חדשות טכנולוגיה

מי עומד מאחורי פרופיל הפייסבוק שלכאורה קרא לרצח נתניהו?

אתמול פרסם נתניהו ציוץ שטען שמתקיימת נגדו הסתה פרועה, וכהוכחה צירף צילום מסך מפייסבוק ובו פוסט אלים של משתמשת בשם Dana Ron. ואולם, בדיקה שעשה משתמש טוויטר בשם יוסי דורפמן העלתה ספקות כבדים לגבי האותנטיות של פרופיל זה. בעקבות פניית כלכליסט, פייסבוק בוחנת האם הפרופיל של דנה רון אכן מזויף

עומר כביר 10:1230.07.20

מי עומד מאחורי פרופיל הפייסבוק שלכאורה קרא לרצח ראש הממשלה בנימין נתניהו? אתמול פרסם נתניהו ציוץ שטוען כי מתקיימת נגדו הסתה פרועה שעלולה להביא להתנקשות בו. לציוץ הוא צירף צילום מסך מדיון בפייסבוק, ובו תגובה מאת משתמשת בשם Dana Ron, שלפיה הדרך היחידה להזיז אותו מכסאו היא "עם כדור בראש". ואולם, בדיקה שעשה משתמש טוויטר בשם יוסי דורפמן העלתה ספקות כבדים לגבי האותנטיות של פרופיל זה. בעקבות פניית כלכליסט, פייסבוק בוחנת את הפרופיל המדובר והאם הוא בכלל פרופיל מזויף.  

 

בהפגנה שנערכה השבוע בתל אביב  הותקפו מפגינים שמחו נגד ראש הממשלה הנאשם בפלילים ונגד מדיניות הקורונה שהוא מוביל, באלימות  במכות , בבקבוקי זכוכית ואפילו בדקירות  על ידי בריונים שפועלים לכאורה בהשראת דברים שאומר נתניהו (שבין השאר הצמיד למוחים את הכינוי "מפיצי מחלות", אף שאין עדויות לכך שהפגנות במרחב הפתוח מביאות לעלייה בתפוצת הקורונה).

 

בתגובה, ובניסיון להסית את האש ממנו, מקדם נתניהו טענות שלפיהן חייו וחיי משפחתו - האנשים המאובטחים ביותר בישראל - נמצאים בסכנה ממשית, תוך שהוא נתלה לשם כך בעיקר בהתבטאויות מקוונות בלתי מיוחסות.

 

אתמול נחתה לידיו של נתניהו הזדמנות פז לחזק את נרטיב ההסתה נגדו, אחרי שהמשטרה עצרה בסמוך למשרד ראש הממשלה בירושלים אדם שאיים על הממשלה ובכליו נמצאו שני סכינים ואקדח. העובדות - מדובר היה באדם שאולי סבל מבעיות נפשיות, שהסכינים היו בכלל תערי גילוח זעירים, שהאקדח היה אקדח צעצוע ושיושבי מאהל המחאה הם אלו שהזעיקו את המשטרה למקום - לא שינו לראש הממשלה, שמיהר לצייץ בנושא.

 

 

"אתמול המשטרה עצרה ליד משרד ראש הממשלה אדם שאיים לרצוח אותי ובכליו נמצאו סכינים", הוא כתב. "היום אגיש תלונה במשטרה נגד איום ההסתה המצורף כאן, שקורא לרצוח אותי 'עם כדור בראש'". לציוץ צירף נתניהו צילום מסך מדיון בפייסבוק ובו תגובה של משתמשת בשם Dana Ron שהכריזה: "את בּיבּי צריך להוריד רק בּכּח.. דיקטטורים מזיזים רק עם כּדור בּראשׁ!"

 

מפחיד, נכון? ואולם, התגובה נראית חשודה כשלעצמה, ובמיוחד ההדגשה והניקוד של האותיות ב', כ' וש' – לא בדיוק צורת כתיבה מקובלת ברשת העברית. יותר משהו שאפשר היה לצפות לו, אולי, ממישהו שאינו דובר 'עברית ישראלית' כשפת אם. במקביל, משתמש הטוויטר יוסי דורפמן ניתח את הפרופיל  של אותה דנה רון והעלה כמה ממצאים מעניינים שמעמידים בספק את האותנטיות שלו.

 

 

כמו שמציין דורפמן, הפרופיל, שאינו כולל תמונת משתמש, עדכן פרטים אישיים שלשום בלילה, ב-2:08 וב-2:09. "מה קרה באותו הזמן? תקיפות המפגינים בת"א כבר כבשו כותרות ועשו נזק לנתניהו", הוא כתב. "מה עוד? כשעה לפני כן ראיינה אור-לי ברלב את גונן בן יצחק, ושם (בהקלטת השידור בפייסבוק, ע.כ) הועלתה לכאורה התגובה הקוראת לרצח".

 

בדיקה של פוסטים שהועלו בפרופיל זה גילתה שבין 1:55 ל-2:05 שותפו בפרופיל זה כמה שבעה פוסטים שקשורים למחאה נגד נתניהו או לביקורת עליו. שניהם מהם היו אמנם הקלטות של שידורי לייב, שהסתיימו מוקדם יותר, מהמחאות נגד נתניהו, ואולם אחרים היו ישנים יותר, כמו למשל תיעוד של עצרת מה-27 ביוני, נאום נגד ראש הממשלה של ח"כ אלי אבידר מה-16 ביוני, ואפילו פוסט מספטמבר 2019 שקורא למתלבטים שלא להצביע לליכוד. התנהגות קצת חשודה, גם אם כזו שלא מהווה יותר מראיות נסיבתיות. מאז שפרסם דורפמן את ממצאיו הוסרו הפוסטים המדוברים מהפרופיל.

 

ממצאים בעייתים יותר נוגעים לאופי הפרופיל. ראשית, השם בקישור הפרופיל הוא Dana Levi. בניגוד לשם המשתמש, את השם בקישור לא ניתן לשנות, מה שמצביע על כך שהפרופיל נפתח תחת שם משתמש אחר. לא יוצא דופן שאנשים ישנו את שם משפחתם, אך לאור העובדה שהפרופיל החל לפעול רק בתחילת מרץ מדובר בעוד דפוס חשוד. בנוסף, בפרופיל המדובר לא מוצג שום מידע אישי, אין לו חברים או שרשימת החברים אינה מוצגת, אין אפשרות להציע חברות, וחלק ניכר מהלייקים (המועטים) לפוסטים שלו מגיעים מפרופילים חשודים בעצמם – הכל מאפיינים של משתמשים מזוייפים.

 

הממצאים אמנם לא חד-משמעיים, אך בוודאי שראויים לבדיקה. במיוחד כשראש הממשלה עצמו מתייחס לדברים שנאמרו בשם פרופיל זה. נתניהו הודיע שבכוונתו להגיש תלונה במשטרה נגד אותה "דנה רון". אפשר לקוות שהחקירה המשטרתית או בדיקת פייסבוק יחשפו האם באמת קיימת משתמשת כזו, או שמא אכן מדובר בפרופיל מזויף, ובמידה שכן גם יזהו מי מפעיל אותו ולאיזו מטרה.

 

כלכליסט פנה בבקשה לתגובה ממשרד ראש הממשלה, ויפרסם אותה לכשתתקבל.

x