$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

שליש מנשאי הקורונה בישראל אותרו באמצעות כלי המעקב של השב"כ

לפי דו"ח שהגיש משרד הבריאות לוועדת המשנה לשירותים חשאיים, נכון ל-10.5 איתר השב"כ 4,089 חולים בנגיף; מחר צפוי להתקיים דיון בנושא הארכת תקנות החירום המסדירות את פעילויות המעקב. מהדו"ח עולה עוד כי לאזרחים נשלחו 80,072 הודעות SMS על מגעים עם נשאי קורונה

עומר כביר 20:1325.05.20

כלי הריגול של השב"כ שימשו לאיתור מוקדם של כשליש מנשאי הקורונה המאובחנים בישראל, 4,089 איש - נכון ל-10 במאי; כך לפי דו"ח עדכון שהגיש משרד הבריאות לוועדת המשנה לשירותים חשאיים, ושהגיע לידי כלכליסט. מחר (ג') צפויה הוועדה לקיים דיון בנושא הארכת תקנות החירום המסדירות את פעילויות המעקב.

 

 

סוגיית הפעלת השב"כ לצורך איתור נשאי קורונה ואנשים שהיו אתם במגע חזרה בימים האחרונים למוקד הדיון הציבורי, עם החלת המאמצים להסדיר פעילות זו בחקיקה לטווח ארוך יחסית, של כשלושה חודשים לפחות. במקביל, החליטה הממשלה לצמצם את סמכות השב"כ לאכן טלפונים, על רקע הירידה בתחלואה, כך שזו תתאפשר רק במקרים חריגים בהם לא ניתן להסתפק בחקירה אפידימיולוגית. 

צוות של מד"א מפנה חולה בקורונה בנס ציונה צוות של מד"א מפנה חולה בקורונה בנס ציונה

 

הדו"ח שחושף עתה כלכליסט מספק הצצה רחבה לאופן השימוש ביכולות השב"כ ולמספר האזרחים הישראלים שהיו חשופים למעקב מצד ארגון הביון החשאי. עד עתה, המספר היחיד שהתפרסם נמסר לפני כחודשיים, שבועיים אחרי הפעלת השב"כ, ולפיו בסיוע הארגון זוהו 500 נשאי קורונה.

 

לפי המסמך, מאז הפעלת השב"כ ביקש ממנו משרד הבריאות מידע על 16,587 ישראלים נשאי קורונה, 322 מהם בשבוע שהסתיים ב-10 במאי. בסך הכול התקבל מהארגון מידע על מגעים של 11,889 נשאים מאומתים, 156 מהם בשבוע שהסתיים ב-10 במאי.

 

80,072 הודעות SMS על מגעים עם נשאי קורונה נשלחו, מהן 1,217 בין ה-3 במאי ל-10 במאי. "תהליך משלוח מסרוני התזכורת ושיחות יוצאות למגעים שלא דיווח על בידוד באתר משרד הבריאות – החל לפעול באופן תקין מיום 3.5.2020. עד כה (10 במאי, ע"כ) נשלחו 5,592 מסרוני תזכורות למגעים (כולל 111 מסרוני ניסיון שנשלחו לפני 3.5.20). ביום 7.5.20 החלו שיחות אנושיות למי שלא דיווח גם לאחר שתי תזכורות. במסגרת זו בוצעו ביום 7.5.20 סך של 93 שיחות אנושיות, כאשר בעקבות שיחות אלה 34% - קרי, 32 מגעים - מילאו טופס בידוד כנדרש".

 

בחלק אחר של הדו"ח ישנו ניסיון לנתח את יעילות כלי הריגול של השב"כ באיתור נשאי קורונה: "שיטת השב"כ הוכיחה עצמה באיתור מוקדם של כשליש מכלל החולים המאובחנים... לשב"כ יכולת להגיע למספר רב יותר של מגעים (לפחות פי 2 מאשר חקירות אנושיות), ולכן יכולת גבוהה משמעותית לעצור שרשרת הדבקה. מתוך כלל החולים, אותרו עד כה רק מתוך המגעים שאיתר השב"כ, כ-4,089 חולים לפחות. מספר דומה עלה גם בחקירה האנושית (4,688 חולים) אולם מרביתם בני משפחה קרובים. אנו ממשיכים לעקוב אחר היתרון בשיטה זו נוכח פתיחתו ההדרגתית של המשק וההקלה במגבלות המוטלות על האוכלוסייה, הצפויות להשתקף במספר עולה של מגעים לכל חולה מאומת חדש".

 

כן עוסק הדו"ח בכמה בעיות ותקלות שהתעוררו בעקבות השימוש בכלי הריגול של השב"כ. בין השאר, מסתבר, בכמה מקרים בודדים, וכתוצאה מטעות מעבדה, נשלחו לשב"כ פרטי אזרחים שלא היו נשאים. מספר מקרים של טעות בהזנת מספר תעודת זהות הביאו לאיכון אותם חולים פעמיים.

 

שגיאות אחרות קשורות לטעויות במספר הטלפון: "בהמשך לאיתור מקרה של אי התאמה בין איזור המגעים לאיזור מגורי החולה, שדווח בדיווח הקודם - נמצא כי מדובר בשגיאה במספר הטלפון שאוכן, ובוצע איכון חדש למספר הנכון. אותר עוד מקרה של משלוח טלפון שגוי לבדיקה, עקב טעות מידע במערכת הבדיקות. מפנייה ביחס למסרון-חולה נמצא כי אוכן בטעות הטלפון של אחותה של החולה. העניין התברר בעקבות פניית האחות הבריאה. ציון שם פרטי של החולה במסרון סייע להבין את מקור התקלה. מפנייה ביחס למסרון-חולה נמצא כי אוכן בטעות הטלפון של נכד של החולה, אשר מסר את המספר שלו במועד הבדיקה של הסב. העניין התברר בעקבות פניית נכד החולה".

 

בתוך כך, משרד הבריאות מפרסם הערב כי 14 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה כחולים בנגיף, וכעת ישנם 2,146 חולים פעילים. 14,307 בני אדם החלימו, 16,734 בני אדם בסך הכול אובחנו עד כה ו-281 חולים מתו, שניים מהם ביממה האחרונה. מגמת הירידה במספר המונשמים נמשכת, ומספרם עומד כעת על 29. מספר הבדיקות שהתקיימו אתמול היה נמוך באופן יחסי ועמד על 3,605. לשם השוואה, ביום שישי נערכו 5,010 בדיקות.

x