$
חדשות טכנולוגיה

צוקרברג שוחח עם טראמפ בטלפון ועובדי החברה זועמים

מנכ"ל פייסבוק, שגיבה את נשיא ארה"ב בסכסוך המתוקשר מול טוויטר, סופג כעת ביקורת פנימית מהעובדים בחברה שלו. מנהל הניוזפיד של פייסבוק הצהיר: "מארק טועה, אנסה להשפיע עליו"

רפאל קאהאן 14:0501.06.20

מארק צוקרברג פרסם לפני יומיים פוסט ברשת החברתית שלו, פייסבוק, ובו הוא נוקט לראשונה בלשון "חריפה" נגד התבטאויותיו של דונלד טראמפ. אלה פורסמו בעיקר בטוויטר אך גם בפייסבוק ובהן הוא תוקף את המפגינים ודורש תגובה קשה וחזקה כנגדם. בפוסט שלו טען צוקרברג שהתחבט עם עצמו כיצד להגיב לדבריו של הנשיא. "באופן אישי יש לי תגובה רגשית חזקה נגד הרטוריקה המפלגת והמבעירה", הסביר בפוסט. 

 

ואולם באותה נשימה מזכיר צוקרברג שלמרות זאת הוא לא יכול להגיב רק כאדם פרטי ושהוא גם עומד בראש "מוסד שמחויב לחופש הביטוי". במילים אחרות, הוא מזכיר לנו שפייסבוק היא אמצעי התקשורת הנפוץ והנרחב ביותר כיום. "אני חולק בנחרצות על דבריו של הנשיא. אבל אני מאמין שאנשים צריכים להיות מסוגלים להיווכח ולקרוא אותם בעצמם. התחשבנות עם אלה שמחזיקים בעמדות כוח יכולה לקרות רק אם דבריהם נצפים ונקראים באופן גלוי", כתב צוקרברג, תוך שהוא מנסה למתן את העובדה שהוא עצמו מהווה חלק מאותם אלה שמחזיקים בעמדת כוח והשפעה לא פחותה מזו של טראמפ.

 

טראמפ תוקף את טוויטר: "מתערבים בבחירות" טראמפ תוקף את טוויטר: "מתערבים בבחירות" צילום: MCT

 

מעבר לפוסט שפרסם צוקרברג, הוא גם שוחח עם דונלד טראמפ ישירות בטלפון. על פי דיווח של אתר Axios אמש (א') השיחה תוארה כ"פרודוקטיבית". למרות שלא נמסר תוכן הדברים שנאמרו, על פי הדיווחים שפורסמו השיחה בוצעה על רקע הסכסוך המתוקשר בין טראמפ לטוויטר, כאשר הערכה היא שמדובר במהלך דיפלומטי של צוקרברג לשמור על יחסים תקינים עם הנשיא ובתוך כך להתמודד עם הביקורת הנרחבת על פייסבוק, אפילו בקרב עובדיה.

 

קשה להאמין שמארק צוקרברג העמיד את דונלד טראמפ בפינה. אבל לפחות ביחס להתבטאות הפומבית שלו זו ההערכה של לא מעט פרשנים, עיתונאים ואנשי טכנולוגיה בסוף השבוע. אחרי שבשבוע שעבר החל טראמפ להאשים את המדיה החברתית בהטייה ולדרוש צנזורה שלהן ובראשן שנואת נפשו טוויטר, עלה בראשו של צוקרברג הרעיון לנצל את המומנטום. אך הדבר לא הפיג את הזעם כלפי הרשת החברתית הגדולה בעולם.

 

צוקרברג עונה: "טוויטר מחוייבת לחופש הביטוי" צוקרברג עונה: "טוויטר מחוייבת לחופש הביטוי" צילום: רויטרס

 

כאמור הדברים החלו לחלחל גם לעובדים. כפי שצייץ על כך היום (ב') רן הר נבו, היזם הישראלי שפעיל כיום בתחום המדיה החברתית. בהתחלה היו אלה עובדים לשעבר בקבוצת פייסבוק שהחלו בחשבון נפש, כך לדוגמה כריס מסטרסון, מעצב לשעבר בפייסבוק ואינסטגרם שצייץ "אני מתבייש לספר שעבדתי בפייסבוק, שהחברה הזו תלך קיבינימט".

 

אך עם השעות החלו לעלות פוסטים וציוצים של יותר ויותר מגיבים ובהם אפילו מנהל מוצר הניוזפיד של פייסבוק בכבודו ובעצמו ראיין פרייטס שכתב היום (ב'): "מארק טועה, אנסה להשפיע עליו לשנות את דעתו ככל שניתן". עוד הוסיף שלמרות שהוא לא מנסה לייצר עמדה חיצונית הוא עסוק בניסיון למצוא לפחות 50 אנשים נוספים בעלי דעה דומה ולהוביל שינוי פנימי.
עובדי פייסבוק בהנפקת מניית החברה. היום הם מריעים פחות עובדי פייסבוק בהנפקת מניית החברה. היום הם מריעים פחות צילום מסך: Facebook

 

קשה לדעת האם העמדה הפומבית של צוקרברג היא זו שהציג לדונלד טראמפ במהלך שיחת הטלפון שלהם. הקו הרשמי של החברה וצוקרברג כפי שהתפרסם אינו דומה לרמיזות הרבות שעלו על מהלך דיפלומטי מול הבית הלבן. כמו כן, העובדים לשעבר ובהווה עדיין נחושים להראות שיש התנגדות למדיניות הנוכחית של פייסבוק ושיש להם עדיין מצפון. אבל האם זה אומר שטראמפ אכן ינסה למתן את גובה הלהבות? לא בטוח. לנשיא יש עניין להשאיר את המיקוד על ההרס והביזה שמזוהה עם השמאל הפוליטי האמריקאי ועד שזה לא ישתנה, כנראה שפייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות ימשיכו להדהד את המסרים הפלגניים של הבית הלבן.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x