$
חדשות טכנולוגיה

משבר הקורונה

ללא סיוע משב"כ: אפליקציית המעקב החדשה של משרד הבריאות

המשרד צפוי להשיק בתחילת השבוע הבא אפליקציית מעקב חדשה, הפועלת בצורה אנונימית, של חברת גלובקיפר הישראלית. האפליקציה תאפשר לכל אזרח שיוריד אותה לדעת האם שהה ליד נדבק בקורונה - ולהכניס את עצמו לבידוד

מאיר אורבך 14:1520.03.20

ייתכן מאוד שצו הביניים שפירסם בג"ץ אתמול (ה'), המחייב את הממשלה להקים ועדה שתפקח על פעילות המעקב של השב"כ אחר נדבקים בנגיף הקורונה, תהפוך למיותרת: משרד הבריאות צפוי להשיק בתחילת השבוע הבא אפליקציית מעקב חדשה. האפליקציה של חברת גלובקיפר הישראלית היא וולנטרית ואנונימית, ואינה פוגעת בפרטיות. בשונה ממערכות המעקב של השב"כ, המערכת אינה משדרת את הנתונים של האפליקציה לגופים חיצוניים.

 

 צילום: אי פי איי

 

האפליקציה החדשה תאפשר לכל אזרח שיוריד אותה לדעת אם שהה ליד חולה קורונה על פי כללי משרד הבריאות, ואז להיכנס לבידוד. אותו אזרח יכול מבחירתו לדווח על כך למשרד. בזכות רמת הדיוק הגבוהה של האפליקציה היא תוכל לסייע משמעותית בהעלאת כמות הנכנסים לבידוד מאחר וכיום האיתורים אינם מצמצמים את המיקום של האנשים, ומחפשים אחריהם על פני שטח רחב.

 

לפי התוכנית, כל אזרח יוריד את האפלקציה שתנטר את מיקומו באופן אנונימי לחלוטין; האפליקציה תפעל על בסיס הנתונים הרחב של משרד הבריאות, שכולל את כל הנתונים של חולי הקורונה בישראל והמיקומים שלהם, כך שכל אזרח יידע בכל רגע נתון האם היה בסביבת חולה קורונה. חשוב להדגיש שהאפליקציה מנטרת מיקום במכשיר בלבד, ואינה משדרת אותו החוצה לגורמים אחרים. 

 

חברת הסטארט אפ גלבוקיפר הוקמה לפני שנתיים וחצי. המשקיעה העיקרית של החברה היא קרן TAU של אוניברסיטת תל אביב. מאחורי החברה עומד דן פלג, המנכ"ל. החברה מפתחת מערכות שליטה ובקרה לגופים שונים, וגייסה עד כה כ-2.5 מיליון דולר.

 

עדכון: הבוקר (א') מנהל הרכש הממשלתי הוציא בקשה לקבלת פטור ממכרז עבור ההתקשרות עם חברת גלובקיפר הישראלית. על פי המנהל "המציאות השוררת כיום, אשר לגביה אין צורך להכביר מילים, מצריכה יכולת ניהול וניטור מיידית של נשאי וחולי הקורונה. יכולת זאת נדרשת לנוכח הנסיבות בהן כמויות חולי הקורונה מתגברת מיום ליום. העלות של ההתקשרות עם החברה הישראלית עומדת על כ-1.75 מיליון שקל.

 

 

x