$
חדשות טכנולוגיה

טוויטר מסירה את 'אדון', 'עבד' ו'רשימה שחורה' מהקוד

על רקע השיח נגד גזענות ושנאה בארה"ב, הרשת החברתית ובעקבותיה גם הבנק האמריקאי ג'יי. פי מורגן הודיעו על הסרת המונחים המשמשים לעתים תכופות בקודי תכנות לטובת "מונחים יותר מקבלים ומזמינים"

שירות כלכליסט 10:0404.07.20

פלטפורמת המדיה החברתית טוויטר תסיר את המונחים "אדון", "עבד", ו"רשימה שחורה", לטובת שפה יותר פתוחה ומזמינה. המונחים משמשים לעתים תכופות בקודי תכנות שהתגבשו לפני עשורים. הבנק האמריקאי ג'יי.פי מורגן הודיע גם הוא על מהלך דומה בזמן שעוד חברות מטפלות בנושאי גזענות בעקבות הריגתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר ממשטרת מיניאפוליס.

 

החלפת המונחים הללו עשויה לעלות מיליונים ולהימשך חודשים, כך אומרים מומחים. בשפת התכנות, "אדון" (master) מתייחס לגרסה המרכזית של הקוד ששולט ב"עבדים" (slaves), או בהעתקים. "רשימה שחורה" (blacklist) משמש לתיאור פריטים שנדחים אוטומטית, למשל אתרים חשודים.

 

ביום חמישי צייצה יחידת ההנדסה של טוויטר רשימת מילים שהיא רוצה "להסיר לטובת מונחים יותר מקבלים ומזמינים". הרשימה כוללת את החלפת whitelist (רשימה לבנה) ב-allowlist ו"אדון/עבד" ב"מנהיג/עוקב" (leader/follower).

 

טוויטר טוויטר

בחודש שעבר תרם מייסד טוויטר ג'ק דורסי שלושה מיליון דולר ליוזמת Know Your Rights של שחקן הפוטבול לשעבר קולין קפרניק, כדי "לקדם את השחרור והאפשרות לחיים בכבוד" של קהילות מיעוטים. ג'יי. פי מורגן אמר שהוא מסיר את מונחי התכנות המיושנים, בעוד תנועת Black Lives Matter משנה את העולם התאגידי. הבנק אמר שהמונחים מופיעים בכמה ממדיניויות הטכנולוגיה וקודי התכנות שלו.

 

בחודש שעבר הודיע אתר GitHub, האתר הגדול בעולם למפתחי תוכנה, שהוא עובד על שינוי המונח "מאסטר" בשפת התכנות שלו. החברה שנמצאת בבעלות מיקרוסופט נותנת שירות לכ-50 מיליון מפתחים, שיכולים לאחסן ולעדכן באתר שלה את פרויקטי התכנות שלהם.

 

מותגים גלובליים נוספים בוחנים מחדש את הלוגואים והשמות שלהם, כדי להסיר מהם סטריאוטיפים גזעיים. מספר מותגים מוכרים אמרו בשבועות האחרונים שישנו את המיתוג שלהם, ביניהם חברת קוואקר שתשנה את שמו של קו מוצרי הסירופים והמאכלים שלה, הקרוי כיום "הדודה ג'מיימה" (Aunt Jemima).

x