$
הייטק והון סיכון

משבר הקורונה

ירידה תלולה בהשקעות בשלבים ראשונים בחברות סטארט-אפ בחודש מרץ

על פי דו"ח של חברת המחקר IVC בשיתוף משרד עורכי הדין ZAG : שתי השקעות בלבד בחברות סטארט-אפ בשלב A, לא נספרה אף עסקה בשלב הסיד ונרשמו 11 עסקאות השקעה בלבד

מאיר אורבך 17:0119.03.20
ירידה חדה בהשקעות בחברות סטארט-אפ בשלבים מוקדמים נרשמה בחודש מרץ השנה. על פי דוח שהפיצה חברת המחקר IVC בשיתוף משרד עורכי הדין ZAG , שתי השקעות בלבד בחברות סטארט-אפ בשלב A היו בחודש מרץ השנה לעומת 21 השקעות בחודש מרץ . בחודש מרץ הנוכחי לא נספרה אף עסקה בשלב הסיד לעומת 6 בחודש מרץ 2019. בחודש מרץ הנוכחי נרשמו 11 עסקאות בלבד בהשוואה ל-44 עסקאות השקעה שהיו במרץ -2019. לשם השוואה בפברואר השנה נרשמו 44 עסקאות השקעה שנחתמו מספר דומה להשקעות בפברואר 2019.

 

אמנם זהו שלב מקדמי של הדיווח על חודש מרץ שעדיין לא הסתיים אבל זו אינדיקציה ראשונית ומפחידה על הבעייתיות שגורם הפחד מקורונה כבר בשלב מקדמי כל כך של המגיפה בעולם.

השקעה בשלבים ראשוניים השקעה בשלבים ראשוניים צילום: Triptease

 

למרות הדיווח של IVC בשיחות עם בכירים בענף רבים מהם לא מתכוונים לעצור את העסקאות שהיו בקנה או עסקאות עתידיות. מייקל אייזנברג מקרן אלף אמר לכלכליסט שהוא בשלבים מתקדמים עם אחת החברות שלו וכבר קיים איתה 4 פגישות. משקיעים אחרים דיווחו שהם מצפים להכריז ברבעון הקרוב על עסקאות דומות בשלבים הראשונים.

 

יוסי ויניצקי, הממונה על תחום ההייטק בבנק הפועלים יוסי ויניצקי, הממונה על תחום ההייטק בבנק הפועלים צילום: אביגיל עוזי

 

יוסי ויניצקי, ממונה על ההייטק בבנק הפועלים, אמר לכלכליסט שיש להפריד בין התקופה של לפני הקורונה ואחרי הקורונה. "גם לפני הקורונה קראתי את הכתבות שנפתחו פחות חברות וראיתי הרבה יותר מהתיאורים. עד הקורונה היה לנו קצב גדול של חברות צעירות. בעבר שמענו הרבה תלונות על חברות שגייסו בשווי גבוה עם גיוסים של שלושה וחמישה מיליון דולר בשלבים מוקדמים מאוד. אחרי עידן הקורונה העולם השתנה. זה עוד מוקדם לראות את ההשפעה של המשבר שלהערכתי רק בתחילתו".

 

"אני רואה בקרנות אופטימיות רבה ואנשים מאוד זהירים", הוסיף, "חברות אשר נמצאות בלב הפיתוח שלהן, מצבן שקט כי הן לא תלויות במכירות, אבל הן צריכות לדאוג לשמור על המזומנים. חברות רבות אשר תלויות במכירות נתקלות בהרבה לקוחות שנמצאים בבעיה כשהרבה מהתחזיות התרסקו. כולם בונים עכשיו תוכניות לעידן הקורונה. אני יודע שיש עסקאות שנעשות בימים אלה ועדיין לא נחתמו אך כנראה תחתמנה. חברות חדשות לגמרי תתקלנה בבעיה כי לא ניתן כיום לפגוש פנים אל פנים ולא ניתן להשקיע רק בזום", מוסיף ויניצקי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x