$
חדשות טכנולוגיה

בגלל הכרום: תביעה ייצוגית בסך 5 מיליארד דולר מאיימת על גוגל

התביעה הוגשה כנגד החברה בבית המשפט של הפדרלי של סן חוזה בקליפורניה בגין מעקב בלתי חוקי אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים במצב פרטי (Incognito) בדפדפן כרום

רפאל קאהאן 15:2104.06.20
תביעה ייצוגית על מעקב לא חוקי במצב פרטי בדפדפן הוגשה שלשום נגד גוגל בבית המשפט של הפדרלי של סן חוזה בקליפורניה. התביעה דורשת 5 מיליארד דולר פיצויים מהחברה באשמת איסוף מידע על הרגלי הגלישה של המשתמשים בכרום גם כאשר הם מפעילים את מצב Incognito שאמור למנוע זאת.  

 

בכתב התביעה מצוין שהחברה כן מרשה לעצמה לבצע את האיסוף דרך פלטפורמות גוגל אנליטיקס, אד מנג'ר ואפליקציות נוספות כמו גם דרך האתרים אליהם גולשים המשתמשים. האיסוף מתבצע גם דרך הסמארטפון וזאת גם אם הגולשים לא הקליקו על פרסומת או קישור ממומן של גוגל.
מצב מוצפן בדפדפן כרום מצב מוצפן בדפדפן כרום

 

איסוף המידע מאפשר לגוגל לחדד את פרופיל המשתמש, להכיר את חבריו ואת תחומי העניין שלהם, גם אם מדובר "במידע רגיש, אינטימי ומביך" כך לשון כתב התביעה. התובעים טוענים שגוגל לא יכולה להרשות לעצמה לבצע מעקב כה נרחב אחר "כל אמריקאי שעושה שימוש במחשב או בסמארטפון".

 

דפדפן כרום דפדפן כרום צילום: TheNextWeb

 

דובר גוגל מסר לסוכנות רויטרס שהחברה מתכוונת להילחם בהאשמות האלו בכל הכוח. "אנחנו מציינים בפירוש בכל פעם שעושים שימוש במצב Incognito שאתרים עשויים להיות מסוגלים לאסוף מידע על הרגלי הגלישה שלכם", אמר חוזה קסטנדה מגוגל.

 

חשוב לציין שלמרות שגוגל צודקת באזהרה שלה, החברה תמיד קידמה את מצב הגלישה הסמוי או הפרטי, ככזה שמגן על הגולש מפני חדירה לפרטיותו. גם הטענה של גוגל שאתרים עשויים להיות מסוגלים לאסוף מידע מהווה בעצמה ניסוח מפולפל שנועד לחשוף טפח ולהסתיר טפחיים. חוקרי אבטחת מידע מזהירים מזה זמן רב שמידע שנאסף במסגרת גלישה גלויה משולב במידע שנובע מגלישה פרטית כדי לעבות את פרופילי המשתמשים, בין אם על ידי גוגל או חברות נוספות כגון פייסבוק ומיקרוסופט.

 

התובעים טוענים שמיליוני משתמשים של גוגל נפגעו כתוצאה מכך מאז הושק מצב הפרטיות ביוני 2016. התובעים דורשים כ-5,000 דולר פיצוי למשתמש בודד על הפרת חוק ההאזנות הפדרלי וחוקי הפרטיות של קליפורניה עצמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x