$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק מתכוונת להעביר כמחצית מכוח האדם לעבודה מהבית בתוך עשור

מדיניות העבודה מרחוק תתחיל בארה"ב ורק עבור מהנדסים בכירים. בהמשך, עובדים חדשים בארה"ב וגם עובדים קיימים ברחבי העולם יוכלו לבחור בין עבודה מהבית לבין עבודה במשרד. צוקרברג הדגיש כי פייסבוק לא תצמצם את מצבת עובדיה במטה במנלו פארק שבקליפורניה. לפני שבוע הודיעה טוויטר על צעד דומה

שירות כלכליסט 21:3021.05.20

מארק צוקרברג מתכנן להעביר את פייסבוק למצב שבו חלק גדול מכוח העבודה שלה יעבוד מהבית בעשור הקרוב, ולשנות בכך באופן קבוע את דרך של ענקית הטכנולוגיה, לפעילות במבנה מבוזר כפי שנגיף הקורונה כפה על החברה ליישם. כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

 

התוכנית, אותה תיאר המנכ"ל לעובדים היום (ה'), היא אחת מהדוגמאות הבולטות ביותר לאופן בו מנהיגים עסקיים מתחייבים להמשיך את שיטת העבודה שחברותיהם אימצו בתגובה למשבר הקורונה. מנכ''ל טוויטר ג'ק דורסי שלח לפני כשבוע מייל לעובדיו ובו מסר להם שהם יכולים להמשיך לעבוד מהבית גם לאחר שמשבר הקורונה יסתיים. רק תפקידים בודדים, שדורשים הגעה פיזית לעבודה, כגון ניהול שרתים או דומיהם יצטרכו להמשיך ולהגיע למשרדי החברה.

 

בנוסף, אתמול הודיע אתר המרת הביטקוין Coinbase שעובדיו ימשיכו לעבוד מרחוק גם לאחר שיוסרו מגבלות הקורונה, וחברת הקמעונאות המקוונת Shopify הודיעה שרוב עובדיה יעבדו מרחוק בעתיד.

 

 

מטה פייסבוק בקליפורניה מטה פייסבוק בקליפורניה צילום: בלומברג

 

"פייסבוק לא תצמצם את נוכחות עובדיה במטה"

 

מדיניות העבודה מרחוק בפייסבוק תיכנס תחילה לתוקף בארה"ב ורק עבור מהנדסים בכירים. בהמשך, ובכפוף לאישורם של ראשי צוותי עבודה של החברה, מגויסים חדשים יוכלו לבחור בין עבודה בבית לבין עבודה במשרד, ועובדים קיימים ברחבי העולם בעלי מוניטין ביצועי טוב יוכלו להגיש בקשה לעשות זאת גם כן.

 

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק צילום: בלומברג

 

עפ"י הדיווח, עם הזמן המדיניות של פייסבוק תורחב גם לעובדים שאינם חלק מחטיבת ההנדסה של החברה. תוך עשר שנים, כך מצפה צוקרברג, עד מחצית מכוח העבודה של פייסבוק – שכיום מונה יותר מ-45,000 איש – יעבוד מהבית, כך הוא אמר בראיון, לפני שהודיע רשמית על התוכנית.

 

צוקרברג אמר שפייסבוק מבצעת את המעבר בהדרגה כיוון שהשינוי יצריך טכניקות וכלים חדשים כדי לפצות על אובדן האינטראקציות הבין אישיות במשרד – אתגר שחברתו מוכנה לו היטב, לדבריו, בהינתן ההתמקדות שלה בטכנולוגיות תקשורת בין אישית. "כך אנו עושים עבודה טובה יותר ומושכים את האנשים שאנחנו צריכים כדי שנעשה את העבודה הכי טוב שאנחנו יכולים", אמר צוקרברג. יכולתה של פייסבוק להמשיך לעבוד על רקע מגבלות התנועה שהוטלו בעקבות מגפת הקורונה, נתנה לו ביטחון במודל העבודה מרחוק, לדבריו.

 

בתשובה לשאלה אמר צוקרברג כי אינו בטוח שחברות גדולות אחרות יעברו לעבוד מהבית וציין כי התוכנית של פייסבוק לעשות זאת מתייחסת לצרכיה הספציפיים. לדבריו, פייסבוק לא תצמצם את נוכחות עובדיה במטה שלה במנלו פארק שבקליפורניה שם מחזיקה החברה או מקימה משרדים שיאכלסו 50 אלף עובדים. "אני חושב שנזדקק למרחב", אמר צוקרברג.

 

הוא ציין עוד כי החזרה לעבודה בימי הקורונה תכלול אמצעי ריחוק חברתי וצפיפות העובדים תקטן ברבע מכפי שהיתה לפני המשבר. צוקרברג אמר כי פייסבוק תפתח מחדש את מתקניה, יותר עובדים ירצו לשוב לעבוד בהם מכפי שהחברה תוכל להכיל.

 

 

 

x