$
גיימינג

משבר הקורונה

מגפה פרצה בשרתי המשחק World Of Warcraft

כדאי לשמור על ההנחיות: מגפה וירטואלית התפשטה בשרת מיוחד למשחק האונליין הוותיק במטרה לחנך את השחקנים על כללי בטיחות מפני נגיף הקורונה

איתמר זיגלמן ועמית קלינג 15:4717.04.20
מגפה נוספת פרצה השבוע, ועוד במוקד חדש. בתוך 24 שעות נדבקו בה למעלה מ-7000 איש – כ-88 אחוז מכל הנוכחים במקום. אבל אפשר להירגע: היה מדובר בסך הכל במגיפה וירטואלית, שהתפשטה בשרת מיוחד של משחק האונליין המפורסם World of Warcraft. המטרה? אותה מטרה כמו של תכנים רבים מאוד בימים אלה: לחנך את השחקנים על כללי בטיחות מפני נגיף הקורונה.

למי שלא מכיר, World Of Warcfaft הוא משחק תפקידים מקוון וותיק מאוד בעולם הגיימינג שהפך עם השנים למשחק התפקידים הפופולארי ביותר, שבפיק שלו נמדד עם 12 מיליון שחקנים פעילים. למשחק המקורי, שיצא לראשונה בנובמבר 2004 (!) נוספו עם השנים שבע ערכות הרחבה המעבות את עולם המשחק, הדמויות ואפשרויות הפעולה, ובנובמבר 2019 הכריזה יצרנית המשחק Blizzard על ערכה שמינית בשם Shadowlands, שתהיה זמינה לרכישה במהלך 2020.

 

וורלד אוף וורקאפט החדש  Shadowlands וורלד אוף וורקאפט החדש Shadowlands צילום: Blizzard

 

מפעילי השרת אלוזיום – שרת המופעל בהתנדבות על ידי מעריצים, וניתן לשחק בו בגרסה "קלאסית" של המשחק, כלומר ללא העדכונים הרבים שבליזארד הוציאו עבורו בשנים האחרונות – הדביקו חפץ במשחק בוירוס. שחקן שנגע בו הפך בעצם ל"חולה 0", שיכל להדביק כל שחקן אותו פגש. שחקנים שחלו סבלו מסימפטומים כגון ירידה של חמישה אחוז בנתוני הדמות שלהם והאטה של הדמות ב-10 אחוזים (למרבה המזל, נחסכו מהם תסמינים נשימתיים). בשביל לא להידבק בוירוס היה מספיק להשתמש בסבון ידיים וירטואלי שהופץ במשחק, ללבוש מסכה וכמובן להתרחק אחד מהשני – אבל עד ששחקנים קלטו מה קורה, דבר שלקח כמספר שעות, המגיפה כבר השתוללה ברחבי ממלכת אזרות', בה מתרחש המשחק.

 

"יש לנו הרבה שחקנים צעירים או כאלו שאין להם גישה למידע", אמר לאתר Kotaku אחד המפעילים של השרת, המכונה ריין. "הרגשתי שיש לי הזדמנות לעזור להפיץ מידע חשוב לאנשים". בשרת אלוזיום רשומים כ-3.5 מיליון חשבונות, ובין 10,000 ל-15,000 שחקנים מתחברים אליו מדי שבוע. לדבריו של ריין, הוא היה מודע לכך שלמרות הכוונות הטובות שלו, המעשה שלו עלול להיתפס כמזלזל, ולכן בחר להפיץ וירוס לא קטלני.

 

 

וורלד אוף וורקראפט Gameplay וורלד אוף וורקראפט Gameplay צילום: צילום מסך

 

חלק מהשחקנים אכן לא ראו איתו עין בעין, ובעיקר התנגדו לפריצה הבלתי צפויה של המציאות הקשה שבחוץ אל תוך משחק פנטזיה המשמש רבים בתקופה זו לאסקפיזם טהור. אבל שחקנים רבים צידדו בריין או לפחות הבינו את הכוונות שלו. שחקן בשם אלדריניי, למשל, אמר לקוטאקו ש"רוב האנשים עשו את הדבר הנכון וניסו לעזור לאחרים. הרבה שחקנים פשוט הפסיקו לשחק במהלך ההתפרצות, שזה, כמובן, הדבר הכי אצילי שאפשר לעשות – לבודד את עצמך. אבל היו אנשים שפשוט סירבו להבין שלמרות שזה עולם וירטואלי שאנחנו מתחבאים בו, הוא גם חלק מהעולם האמיתי שאנחנו חיים בו".

 

 

זו בהחלט לא הפעם הראשונה שהשילוב המפתיע של וורלד אוף וורקראפט ומגיפות עולה לכותרות. בשנת 2005, במקום מסוים במשחק הופיע אויב חזק במיוחד שיכל להטיל על השחקנים קללה קטלנית ומדבקת בשם Corrupted Blood (דם מושחת). הקללה הייתה אמורה להיות מוגבלת לקרב עם אותו אויב, אבל בגלל טעות בתכנות היא הצליחה לדלוף לכל עולם המשחק, ואלפי דמויות בלמעלה משלושה שרתים מתו בתוך זמן קצר, מה שיצר כאוס של ממש בעולם הוירטואלי. לבליזארד לקח כשבוע להשתלט על התקלה, ובינתיים הערים הצפופות של המשחק התרוקנו בזמן ששחקנים חיפשו מחסה באזורים מבודדים. אפידמיולוגים, שעד אז מעולם לא התעניינו בעולם הגיימינג, מצאו את עצמם פתאום משתמשים במגיפת הדם המושחת כמקרה מבחן להתנהגות אנושית – וגם ויראלית – בעולם וירטואלי, כולל חוקר מאוניברסיטת באר שבע, רן בליצר, שפרסם מאמרים על הדמיון בין "הדם המושחת" להתפרצות הסארס ושפעת העופות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x