$
גיימינג

ראיון כלכליסט

ראש תחום המשחקים בטוויטר: "עתיד עולם הגיימינג - במובייל"

רישי צ'אדה, בראיון לכלכליסט על עליית הגיימינג בתקופת הקורונה, התחרות מול פייסבוק, יוטיוב וטוויץ' והמשחק הכי מדובר ברשת החברתית בימים אלו

איתמר זיגלמן 08:0030.05.20

המחשבה הראשונה שעולה מפגישה לראיון עם רישי צ'אדה, ראש תחום הגיימינג בטוויטר, היא 'מה יש לטוויטר להציע לגיימרים וכיצד היא משתלבת בעולם זה'. ומסתבר שהיא פעילה לא מעט בתחום, גם בישראל.

רישי צ'אדה מרכז את ניהול השיח ברשת על עולם הגיימינג, בין אם בריכוז השותפויות הגלובאליות, מפרסמים, חדשות הגיימינג או שיח של מובילי דעה ומעריצים בזמן אמת. מאז הצטרף לטוויטר ב-2017, השיק שותפויות תוכן חדשות עם מפתחים כמו Activision Blizzard ו- Riot Games ואף הגדיל את פלטפורמת השידורים החיים והסטרימינג ברשת החברתית. במקביל הוא מתמקד בתחום ה-Esport והעלאת הנראות של תחרויות אלו ברשת. בין הלקוחות של טוויטר בארץ, איתם עובד רישי: חברות הגיימינג Plarium, Playstudios ו- Beach Bum.

 

בראיון לכלכליסט הוא ניסה לענות על השאלה כיצד ניתן לשלב את תחום הגיימינג בפלטפורמה שנחשבת בישראל לשייכת לברנג'ה ועוסקת ברובה בשיח אגרסיבי בין פוליטיקאים לעיתונאים. "לא משנה באיזה משחק וידאו מדובר, אנשים יכנסו לטוויטר כדי לדבר עליו", טען רישי, "לטוויטר יש קהילה גדולה של גיימרים מרחבי העולם והיא ממשיכה לגדול משנה לשנה. בשנה שעברה ספרנו 1.2 מיליארד ציוצים בטוויטר שעסקו במשחקי וידאו בלבד".

רישי צ'אדה ראש תחום הגיימינג בטוויטר רישי צ'אדה ראש תחום הגיימינג בטוויטר צילום: twitter

 

איך השתנה השיח בטוויטר בתחום הגיימינג מאז פרוץ נגיף הקורונה?

"השיח על תחום הגיימינג בהחלט חווה עלייה דרמטית מאז התפרץ הנגיף. אנו יודעים לומר כבר עכשיו שהשנה חווינו עלייה של 70% בנושא הזה בעקבות נגיף הקורונה. אנשים שנמצאים בבית בתקופה הזאת נכנסים לטוויטר כדי לשתף קליפים שצילמו מהמשחקים, לדבר על המשחקים ולהתעדכן בחדשות הגיימינג ברחבי העולם".

 

תוכל לפרט? היו משחקים ספציפיים שחוו עליה?

"ראינו עלייה של 47% בישראל בשיח על גיימינג. Animal Crossing הוא דוגמה למשחק המדובר ביותר בטוויטר בימים אלה, גם בישראל. בעוד שיש מי שנכנס לטוויטר להתעדכן בחדשות, בתקופה מורכבת זו מצאנו לא מעט משתמשים שנכנסו לטוויטר דווקא כדי לברוח מהן ולדבר על דברים קלילים יותר כמו גיימינג. הרשת החברתית סיפקה לגיימרים אמצעי לתקשר אחד עם השני בתקופה כה מנותקת".

 

המשחק Animal Crossing של נינטנדו שהושק בשיא משבר הקורונה ברחבי העולם, במרץ 2020. "המשבר הביא לעלייה בשיח ברשת החברתית של למעלה 1000 אחוזים כשמספר המצייצים על המשחק בפרט צמח בלמעלה מ-400%. סך הכל נרשמו למעלה מ- 38 מיליון ציוצים בעולם סביב המשחק מאז השקתו", ציין.

 

איך טוויטר מתמודדת עם התחרות מול רשתות חברתיות כמו יוטיוב, טוויץ' או הפלטפורמה לגיימרים שהשיקה פייסבוק לאחרונה? האם טוויטר תשיק פלטפורמה דומה בה תיתן במה לסטרימרים?

"בעוד שאתה רואה בהם מתחרים אנחנו רואים בהם כמי שניתן לשלב אותם יחד בפלטפורמה שלנו. אנשים אולי צופים במשחקים בטוויץ' או יוטיוב - אבל הם נכנסים לטוויטר כדי לדבר עליהם. בשונה מיוטיוב או טוויץ', אנחנו בטוויטר לא רואים את עצמנו כפלטפורמה ליוצרי תוכן אלא כמקום לדבר על התוכן עצמו".

 

טוויטר - לא רק פוליטיקה טוויטר - לא רק פוליטיקה צילום: AP

 

שתף אותנו בנתונים שלך על הגיימרים הישראלים. כיצד הם פועלים ברשת החברתית?

"יש הרבה דמיון בשיח בין הגיימרים הישראלים למגמות שאנו ראינו אצל גיימרים ברחבי העולם. השיח על Animal Crossing, משחק Doom החדש וגם לא מעט התייחסות לתחרויות ספורט של גיימרים. בישראל יש גם קהל מאוד פעיל למשחקי המובייל, יחד עם לא מעט מפרסמים ישראלים שמגיעים מהתחום הזה".

 

מה הם המשחקים הפופולריים ביותר בטוויטר בישראל ובעולם?

