חדשות טכנולוגיה

אמזון מאשרת: תרכוש את הסטארט-אפ זוקס, המפתח רכב אוטונומי

ה"פייננשל טיימס" פרסם כי שווי העסקה מוערך ביותר ממיליארד דולר - אחת העסקאות היקרות בתולדות אמזון; לא ברור איך תשרת הטכנולוגיה של זוקס את ענקית הקניות המקוונות - האם לצורך ביצוע משלוחים או ליצירת צי מכוניות לנסיעה משותפת

שירות כלכליסט 17:2426.06.20

אמזון אישרה אחר הצהרים כי היא רוכשת את הסטארט-אפ זוקס (Zoox) המפתח רכב אוטונומי, והודיעה כי פרטי העסקה עדיין לא סוכמו סופית. את הידיעה הראשונה פרסם היום "פייננשל טיימס", ולפיה היקף העסקה מוערך ביותר ממיליארד דולר.

 

 

 

אמזון הודיעה כי מנכ"לית זוקס, איישה אוונס, והמייסד ג'סי לוינסון, ימשיכו להוביל את החברה.  

 

לפי הפרסום, העסקה תעניק לאמזון שליטה בסטארט-אפ המעסיק קרוב ל-1,000 עובדים, המפתחים מכונית חשמלית מנווטת עצמאית. השמועות על המהלך החלו לצוף בחודש שעבר, כשדווח שאמזון תרכוש את זוקס עבור פחות מ-3.2 מיליארד דולר – הערכת השווי שלה מיולי 2018.

 

 

רכב אוטונומי של זוקס רכב אוטונומי של זוקס צילום: Zoox

 

זו תהיה ההשקעה הגדולה ביותר של אמזון עד היום בטכנולוגיית נהיגה עצמאית, ואחת מרכישותיה הגדולות ביותר אי פעם. עם זאת טרם ברור כרגע מה אמזון מתכננת לעשות בטכנולוגיה מסוג זה. אתר The Information, ציין שאמזון עשויה להשתמש בה לצורך משלוחים אוטונומיים, בדומה לפרויקטי רובוטי ורחפני השילוח שלה, בעוד הפייננשל טיימס דיווח שהיא תשתמש ברכישה כדי לייצר צי מכוניות לנסיעות משותפות שיתחרה בוויימו של אלפבית ודומותיה.

 

זוקס עובדת על פיתוח רכב ללא נהג לנסיעה דו-כיוונית (ללא חזית או חלק אחורי מובחנים), שמאפשרת לו לנסוע בנוחות לשני כיוונים, תכונה שהחברה החלה לבחון השנה באמצעות רכבי טויוטה בסן פרנסיסקו ולאס וגאס. אך המבחנים נעצרו עקב מגפת הקורונה, ובאפריל החברה פיטרה כמעט את כל עובדי הקבלן שלה, כולל נהגי הניסוי. בעת הפיטורים היא אמרה שבכוונתה לשכור אותם מחדש ברגע שיוסרו מגבלות התנועה.

 

זוקס הודתה לאחרונה שארבעה עובדים שעברו אליה מטסלה החזיקו במסמכים מסווגים של מעסיקתם הקודמת כאשר הצטרפו לצוותה. החשיפה אירעה לאחר שזוקס הסדירה תביעה משפטית בנושא, כשהסכימה לשלם לטסלה סכום שלא נחשף ולבצע שימוע כדי לוודא שאין לעובדים נוספים חומר של האחרונה. על פי הפייננשל טיימס, אמזון צפויה לתת לזוקס לפעול כשלוחה עצמאית לאחר הרכישה, בדומה לאופן בו פועלת כיום Twitch. אמזון צפויה להשקיע עוד מיליארדי דולרים בחברה לפני שתוכל להעלות את מוצריה על הכביש.

x