הייטק והון סיכון

רשות החדשנות משיקה ערוץ מענקים מהיר ב- 500 מיליון שקל

הרשות תפעיל ערוץ מענקים מהיר, שיפעל במסגרת מסלול קרן המו"פ, לחברות שזקוקות למזומנים נוספים על מנת לצלוח את תקופת המשבר. התשובות יינתנו תוך עד ארבעה שבועות ותינתן מקדמת מימון בשיעור של עד 50% מהמענק המאושר כנגד מימון משלים שתציג החברה

מאיר אורבך 18:0122.04.20
רשות החדשנות משיקה ערוץ מענקים מהיר לחברות קטנות ובנוניות אשר נקלעו לקשיים בעקבות מגיפת הקורונה. המסלול החדש הוא חלק מתוכנית האוצר של 1.2 מיליארד שקל. הרשות תשקיע במשותף עם משקיעי הון הסיכון בחברות עם סיכויי הצלחה גבוהים בטווח הארוך, אך בעלות משאבים כספיים מוגבלים וצורך מימון מיידי.

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון אמר לכלכליסט: "המסלול המהיר הוא פשוט ומתאים לחברות מוטות מו"פ גם עם מכירות קטנות ולכן זה יכלול חברות בנוניות. הסייג הראשון שאנחנו נבדוק אם יש לחברה כסף לשנה הקרובה. כדי להנות ממנו יש להוכיח שאין לחברה מספיק מזומנים להמשיך את השנה. אנחנו ניתן מקדמה של 50% מסך הסכום שמגיע מאיתנו ובעל החברה יצטרך להשלים את שאר הכסף תוך שלושה חודשים".

אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון מנכ"ל רשות החדשנות צילום: אוראל כהן

 

"אנו נעבוד בצורה מאוד מהירה כדי לאשר את הבקשות", הוסיף אהרון אהרון, "אנחנו לא בהכרח יודעת כמה חברות שזקוקות לערוץ הזה לכן לא יודעים למה לצפות . במהלך משבר הקורונה בוצעו וועדות סינכרון שלוש פעמים בשבוע - זה מה שנעשה גם כאן".

 

אהרון הסביר שמטרת הערוץ המהיר הינה השקעה בחברות מצטיינות עם נכסים משמעותיים וסיכויי הצלחה גבוהים בטווח הארוך אך בעלות יתרת מזומנים קצרה (Short Runway): "הערוץ נועד לספק וודאות ומזומנים שיסייעו לעסקים לצלוח את המשבר ולהוות מנוע לצמיחה כלכלית-משקית ביציאה ממנו", אמר. 

 

"תעשיית ההייטק נפגעה משמעותית מהמשבר וצפויה לחוות ירידה של כ-25% מהשקעות ההון הפרטי ובכרבע מסך ההכנסות ממכירות", ציין, "כתוצאה מכך חברות רבות מקפיאות גיוסים, מוציאות עובדים לחל"ת ואף מתכננות פיטורים בהיקף רחב. תעשיית ההייטק תלויה, יותר מכל ענף אחר, במשקיעים גלובליים האחראים על מרבית ההון שמממן תעשייה זו. בתקופה הזו קיים חשש ממשי כי צינור החמצן של התעשייה ייפגע אנושות. מדיניות תמיכה מהירה, שקולה וחכמה של הממשלה, תמנע פגיעה קריטית ביצוא, בתוצר, בהכנסתם של מאות אלפי האנשים העובדים בתעשיית ההיי-טק ובעסקים התומכים בה. מדיניות זו תהווה עוגן מרכזי ביכולתה של כלכלת ישראל לצמוח חזרה עם שוך המשבר".

 

אהרון אהרון. מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון. מנכ"ל רשות החדשנות צילום: יריב כץ

  

הערוץ המהיר מיועד לתמיכה בתוכניות מו"פ חדשניות של חברות בתחילת שלבי הצמיחה ובשלבי פיתוח מתקדמים, אשר צברו נכסים מהותיים (קנין רוחני, גיוסים ושווי) אך בעלות קצב שריפת מזומנים הקצר מ- 12 חודשים וצורך מימוני דחוף. תמיכת הרשות תהיה בחברות בעלות יכולות חברה ופוטנציאל עסקי משמעותיים, אשר השקעת הרשות תסייע להן לצלוח את המשבר ולהוות מנוע לצמיחה כלכלית-משקית ביציאה ממנו. קבלת המענק ושיעור מקדמה גבוה יינתן לחברות שיציגו מימון משלים של משקיעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x