"המשחקים המדוברים ביותר בטוויטר בישראל באפריל 2020, שיא משבר הקורונה, היו Animal Crossing New Horizon, Fortnite ו- DOOM כשלמקום השמיני הגיע המשחק שהושק גם כן בתחילת המשבר וזכה להצלחה כבירה- Call Of Duty: Warzone. חברות הגיימינג המדוברות ביותר בטוויטר בישראל באפריל 2020 היו Nintendo, Rockstar Games, Sega כש-Epic Games הגיעה רק למקום השמיני".

 

Animal Crossing - המשחק הכי מצוייץ בישראל Animal Crossing - המשחק הכי מצוייץ בישראל צילום: שאטרסטוק

 

"בעולם התמונה דומה", הוסיף, "המשחקים שזכו להכי הרבה ציוצים בטוויטר הם Animal Crossing: New Horizons ו- Final Fantasy כש-Fortnite הגיע למקום החמישי ו-Mincecraft למקום התשיעי".

 

"קונסולות המשחקים כפי שאנחנו מכירים אותם עוד יעברו שינוי משמעותי בעתיד"

 

בשנים האחרונות אנו צופים בעלייה חדה של הפלטפורמות הניידות שהולכות ונהיות חזקות יותר ומהירות יותר. נינטנדו סוויץ' היא רק דוגמה אחת להצלחה מסחררת של התחום, כשבשיא משבר הקורונה התקשנו למצוא יחידה במלאי החנויות. האם אתה צופה המשך למגמה זו? 

"להערכתי המובייל ימשיך בצמיחה ובעתיד אף יעקוף את קונסולות הגיימינג הוותיקות. אני מאמין שמשחקי המובייל הם העתיד של עולם המשחקים. שוק משחקי המובייל הפך לפופולרי כמעט בכל בית ברחבי מזרח אירופה, צפון ארה"ב וגם בישראל".

 

"אני גם מעריך שקונסולות המשחקים כפי שאנחנו מכירים אותם עוד יעברו שינוי משמעותי בעתיד", הוסיף, "טוויטר פועלת להשתלב גם בפלטפורמות אלו וכיום מאפשרת לצייץ ישירות מהאקס בוקס ONE או מה-PS4. אנו פועלים מדי יום על כלים נוספים שייסעו לגיימרים לשתף תוכן בפלטפורמה שלנו בעתיד"

 

איך טוויטר מתכוונת להתחרות בפייסבוק גיימינג? איך טוויטר מתכוונת להתחרות בפייסבוק גיימינג? צילום: Facebook

 

"טכנולוגיית ה-VR כאן כדי להישאר, וגיימינג בסטרימינג - ישתפר בעתיד"

 

טכנולוגיית ה-VR קיימת איתנו כבר לא מעט שנים ולמרות זאת לא חוותה עלייה דרמטית בתחום הגיימינג. מה דעתך בנוגע לפלטפורמה ומדוע לא ניתן לראות את טוויטר בתוכה?

"אני יכול לומר בוודאות ש-VR זה לא עוד גימיק. אני מאמין שטכנולוגיית ה-VR תתפתח למשהו גדול וקרוב יותר ל-AR בעתיד".

 

הטכנולוגיה עוד בחיתוליה. פלייסטיישן VR של סוני הטכנולוגיה עוד בחיתוליה. פלייסטיישן VR של סוני צילום: sony

 

"לאחרונה יצא לחנויות המשחק Half Life Alyx והוא משחק VR עשוי היטב שגם מצליח מאוד, אנשים רבים מדברים עליו בטוויטר ונראה שזה תחום שמתפתח יפה", אמר, "אני קורא למפתחים להשקיע יותר בטכנולוגיית ה-VR - זו טכנולוגיה שלא הולכת מכאן לשום מקום. טוויטר בהחלט בוחנת בימים אלו את הטכנולוגיה וכיצד היא יכולה להשתלב בה. ייתכן ותראו כמה הפתעות בעתיד".

 

שירות מסקרן נוסף, שטרם הגיע לישראל, הוא שירות המשחקים של גוגל סטדיה (Stadia). באמצעותו ניתן לשחק במשחקי טריפל איי (AAA), הדורשים חומרה חזקה ויקרה, על ידי סטרימינג מכל מכשיר, כולל מהטלפון הנייד. לעת עתה נראה השירות לא עמד בציפיות וסבל מבעיות latency (השהייה) חמורות. להערכתך, העתיד נמצא בסטרימינג?

"עם התשתית הקיימת כיום - פלטפורמה כמו זו עשויה להיתקל בקשיים. אך כמו שראינו את עולם הסרטים והטלוויזיה עוברים לסטרימינג - תחום הגיימינג הוא ללא ספק ההבא בתור ברשימה. אני חושב שבסטדיה עשו עבודה טובה על מנת לאפשר לשירות לעבוד רציף ככל הניתן ואני מאמין שהוא עוד עשוי עם השנים לאפשר לנו לשחק משחקים מכל מכשיר ובכל מקום המחובר לרשת. אני מצפה לראות איך כיצד המדיום יתפתח כשנעבור לתשתית משופרת כמו זו של ה-5G. אז נוכל לבחון את כוחה האמיתי של הפלטפורמה".

 

לסיום - באיזה משחקים אתה בחרת לשחק בימי הבידוד, ולאילו אתה הכי מצפה שיצאו בקרוב?

"יצא לי לשחק ב- Animal Crossing אבל אני אוהב במיוחד את Call Of Duty: Warzone ומצפה למשחק הסוני The Last of Us Part 2, CyberPunk 2077 כיום אני מתלבט איזו קונסולה לרכוש לאחר שתקופת הבידוד תסתיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x