$
חדשות טכנולוגיה

מתקפת סייבר גדולה שיתקה אתרים רבים בישראל: "גורמים איראניים פרצו"

אתרים רבים בישראל הושחתו עם מסרים אנטי-ישראליים. בין האתרים שנפרצו: האתר של קופיקס, האתר של נאפיס, האתר של IBI, והאתר של עיריית רמת השרון. מערך הסייבר הלאומי מטפל במתקפה. חברת השרתים "יופרס": "זיהינו מתקפת סייבר רחבת היקף על אתרים רבים שמאוחסנים אצלנו. מנסים לתקן את נזקי התקיפה"

אודי עציון, נעמי צורף ו-ynet 11:2621.05.20

מתקפת סייבר שמקורה כנראה באיראן שיתקה הבוקר (יום ה') אתרים רבים בישראל. האקרים השחיתו אתרים ושתלו בהם סרטון עם מסרים אנטי-ישראליים. בשעות הבוקר התקבלו דיווחים במערך הסייבר הלאומי על אודות אתרי אינטרנט בישראל שהושחתו עם מסרים אנטי-ישראליים. "הנושא מטופל על ידי המערך. אנו ממליצים לגולשים להימנע מלחיצה על קישורים במידה שגולשים לאתר שהושחת", נמסר ממערך הסייבר.  

 

בין האתרים שנפרצו נמנים אתרים של רשויות מקומית כמו מועצת מצפה רמון ועיריית רמת השרון, לצד רשתות מזון דוגמת "קופיקס" ו"נאפיס". גם אתרים של עמותות כמו נעמת נפרצו וזאת בנוסף לאתר חברת התרופות "תרימה".

 

אחד האתרים שהיה נון למתקפה הוא האתר המיתוגי של בית ההשקעות IBI. גורמים בבית ההשקעות מבהירים כי כל הנתונים הפיננסים שקשורים ללקוחות ולפעולות מסחר נמצאים על שרתים אחרים שלא נפגעו. אתר המסחר העצמי וכן יתר השירותים פיננסים שמספק בית ההשקעות ממשיכים לפעול כרגיל.

הפריצה האיראנית לאחד האתרים, הבוקר הפריצה האיראנית לאחד האתרים, הבוקר

 

 

  

 

מתקפת הסייבר פגעה גם באתרי תוכן פרטיים, בהם שני אתרים בתחום הרכב והתחבורה. אתר .Thecar.co.il של העיתונאי גיל מלמד, ואתר Wheel.co.il של ששי כהן, ירדו בשעות האחרונות מהאוויר ובמקומם מופיע עמוד מושחר שמציג סרטון ווידיאו וכותרת בעברית משובשת: "הספירה הפוך להרס ישראל נתחל מלפני הרבה זמן"

 

כל האתרים שנפרצו פועלים על גבי שרתי Upress. החברה מסרה: "היום בשעה מוקדמת זיהינו מתקפת סייבר רחבת היקף על אתרים רבים שמאוחסנים אצלנו. מדובר במתקפה מכוונת ורחבה של גורמים אנטי ישראליים (איראניים). זיהינו חולשת אבטחה בתוסף וורדפרס שגרמה לפרצה, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם רשות הסייבר הממשלתית, מבצעים חקירת אבטחה ומטפלים בכל האתרים.

 

"אנחנו כרגע עובדים בכל המרץ כדי לתקן את נזקי התקיפה בהקדם האפשרי.האתרים שלכם והמידע שלכם מגובים במערכי הגיבוי שלנו ואנחנו פועלים על מנת לטפל בכל האתרים שנפגעו. זה אירוע קשה מאוד ואנחנו מבטיחים שנעבור אותו".

 

לוטם פינקלשטיין, מנהל מחלקת מודיעין סייבר בחברת צ'ק פוינט, אמר כי "לרגל יום 'אל-קודס' אנחנו רואים התארגנות של האקרים מהעולם המוסלמי שפועלת לתקוף אתרים ישראליים ולהחליף את עמוד הבית בתמונות ובכיתוב אנטי ישראלי. מדובר באתרים המאוחסנים על אותו שירות ענן וככל הנראה זה יצר נקודת כשל יחידה שהביאה לפגיעה במספר אתרים המאוחסנים בשירות. באופן כללי מדובר בהיקף קטן".

 

פינקלשטיין המליץ לבעלי האתרים "לוודא שהאתרים מאובטחים במוצרי אבטחה פעילים ומעודכנים". הוא הוסיף: "בחלק מהאתרים מתבקשים הגולשים להפעיל מצלמה - יש להימנע מכך".

x