$
חדשות טכנולוגיה

מיקרוסופט משיקה מערכת חדשה ללמידה מרחוק

החברה הודיעה היום על השקת מערכת כיתות וירטואלית הכוללת משוב המבוסס על בינה מלאכותית לכל תלמיד, שבפיתוחה הייתה מעורבת קבוצת החינוך במרכז המו״פ של מיקרוסופט ישראל

הגר רבט 16:3015.06.20
מיקרוסופט מודיעה היום (ב') על השקת מערכת כיתות וירטואלית הכוללת משוב המבוסס על בינה מלאכותית לכל תלמיד במערכת, שבפיתוחה הייתה מעורבת קבוצת החינוך במרכז המו״פ של מיקרוסופט ישראל.

מיקרוסופט פועלת בתחום החינוך מזה כשלוש שנים עם מערכת בשם Teams for Education שמשמשת כבר יותר מ-150 מיליון תלמידים ומורים ברחבי העולם.

לדברי אלעד גרייבר, מנהל מוצר בקבוצת החינוך במיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, שהובילה את הפרויקט, ישנם שלושה הבדלים מרכזיים במערכת החדשה שהושקה: ״ההבדל המרכזי הוא שעד כה דיברנו במיקרוסופט על מערכת שמיועדת ללמידה שעיקרה פרונטלי בכיתות פיזיות והקרונה יצרה מצב שבו רוב הלמידה היא מרחוק ומעט היא בכיתות פיזיות, אז יש צורך בפתרונות חדשים".

אלעד גרייבר מנהל מוצר בקבוצת החינוך במיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח אלעד גרייבר מנהל מוצר בקבוצת החינוך במיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח צילום: יחצ

 

"הפתרונות שמוצגים היום נחלקים לשלושה", הסביר, "הראשון הוא שיפורים בנושא אבטחת המידע שהוא דאגה משמעותית בתחום; השני הוא היכולת לעבוד בקבוצות - לקחת את את מה שקורה בכיתה פיזית סביב השולחן לפורמט דיגיטלי, כאשר המורה יכולה לפקח ולעבור בין מרחבי העבודה השונים; והשלישי (שפותח בארץ) הוא היכולת של המערכת לספק תובנות והרעיון הוא להיות העיניים של המורה. במערכת החדשה המורה יכול להבין איך הכיתה לומדת, לא רק מהם הציונים אלא את תהליך הלמידה כולו, למשל מי לומד מתי ואיזה תהליך למידה הוא מעדיף. הרעיון הוא לאסוף המון נקודות מידע ולספק תובנות למורים על מי צריך עזרה ואיזה״.

 

לחברות טכנולוגיה בכלל ולמיקרוסופט בפרט יש ניסיון מאוד בעייתי עם שימוש בבינה מלאכותית לדרוג וסיווג של יכולות אנושיות, מה אתם עושים על מנת להימנע משחזור של הבעיות הללו?

 

״אנחנו לא מדרגים או מתייגים תלמיד כי אנחנו מבינים כמה זה יכול להיות הרסני לתייג מישהו כמתקשה. אנחנו לא רוצים להחליף את המורה אלא לחסוך לו זמן, למשל, נגיד למורה רק שלתמיד מסוים לוקח יותר זמן לקרוא את הטקסט, לא נאמר אם זה טוב או רע".

 

 

מערכת החינוך מרחוק של מיקרוסופט מערכת החינוך מרחוק של מיקרוסופט צילום: Teams of Education

 

"אחד היתרונות במערכת שהיא יכולה לספק תמונה שלמה יותר של מיהו התלמיד. דווקא למידה פיזית מעניק לפעמים יתרונות מסוימים לתלמידים שיותר בטוחים בעצמם ומדברים בכיתה בעוד שטכנולוגיה יכולה להעריך את התלמיד בצורה רב ממדית. היא יכולה לאפשר לכל אחד להתבטא איך שהוא רוצה, יש כאלה שיעדיפו למשל להכין מצגות. מהפידבק שאנחנו שומעים ממורים זה מאוד עוזר להם״.

 

אני אחדד את השאלה, כי לאלגוריתמים יש הטיות מגדריות וגזעניות למשל, בדיוק כמו למפתחים שלהם אם לא יותר, איך נמענים מזה במערכת שמספקת תובנות על תלמידים?

 

״אנחנו משקיעים הרבה בפיתוח המקצועי של המורים ועובדים יחד איתם. אנחנו רואים כאן אחריות בסיפוק הנתונים ומחויבות לפתח תוכן מקצועי כדי שמורים יבינו איך להפיק את המירב מהנתונים על מנת לחזק מיומניות של תלמידים. האתגר שלנו הוא לומר כל הזמן שאנחנו מבינים שמטרתנו לשקף ולתת למורה את הכלים. לפני כמה ימים, למשל, דיברתי עם מורה שאמר שבזכות הכלי למד שתלמיד נכנס מאוחר למערכת והבין שיש כאן בעיה של מחסור במכשירים בבית, ובי״ס הצליח לסייע לו באמצעות קרן ייעודית. אז הנתונים יכולים לייצר יותר שוויון״.

 

המערכת החדשה פותחה בעקבות הקורונה או שזו מקריות?

 

״המוצר של מיקרוסופט הושק לפני שלוש שנים ומרבית החשיבה נעשתה לפני הקורונה, אבל מה שקרה לאחרונה זה שינוי הנחת הייסוד שהלמידה מתרחשת בעיקר בכיתה. לאחרונה עלתה הצעה שתלמידים מעל גיל מסוים יעברו ללמוד מהבית יום בשבוע. הלמידה בבתי הספר גם אחרי הקרונה לא תחזור להיות בדיוק כפי שהייתה. הטריגר גרם להרבה מערכות חינוך להבין כמה הטכנולוגיה יכולה לסייע, אז השקענו הרבה משאבים במענה לשאלות האלה. מה שחוזר בשיחות עם מורים זה שהם היו רגילים לראות את התלמידים ולהבין במבט אם הם מרוכזים או לא ובלמידה מרחוק ה לא אותו דבר, התאמנו עצמנו ואת הנתונים כדי להבין יותר את דפוסי הלמידה״.

 

מערכת החינוך מרחוק של מיקרוסופט מערכת החינוך מרחוק של מיקרוסופט צילום: Teams of Education

 

במיקרוספט מציינים שהגישה הבסיסית למערכת עבור מוסדות חינוך היא חינמית כחלק מאופיס 365, וכך גם הגישה של המורים לקהילה וירטואלית המספקת את ההכשרה הדרושה לשימוש בה וכוללת קורסים והכשרות וירטואליות. בנוסף, אומר גרייבר, הגישה של מיקרוסופט היא לאפשר אינטגרציה עם כלים קיימים בתחום החינוך ולהסתנכרן עימם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x