$
חדשות טכנולוגיה

משבר הקורונה

בג"ץ: תקנות המעקב של השב"כ יוקפאו ביום ג' אם לא תוקם ועדת פיקוח בכנסת

התקנות לשעת חירום מאפשרות לשב"כ לסייע למשרד הבריאות לקבל, לאסוף ולעבד מידע טכנולוגי על חולי קורונה ועל מי שבאו איתם במגע בשבועיים שקדמו לאבחונם. צו הביניים מקפיא באופן מיידי גם את התקנות שמאפשרות למשטרה לקבל מידע על מיקום חולי קורונה מחברות הסלולר ללא צו בית משפט

תומר גנון 21:4419.03.20

בג"ץ מרים תמרור עצור לממשלה: שופטי בית המשפט העליון הוציאו הערב (ה') צו ביניים לפיו תקנות החירום בעניין השב"כ יוקפאו ביום שלישי הקרוב (24.3) בשעה 12:00, אם הכנסת לא תקים עד אז ועדה שתאפשר פיקוח עליהן.

 

להחלטת בג"ץ לחצו כאן

 

 

ראש השב"כ נדב ארגמן ראש השב"כ נדב ארגמן צילום: עמית שאבי

 

התקנות לשעת חירום מאפשרות לשב"כ לסייע למשרד הבריאות לקבל, לאסוף ולעבד מידע טכנולוגי על חולי קורונה ועל מי שבאו איתם במגע בשבועיים שקדמו לאבחונם.

 

על פי הצו, ככל שתתקבל החלטה בדבר הטלת סגר כללי לפני יום שלישי הקרוב, יבחן שוב הצורך בהפעלת הסמכויות על פי תקנות השב"כ ואת התאמת צו הביניים. זאת משום שלדעת השופטים ייתכן כי במצב שבו יהיה סגר כללי, לא יהיה כלל צורך לעשות בשימוש בתקנות.

 

החלטה נוספת בצו הביניים היא הקפאה של תקנות החירום שמסמיכות את המשטרה לקבל מחברות התקשורת איכון על הטלפון הנייד של חולים ומבודדים, ללא צו מבית המשפט, על מנת לאכוף את האיסור שחל עליהם לבוא במגע עם אחרים.

 

"בשלב זה ועד החלטה אחרת", נכתב בצו שעליו חתומים הנשיאה אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר והשופט נועם סולברג, "אין לעשות שימוש בסמכויות המוקנות מכוח תקנות המשטרה. בהקשר זה יצוין כי במהלך הדיון שהתקיים בפנינו הודיעו המשיבים כי בשלב זה טרם הושלמה קביעת הנוהל בנושא. כתוצאה מכך תקנות אלה ממילא טרם הופעלו. כמו כן, הוברר כי בשלב זה אין כוונה לעשות שימוש בסמכות המוקנית למשטרה מכוח תקנות אלה לחוק נתוני תקשורת (חיפוש בטלפון נייד, ת.ג)".

x