$
חדשות טכנולוגיה

פרסום ראשון

תביעה נגד משה חוגג טוענת לתרגיל עוקץ בגיוס של סטוקס

אזרח קנדי תבע את החברה ואת חוגג בסכום על סך חמישה מיליון שקל בטענה שכספי גיוס של סטוקס שימשו את הנתבעים לשימושם הפרטי ולמטרות אישיות, תוך הפרת ההתחייבויות למשקיעים; לאחר שהתובע חזר בו, בית המשפט קיבל את בקשת הצדדים לדחות את התביעה

הגר רבט 14:2501.07.20
תביעה נוספת נגד משה חוגג וחברת סטוקס (Stox) הוגשה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בת״א. אזרח קנדי בשם בראד מילס טוען לתרגיל עוקץ באמצעות ״אשליה של ׳מיזם׳ בשם סטוקס״ ותובע כמעט חמישה מיליון שקל.

 

מילס, המיוצג על ידי עו״ד זוהר לנדה, נועה הבדלה, מיכאל דובין ואסף גלזנר ממשרד ברנע ג'פה לנדה, תובע את חוגג, אופיר גרטנר ויוסי פרץ, כמו גם את החברות סינגולריטים, סטוקס וקומולוג׳יק בטענה שכספי גיוס ה-ICO של סטוקס שימשו את הנתבעים לשימושם הפרטי ולמטרות אישיות, תוך הפרת ההתחייבויות למשקיעים.

 

משה חוגג משה חוגג צילום: אוראל כהן

 

 

זו אינה התביעה הראשונה שמוגשת נגד חוגג וחברת סטוקס. בינואר אשתקד משקיע סיני הגיש תביעה דומה בה דרש פיצוים בסך 17 מיליון שקל. התביעה נמחקה במסגרת הסכם גישור בו נכתב כי גיברלטר ולא ישראל הינה הפורום המתאים לדון בתביעה. בנובמבר אותה שנה משקיע אמריקאי בשם שון סניידר הגיש תביעה נגד חוגג בסיאטל בה טען כי הכספים מהנפקת סטוקס שימשו את חוגג לרכישת בית״ר ירושלים וקרקע בכפר שמריהו.

 

חברת סטוקס, שהוקמה ב-2013 כחברה-בת של Invest.com, גייסה 34 מיליון דולר במסגרת ICO (הנפקת מטבעות ראשונית) שביצעה באוגוסט 2017. סטוקס ביקשה לפתח פלטפורמת prediction markets (שווקי חיזוי) המבוססת על הערכות המון על גבי הבלוקצ'יין, כאשר על מנת להשתתף ב"סקר" בנושא מסויים (למשל, מי ינצח בבחירות בישראל), המשתמש צריך לבצע הימור באמצעות מטבע יעודי של סטוקס.

 

התובע, בראד מילס, טוען כי השקיע בסטוקס מעל למיליון דולר באית׳ר (מטבע קריפטוגרפי) אך נוכח מהר מאוד ״המיזם ריק מתוכן ובעצם מדובר בהונאה״. התביעה מפרטת כי הנתבעים דיללו את ערך המטבע כאשר מכרו מטבעות חסומים בשיעור של 22.5% מהמטבעות שיועדו להנפקה בניגוד להתחייבותם. בנוסף, המיזם עצמו ננטש והעבודה עליו הופסקה בהוראת הנתבעים, העובדים פוטרו הפלטפורמה נותרה ריקה.

 

עורך הדין זוהר לנדה עורך הדין זוהר לנדה צילום: נמרוד גליקמן

 

״לאחרונה הגיע לתובע מידע ביחס לאי סדרים חמורים בכספים שגויסו מהמשקיעים, כאשר קופת המיזם רוקנה לשם שימושים פרטיים של מר חוגג ויתר הנתבעים״ נכתב בתביעה. במשך מפורט ששימושים אלה כללו מימון של ״אורח חייו הראוותני של חוגג שכולל בין היתר רכישת נדל״ן יקר, מכוניות יוקרה, מטוסים פרטיים, רכישת קבוצת הכדורגל בית״ר ירושלים, תרומות למוסדות ציבוריים להאדרת שמו עוד״.

 

מילס טוען גם שפנה בעבר לחוגג עצמו לקבלת הסבר להתנהלותו וקיבל הבטחה שמדובר בהצלחה ודאית ואף ניסה לשכנע אותו להדגיל את סכום ההשקעה. לעומת זאת מציין מילס כי מייסד סטוקס, אופיר גרטנר, הודה בשיחה עימו כי לא היה גלוי עם ציבור המשקיעים ואף הודה כי חוגג הוא זה ששולט בפועל במיזם. כלכליסט פנה לקבלת תגובה ממשה חוגג.

 

בתאריך 13 ביוני 2021 קיבל בית המשפט את בקשת הצדדים לדחות את התביעה. במסגרת ההסכם חזר בו התובע מכל הטענות וחברת קומולוג׳יק התחייבה לשלם לתובע 35 אלף שקל עלויות משפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x