שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון

סקר: 2019 הייתה חגיגה בהייטק. השנים הבאות יהיו קשות

הסקר השנתי של פירמת עורכי הדין שבלת מלמד עד כמה ההייטק הישראלי עוד יתגעגע לשנה שחלפה. עו"ד ליאור אבירם: "חברות יצטרכו ללמוד ללחוץ חזק על הברקס"

מאיר אורבך 16:5413.05.20

הסקר השנתי של פירמת עורכי הדין שבלת לשנת 2019 מלמד עד כמה שנת 2019 היתה שנה שההיי טק הישראלי יזכור ויתגעגע אליה. על פי נתוני הסקר בשנת 2019 נרשם שיא בהשקעות בשלבי סיד כאשר 38% מההשקעות היו בסבב זה לעומת 30% ב-2018 וכן עדיין אחוז גבוה מאוד של כ-89% אחוז מהחברות שגייסו בשווי עולה לעומת הגיוס הקודם שלהן.

בשיחה עם כלכליסט אומר ע"ד ליאור אבירם: "2019 הייתה שנה מדהימה ותשמש השוואה לעולם של לפני הקורונה. חלק גדול ממנה היה באזור הבועה ובועות מתחילות להתפוצץ. רק בדיעבד אנחנו מתחילים להבין מה קורה. זה התחיל ב-WeWork והמשיך הלאה באחרות כמו ליים שנפלה לחמישית מהשווי. כל החברות עם השווי הגבוה לא יגייסו עכשיו או שיקבלו שווי יותר נמוך. יש לא מעט חברות שהשווי הגבוה שלהן לפני ימי הקורונה הם עכשיו תקלה לגיוס בשלב הנוכחי. אם הן יגייסו עכשיו הן יעשו את זה בשווי יורד וזה גורר פגיעה ביזמים ובמשקיעים.

 

עו"ד ליאור אבירם שותף מנהל בשבלת עו"ד ליאור אבירם שותף מנהל בשבלת צילום: אורן דאי

 

"יש בעיה עם חברות שהתרגלו לצרוך מזומנים בקצב גבוה והן חייבות ללחוץ חזק על הברקס. יהיה להן קשה מאוד להשיג כסף כעת. הן יצטרכו לסמוך על המשקיעים הקיימים שחייבים לתת את המלא תשומת הלב לחברות הקיימות", אומר אבירם.

 

"תהיה פגיעה קשה פחות בשלבים המוקדמים מאוד אבל יגייסו בשווי נמוך מאוד. הקרנות שגייסו לשלבים המוקדמים ישיגו תשואות טובות מאוד . קרן שמקיעה אחרי משבר משקיעה בשווי נמוך ואיכותי . גיוסים קשים יותר יהיו של חברות שהיה להן שווי גבוה ומכירות נמוכות. זה חברות חלום שבתקופה כזו יצטרכו להיבק קשות לגייס כספים. ככל שסימני השאלה על הכלכלה גדולים כן החברות האלה יתקשו לגייס", אומר אבירם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x