$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק מסירה מודעה של קמפיין טראמפ בגלל שהשתמש בסמל בעל קונוטציה נאצית

במודעה התוקפת את ארגוני השמאל הרדיקלי בארה"ב מופיע סמל של משולש בעל שוליים אדומים ובו סימן קריאה, כמו תמרור אזהרה בכביש, אבל עם הקודקוד שפונה למטה - תזכורת לסמל המשולש האדום בו השתמשו הנאצים כדי לתייג אסירים פוליטיים, קומוניסטים או בונים חופשיים

רפאל קאהאן 23:2918.06.20
פייסבוק הודיעה היום (ה') שהורידה מודעת פרסומת של דונלד טראמפ שעלתה במסגרת קמפיין הבחירות שלו. במודעה מופיע סמל של משולש בעל שוליים אדומים ובו סימן קריאה, כמו תמרור אזהרה בכביש, אבל עם הקודקוד שפונה למטה, מה שהופך אותו לתזכורת לסמל המשולש האדום בו השתמשו הנאצים כדי לתייג אסירים פוליטיים, קומוניסטים או בונים חופשיים. הסימן הזה היה חלק משלל הסימנים ששימשו לתיוג אסירים ועובדי כפייה, כגון המגן דוד הצהוב ליהודים או המשולש הוורוד ללהט''בים.  

 

ההחלטה של פייסבוק בוצעה בגלל שלדבריה המודעה הפרה את כללי הפרסום ברשת החברתית שאוסרת על תכנים בעלי מעודדי שנאה. המודעה תקפה את התארגנות Antifa, שהוא כינוי לשלל ארגונים מהשמאל הרדיקלי שרואים בטראמפ את האויב מספר אחת שלהם ושל אמריקה. קמפיין טראמפ שואף להפוך את הארגונים האלה למזוהים עם המחאות האלימות שמטלטלות את ארה"ב מאז רצח ג'ורג' פלויד בסוף חודש שעבר.  
מודעה של טראמפ שפייסבוק הורידה מודעה של טראמפ שפייסבוק הורידה

 

"אלו כנופיות מסוכנות של השמאל הרדיקלי", ניתן לקרוא במודעה שעדיין מוצגת במסגרת עמוד המפרט את המודעות שמפרסמים מעלים לפייסבוק. עמוד זה נוצר בדיוק למקרים כאלה כדי לשקף את הפרסומים גם אם הם מודרים מהפיד הראשי של פייסבוק. הליגה נגד השמצה, ארגון הנאבק באנטישמיות וגזענות באמריקה תקף את המודעה: "זהו סמל שמזכיר מאוד את זה ששימש את הנאצים לתיוג אסירים פוליטיים".

 

דובר פייסבוק אישר ל-CNN היום (ה') שמדובר במודעה שנמחקה מהפיד בגלל שהיא "מפרה את כללי הקהילה בכל הנוגע לפרסומים של שנאה מאורגנת". במודעה מצוין שטראמפ מחתים תומכים על עצומה שקוראת לזהות את קבוצות ה-Antifa כארגון טרור. מה שיכול לשנות את הסנקציות והפעולות שניתן לנקוט ברמה הפדרלית כגון שימוש בכוח או בצווים מנהליים כדי לעצור ואף לפרק את ההתארגנויות.

 

בקמפיין טראמפ טענו מנגד שמדובר בסמל שנמצא בשימוש שוטף דווקא בקרב אנשי Antifa. לדברי פייסבוק המודעה הועלתה אמש (ד') ונצפתה כמיליון פעמים לפני פייסבוק מחקה אותה. על פי הדיווחים המודעה הפנתה במקרים מסוימים לעמודי נחיתה שכללו גם מכירה של חולצות, מגנטים ומדבקות עם הסמל שמודפס עליהם. אך כעת המודעה מפנה רק לעמוד החתמה של הקמפיין לעצומה של טראמפ.

 

הפעולה של פייסבוק היא כנראה יריית הפתיחה בדו-קרב שעשוי להתברר בחודשים הקרובים כאחד המרים שיתנהלו בין חברות האינטרנט לדונלד טראמפ. בחודש שעבר החל טראמפ במהלכים מול טוויטר כדי להגדיר אותה ככלי תקשורת ולהסיר ממנה את ההגנות מהן היא נהנית במסגרת חוק האינטרנט האמריקאי שמחריג את החברות על מאחריות על תכנים בפלטפורמות שלהן. זאת לאחר שטוויטר הורידה ציוצים של טראמפ שכללו הסתה לאלימות.

 

לאחר מכן הצטרפה גםסנאפצ'ט למהלך והודיעה שלא תהסס להוריד מודעות פוליטיות ובהן הסתה לאלימות, כאשר המטרה של ההצהרה הית הכמובן הקמפיין של טראמפ. פייסבוק ניסתה ככל יכולתה לשבת על הגדר בהובלת מארק צוקרברג, ואולם המחאות הגוברות בעולם הטכנולוגיה ועמק הסיליקון, כמו גם מעובדי החברה עצמה כנראה הצליחו להזיז קצת את צוקרברג מעמדתו. הפעולה הנוכחית של פייסבוק מגיעה לאחר שלפני יומיים בלבד, הסמיך טראמפ את משרד המשפטים האמריקאי להתחיל מהלך שיסיר את ההגנות החוקיות מפני תביעות פליליות או אזרחיות מהן נהנות כל חברות האינטרנט, כולל פייסבוק.

x