שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סייבר

דיווח: ישראל ביצעה מתקפת סייבר נגד נמל איראני

גורמי מודיעין אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי ישראל עומדת מאחורי מתקפה ששיבשה את פעילות הנמל למשך כמה ימים. נכתב כי ייתכן שמדובר בתגובה על מתקפת סייבר נגד מתקני המים בישראל

ynet 09:2519.05.20
ה"וושינגטון פוסט" דיווח הלילה (בין שני לשלישי) כי ישראל ביצעה מתקפת סייבר נגד המחשבים בנמל שהיד רג'אי שבדרום איראן. המתקפה גרמה לשיבושים קשים בפעילות הנמל למשך כמה ימים. בדיווח נכתב כי ייתכן שמדובר בתגובה על מתקפת סייבר נרחבת נגד מתקנים של תאגידי מים וביוב בישראל בחודש שעבר. על החשד למתקפה זו פורסם לראשונה ב-ynet. ישראל סירבה להגיב על הדיווח.

 

לפי הדיווח התקיפה התרחשה ב-9 במאי וגרמה לקריסת המחשבים המכוונים את תנועת כלי השיט, המשאיות והסחורות בנמל שבמצר הורמוז. למחרת הודו גורמים איראניים כי פצחנים (האקרים) זרים ניתקו את מחשבי הנמל מהרשת. ה"וושינגטון פוסט" ציטט גורמי מודיעין ואבטחת מידע מארה"ב ומדינות אחרות שאמרו כי מדובר במתקפה שמאחוריה עומדת ישראל.

 

מתקפת סייבר מתקפת סייבר צילום: Freepik

 

 

אחד הגורמים שאיננו אמריקני אמר כי מדובר במתקפה "מדויקת ביותר", וכי הנזק שנגרם גדול מכפי שהגורמים האירנים הרשמיים הודו. לדבריו נגרם "אי סדר מוחלט". לפי צילומי לוויין, ב-9 במאי נוצרו פקקים באורך קילומטרים בדרכים המובילות לנמל, וכעבור שלושה ימים נראו עשרות ספינות מטען באזור ההמתנה הסמוך לנמל.

 

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בחודש שעבר הותקפו המחשבים בשורת מתקני מים וביוב מצפון הארץ ועד לדרומה. מהפרטים שהותר לפרסם לא ברור אם הייתה השתלטות על מערכות תפעול, או ששובשה פעילות משאבות.

 

לתאגידי המים והביוב ניתנה הוראה לפעול באופן מיידי להחלפת סיסמאות לתפעול המתקנים, "בדגש על מערכות תפעוליות ובפרט במערכות הוספת כלור לבארות". באתרים שבהם לא ניתן להחליף את הסיסמאות נקראו המפעילים לשקול לנתק את המערכות מהאינטרנט. המקרים התרחשו בימים שישי ושבת, 25-24 באפריל, וזוהו על ידי מערך הסייבר.

 

בהמשך דיווחה רשת פוקס ניוז כי איראן הייתה אחראית למתקפת הסייבר הזו. על-פי הדיווח, לטובת המתקפה השתמשה טהרן בשרתים אמריקניים.

גורם במשרד האנרגיה האמריקני, שממונה על תשתיות הסייבר בארה"ב, אמר בתגובה כי ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ מחויב להגנה על ארה"ב ועל בעלות בריתה מפני מתקפות מסוג זה. הוא סירב להרחיב על מתקפה הנוכחית, ורק אמר כי החקירה לגביה בעיצומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x