בעלי פתיחות גבוהה יותר לחדשנות, ואינם נמנים בין תומכי המערכת הבנקאית המסורתית, עפ"י סקרים שביצעה פידליטי. לכן, בפידליטי צופים שבטווח הארוך תהיה לכך השפעה חיובית על ביטקוין גם כן.

 

ההצלחה לא מובטחת

 

"בעוד שההצלחה של ביטקוין כאמצעי לשמירה על ערך איננה מובטחת," מסכם הדו"ח. "במידה וגידול בר-קיימא בביקוש למקרה בוחן שתואר לא יצלח, הרוח הגבית שתוארה בדו"ח אמורה להניע ביקושים מצטברים לנכס חדשני עם תכונות ייחודיות".

 

מביטקוין לדולר מביטקוין לדולר צילום: שאטרסטוק

 

ההצלחה של ביטקוין אכן איננה מובטחת, שכן ביטקוין עדיין ניסוי. הוא ניסוי כלכלי-טכנולוגי-חברתי בן 11 שנים, שבינתיים עומד במגוון רחב של משוכות והתקפות, והוא עושה זאת לא רק בתנאי שטח – אלא גם בצורה טובה מאד. ישנם לא מעט סיכונים שעלולים להשפיע לרעה על עתידו, אך ככל שעובר הזמן, ניכר שישנה התעוררות בקרב ציבור גדול יותר למאפיינים הייחודים שלו, ביחס לתדמית שהודבקה לו בתקשורת המסורתית. הדו"ח של פידליטי, אשר מצטרף לדו"ח המקיף של קרן הגידור 'טודור השקעות' במסקנותיו, מציג זאת בצורה מצוינת.

 

הכותב הוא מומחה לביטקוין ומטבעות דיגיטליים, מייסד אתר התוכן CryptoJungle, ממייסדי עמותת Blockchain B7 ומנהל שיווק ויחסי ציבור בחברת MarketAcross. הכותב מחזיק ביטקוין.

 

אין לראות באמור כייעוץ, המלצה או שיווק להשקעות. המידע המוצג הינו הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. כל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x