הייטק והון סיכון

הקורונה לא עוצרת את ההייטק הישראלי: שיא רבעוני לעסקאות וגיוסים

במהלך הרבעון הראשון של 2020 חברות הייטק ישראליות גייסו 2.74 מיליארד דולר ב- 139 עסקאות. היקף ההון שגוייס זינק ב- 76% מסכום הגיוס ברבעון המקביל אשתקד

הגר רבט 12:0505.04.20

הקורונה עוד לא עצרה את הייטק הישראלי - במהלך הרבעון הראשון של 2020 חברות הייטק ישראליות גייסו 2.74 מיליארד דולר ב- 139 עסקאות, שיא רבעוני חדש, כך לפי סקר של - ZAG - IVC זיסמן אהרוני גייר ושות' שפורסם היום (א׳). 

ברבעון זה נרשמה עלייה בפעילות בהשוואה לרבעונים הקודמים: היקף ההון שגוייס זינק ב- 76% מסכום הגיוס ברבעון המקביל אשתקד. ללא המגה-סבב של ויה בסך 400 מיליון דולר, הרבעון הנוכחי מסתכם במספרים כמעט זהים לרבעון האחרון של 2019 – עם 2.34 מיליארד דולר ב- 138 עסקאות, לעומת 2.36 מיליארד דולר ב- 138 עסקאות בהתאמה. אולם מי שמחפש עדויות להשפעת וירוס הקורונה על התעשייה יימצא אותן בהשקעות בשלבים ראשונים: רק 4 סבבי סיד בוצעו מאז חודש פברואר לעומת 20 עסקאות בינואר.

מתחם הייטק בכפר סבא מתחם הייטק בכפר סבא הדמיה: צבי וילדר

 

55% מההון הגיע מעסקאות גדולות

 

ברבעון הראשון של 2020 נרשמו 43 עסקאות בטווח של 5 מיליון דולר עד 20 מיליון דולר אשר מהווים ירידה של 12% בהשוואה לרבעון הקודם ולרבעון המקביל אשתקד, עם 49 עסקאות בכל אחד. 11 עסקאות גדולות מ- 50 מיליון דולר הסתכמו ב- 1.5 מיליארד דולר, 55% מההון הכולל שגוייס בתקופה. מתוכן נרשמו שש מגה-עסקאות – של מעל 100 מיליון דולר כל אחת. חשוב לציין, שמתוך כלל העסקאות הגדולות 4 עסקאות דווחו במהלך חודש מרץ, וביניהן מגה-עסקאות של ויה (400 מיליון דולר) ואינסייטק (150 מיליון דולר).

 

גיא הולצמן, מנכ"ל IVC מסר: "תוצאות הרבעון הראשון ב- 2020 הן המשך של 2019 ולא מרמזות על המגמה של השנה. חוסנו של ההייטק הישראלי יעמוד השנה לבחינה. הפעם זאת תעשייה שונה לגמרי מהמשבר הקודם ולמרות שיהיו חברות רבות שיסבלו, התעשייה הישראלית ככלל תתחזק כאשר תתגבר על האתגר הזה. בטווח הארוך, המשבר יהווה הזדמנות לחברות מקומיות ובינ"ל, קרנות תאגידיות וקרנות הון סיכון להגביר את המעורבות שלהן ברכישות ובהשקעות."

 

עסקאות מגובות הון סיכון ברבעון הראשון של 2020 הגיעו לשיא של כל הזמנים, עם סכום של 2.43 מיליארד דולר - 89% מסך ההון שגויס, כאשר מספר העסקאות עמד על 84 ותפס 60% מכלל העסקאות ברבעון, בדומה לממוצע הרבעוני בשנים הקודמות. האפקט של משבר הקורונה הוביל לירידה משמעותית בעסקאות אלו במהלך חודש מרץ – נרשמו רק 17 עסקאות, ירידה של כ- 50% מהנתונים בחודשים הקודמים השנה.

 

אולם, חלקן היחסי של קרנות ההון-סיכון הישראליות בגיוסי ההון המשיך לרדת והגיע לשפל של 7% מסך ההון שגוייס ברבעון הראשון של 2020 עם 201 מיליון דולר. זו הייתה ירידה של 28% בהשוואה לרבעון הקודם (279 מיליון דולר) ולרבעון המקביל אשתקד (278 מיליון דולר).

 

״תוך שבועיים מתחילת מרץ, השוק נעצר במקום. רוב המשקיעים בשלבים שונים של המו״מ פשוט נסוגו לאחור. כן, כשיורד גשם, כולם נרטבים - גם הטובים ביותר. היום כבר ברור שגם תעשיית ההייטק לא תצליח להימלט מהשפעות נגיף הקורונה״, כך לפי עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל העומד בראש תחום ההייטק במשרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות'.ZAG-S&W).

 

עו"ד שמוליק זיסמן עו"ד שמוליק זיסמן צילום: אוראל כהן

 

״לשם ההמחשה, סך הגיוסים בתחום מדעי החיים ברבעון זה גבוה ביותר מ- 200% ממוצע הגיוסים בתחום זה ב- 6 השנים האחרונות. עם זאת, אנו חווים עצירה דרמטית בתחום זה, לאור העובדה שכלל המשאבים של המערכת הרפואית הציבורית בעולם מושקעים בטיפול בנגיף. לצערנו הרב, ברור לחלוטין שסך העסקאות ברבעון השני של 2020 יהיה נמוך משמעותית מהסכומים אליהם התרגלנו בשנים האחרונות. ההתאוששות לא תהיה פשוטה; האלמנטים הפסיכולוגיים הנובעים ממשבר הקורונה, שזורים בפסיכולוגיית ההשקעות ועקרון העדר, דבר שחוזר על עצמו בכל משבר".

 

״נקודת אור היא ההתאוששות של סין", הוסיף, ,מאידך, ארה"ב לפני שיא המגפה ואנחנו יכולים להעריך בוודאות שתהיינה לכך השלכות בטווח הקצר על ההייטק הישראלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x