$
חדשות טכנולוגיה

אפל זונחת את אינטל: תרכיב שבבים מפיתוח עצמי במחשביה

אפל צפויה להעביר לפחות חלק מקו המחשבים שלה ממעבדי אינטל למעבדים מפיתוחה מבוססים על טכנולוגיית ARM. מחשב המק הראשון שיושק בתצורה זו צפוי להגיע לשוק בשנה הבאה

רפאל קאהאן 00:0024.04.20
אלו בשורות לא טובות עבור אינטל. על פי דיווח של סוכנות בלומברג היום (ה'), אפל צפויה להעביר לפחות חלק מקו המחשבים שלה ממעבדי אינטל למעבדים מפיתוחה מבוססים על טכנולוגיית ARM. מחשב המק הראשון שיושק בתצורה זו צפוי להגיע לשוק בשנה הבאה. המהלך מיועד לענות על סדרה של בעיות שנגרמו לאפל בשנים האחרונות ושהיא ככל הנראה לא מעוניינת לראות יותר במסגרת עסקיה. מניית אינטל בתגובה יורדת ב-1.8%. 

 

הסיבה העיקרית שככל הנראה הביאה את אפל למהלך היא חוסר היכולת של אינטל לעדכן את קו המעבדים שלה בצורה עקבית. טים קוק כבר רמז בעבר בתקשורת שאחת הסיבות לאיטיות בהשקה של דגמי מק חדשים נעוצה באינטל. המעבר לעיצוב עצמי יאפשר לאפל לשלוט בלוחות הזמנים ובעדכוני החומרה בקווי המחשבים שלה.
המקבוק של אפל המקבוק של אפל צילום: הגר רבט

 

אין זו אגב הפעם הראשונה שדווח על מהלך זה. עוד לפני שנתיים נחשף שאפל מתכננת להקים מערך פיתוח שבבי מחשבים לעצמה. עם זאת כעת ידוע כיצד המהלך יתבצע. החברה צפויה להשיק ערכת עיבוד שמבוססת על שלושה שבבי A14, אלה שצפויים להפעיל את האייפון 12. התצורות הראשונות ליהנות השבבים החדשים יהיו מחשבים ניידים בסדרות הנמוכות יותר, כנראה המקבוק אייר ואולי גם מחשב היברידי חדש שיתפוס את המקום של האייפד פרו בתצורה דומה לזו של הסרפס פרו של מיקרוסופט.

 

הסיבה לכך היא ששבבים מבוססי ARM, הגם שמאוד חסכוניים באנרגיה, עדיין לא מסוגלים להחליף את המעבדים החזקים יותר של אינטל, כגון ה-i7 וה-Xeon, שמורכבים בדגמי הפרימיום של מחשבי המק. לאינטל יש אם כן עוד קצת זמן עד שהמהלך של אפל יושלם לגמרי. מה שמשאיר לה עוד קצת זמן כדי להפוך את המצב ולחזור.

 

ואולם אפל נתנה לעצמה את כל הכלים כדי שהמהלך הזה יושלם. היא אפילו צפויה להשיק כלי שיאפשר למחשבי מק מבוססי ARM להריץ אפליקציות ותוכנות שתוכננו למחשבי מק מבוססי אינטל. וזאת תוך פגיעה מינימלית בביצועים. המהלך של אפל מצטרף לאלו של כל ענקיות הטכנולוגיה שמנסות להרוויח את עצמאותן מיצרניות השבבים. גוגל גם היא מתכננת לפתח את המעבדים שלה, מיקרוסופט כבר עשתה זאת, ואפילו אמזון ופייסבוק עובדות על פרויקטים דומים. עם זאת המהלך של אפל צפוי להיות זה שעשוי לשנות לגמרי את יחסי הכוחות בתעשייה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x