$
הייטק והון סיכון

הסטארט-אפ ארטליסט מקיבוץ אפיקים גייס 48 מיליון דולר

החברה עוסקת בפיתוח והנגשה של תכנים בעבור יוצרי וידאו כולל מאגר של קטעי מוזיקה וסאונד אפקטס. כספי הגיוס ישמשו להרחבה מהירה של ההיצע בקטלוגים של החברה והתרחבות לקטגוריות תוכן חדשות

מאיר אורבך 11:0029.06.20

חברת הסטארט אפ הישראלית ארטליסט (Artlist) גייסה 48 מיליון דולר בהובלת קרן ההשקעות האמריקאית KKR ובהשתתפות המשקיעה הנוכחית של החברה Elephant Partners, שהובילה עבור Artlist ב-2018 גיוס ראשון והשתתפה בנוכחי.

 

 

החברה שנוסדה ב-2016 בקיבוץ אפיקים בצפון הארץ, אינה חושפת כמה גייסה לפני הגיוס הנוכחי. ארטליסט היא חברה לפיתוח והנגשה של תכנים בעבור יוצרי וידאו, שהחלה את דרכה בבניית קטלוג של מוזיקה עבור תעשיית הסרטים המקצועית. כיום Artlist בונה ומתחזקת קטלוג מבוסס מנוי של נכסים דיגיטליים, כולל מאגר של קטעי מוזיקה וסאונד אפקטס לשימוש בפרוייקטי וידאו, ללא צורך לדאוג לענייני זכויות יוצרים או סוגיות משפטיות אחרות. כספי הגיוס ישמשו להרחבה מהירה של ההיצע בקטלוגים של החברה והתרחבות לקטגוריות תוכן חדשות, במטרה לעמוד בביקוש הגובר של יוצרי יוטיוב ויוצרי תוכן אחרים.

 

החברה גם מפעילה את האתר Artgrid, שבו יוצרי תוכן מקבלים גישה לקטלוג גדול של סטוק וידאו. במשך השנה החולפת, יוצרי הסרטונים ביוטיוב הפכו לפלח השוק הצומח ביותר של החברה.

  

ארטליסט. מימין: אייל רז, איציק אלבז, עירא בלסקי ארטליסט. מימין: אייל רז, איציק אלבז, עירא בלסקי צילום: Artlist

 

בשיחה עם כלכליסט מספר עירא בלסקי, מנכ"ל משותף בחברה ואחד ממייסדיה "אנחנו מנגישים זכויות שימוש בקטלוג שנתי לשימוש בסרטים של יוצרי וידאו. יש לנו שני אתרים שכוללים תוכן וידאו, צילומים וקול המאפשרים ליוצרי וידאו ויוטיוברס לקבל תוכן ליצירה שלהם בתמורה למינוי שנתי במחיר שווה.

 

"החברה עלתה לאוויר כחברת בוטסטראפ ( חברה ללא מימון חיצוני) ב-2016 ומאז החברה שומרת על רווחיות ומייצרת מזומנים. אנחנו ארבעה יזמים שהגענו מעולם הוידאו, הטכנולוגיה והמוזיקה. חשבתי על הרעיון כאשר ניסיתי ליצור סרטי וידאו וראיתי כמה חסר לי חומרים איכותיים".

 

מייסדי החברה הם עירא בלסקי, איציק אלבז מנכ"ל שותף ושני שותפים בתחום המוזיקה: אייל רז מנהל מחלקת המוזיקה ואסף איילון גם בתחום המוזיקה. לדברי בלסקי החברה מעסיקה כיום 100 עובדים וגדלה בקצב מהיר מאוד. "התחלנו את החברה בקיבוץ אפיקים לחופי הכנרת ושם אנחנו מעסיקים כ-50 אנשים ויש לנו עוד סניפים ברעננה ותל אביב. בחרנו שותפים לדרך שאנחנו מרגישים שמבינים את החזון שאליו מכוונים את החברה בהיותנו בוטסטראפ שמייצר מזומנים אנחנו מקבלים הרבה פניות ותמיד הדגש היה על רק מי שיכול לתרום באקסלרציה של הצמיחה".

 

"בתקופת הקורונה עבדנו טוב מהרגיל"

 

לדברי בלסקי, "אנחנו נשתמש בכסף בכדי לבנות את הפתרון שלנו כ-one stop shop לכל הצרכנים שאנחנו עובדים איתם. במקביל אנחנו גם בוחנים רכישה של חברות אחרות שישלימו את הפתרון שלנו". בלסקי סירב לציין האם הגיוס כלל מרכיב של סקנדרי (רכישת מניות של עובדים ומייסדים).

 

"בתקופת הקורונה עבדנו יותר טוב מהרגיל. אתר הצילומים שלנו היה תחליף לאנשים שלא יכללו לצאת מהבית אבל היו צריכים צילומים. ראינו שם גידול של 100% , אני שמח שאפשרנו לאנשים לגדול ולצמוח", הוא אומר ומוסיף "לחברה יש מיליון משתמשים בשני האתרים של החברה. יש לנו למעלה מ-20 מיליון רשיונות וצפי להגיע ל-30 מיליון עד סוף השנה. כשהגענו לשוק הוא כלל שתי אופציות - היקרה שכללה מוצרים באיכות גבוהה וזולה שכללה מוצרים באיכות נמוכה.

 

"אנחנו מצאנו דרך למכור גם איכות גבוהה וגם מחיר איכותי. עיקר הפעילות שלנו היא עם עסקים קטנים ובנוניים ואנשים. התוכן שלנו שכולל מוזיקה, סאונד ותמונות באתר מיוצר על ידינו עם יוצרים מכל העולם או יוצרים חיצוניים שפונים אלינו והם מקבלים תמלוגים בהתאם לשימושים ביצירות שלהם. אנחנו משקיעים מיליוני דולרים בשנה ביצירת התוכן".

  

השקעתה של KKR ב-Artlist בוצעה בעיקר מתוך הקרן שלה Next Generation Technology Growth Fund II. "אנחנו מתרגשים לקבל את KKR כמשקיעה חדשה ומצפים לעבודה המשותפת עם הצוות שלה, שמביא אתו עשורים של ניסיון בבניית חברות מובילות גלובלית. המומחיות של KKR בטכנולוגיה ומדיה, קשריה העסקיים הענפים, והניסיון שלה בהשקעות קודמות כמו Fotolia ו-BMG Rights Management, מביאים ערך מוסף רב", אמר איציק אלבז, מייסד משותף ומנכ"ל משותף של Artlist.

 

פטריק דוויין (Patrick Devine), חבר בצוות המשקיעים של קרן Next Generation Technology Growth של KKR, אמר: "הצמיחה של תחום יצירת התוכן הדיגיטלי – כמו גם השינויים בדרכי הצריכה שלו – יצרה כמות עצומה של הזדמנויות עבור יוצרי תוכן, אך תהליך רכישת הרשיונות לשימוש בנכסים דיגיטליים נותר אתגר משמעותי עבור יוצרים קטנים וגדולים כאחד. מה שהרשים אותנו ביותר ב-Artlist הוא המסירות של צוות ההנהלה לסייע ליוצרים להתמקד במה שהם יודעים לעשות היטב, ולהסיר מכשולים מתהליך גילוי תכנים והשגת הגישה אליהם".

 

לאחרונה הצטרף לחברה מייק וייסמן (Weissman), הנשיא של שירות המוזיקה SoundCloud, והוא יכהן כחבר במועצת המנהלים של Artlist.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x