חדשות טכנולוגיה

אפליקציית הדיאגנוזה לנגיף הקורונה באיראן היא למעשה כלי ריגול משוכלל

תושבי טהרן שהשתמשו ביישומון AC19, המבוסס על שאלות ותשובות בניסיון לסייע לאלו החוששים כי נדבקו בנגיף, הופתעו לגלות שמדובר בכלי מעקב אחר האזרחים האיראנים

רפאל קאהאן 17:3315.03.20

איראן הפכה בשבועות האחרונים לאחד ממוקדי תחלואת נגיף הקורונה הגדולים בעולם. אבל נראה שלמנהיגי הרפובליקה האסלאמית זו בעיקר הזדמנות כדי להכביד את היד על האוכלוסיה במקום לסייע לה להחלים. על פי הדיווח של אתר Vice אמש (שבת), אפליקציה שמגובה על ידי מוסדות השלטון בשם AC19, ושמתיימרת לסייע לאלה החוששים שנדבקו לבצע דיאגנוזה של מצבם היא למעשה כלי מעקב אחרי האזרחים האיראנים.

 

 

מיותר לציין שהאפליקציה לא באמת יכולה לבצע דיאגנוזה של מצבו של החולה. המקסימום שניתן הוא לשאול שאלות ועל פי התשובות להמליץ ללכת להיבדק. אך האפליקציה גם דורשת הרשאות מיקום - לא דרישה סבירה בהתחשב בשירות שהיא כביכול מספקת. מעבר לכך בעת ההפעלה האפליקציה מקפיצה סדרה של בקשות הרשאה - באנגלית. וזאת מעבר לכך שכ-40% ממכשירים האנדרואיד באיראן כלל לא מעודכנים לבקש הרשאות מראש.

 

וירוס הקורונה בטהרן וירוס הקורונה בטהרן צילום: רויטרס

 

המפתח של האפליקציה, סרזאמין הוסמנד, הוא זה שגם עמד מאחורי הגרסה המקומית של טלגרם. שגם היא משמשת יותר למעקב מאשר לתקשורת פרטית. מה שבטוח זה שאפליקציית AC19 מיועדת לעקוב אחרי המיקום של המשתמשים. כיצד היא עושה זאת ולאיזו מטרה, לא ברור. שר התקשורת המקומי התרברב לאחרונה. שהמטרה היא ליצור מפת סיכונים. אבל בהתחשב בכך שבמדינה הרשויות עושות ככל שניתן כדי למנוע ביקורת, קל לראות להיכן השימוש באפליקציה עשוי להוביל.

 

גם רוחאני נאבק בקורונה גם רוחאני נאבק בקורונה צילום: איי אף פי

 

במקביל, לצד איראן, רק סין וישראל מפעילות מערכי ניטור של האזרחים. עצוב לגלות שהחלטת הממשלה בארץ מתכתבת עם שיטות הפעולה של שתיים מהמדינות הכי פחות חופשיות עבור אזרחיהן. עם זאת למזלנו לפחות באיראן הלחימה בקורונה נראית בעיקר כסוג של ניסיון למנוע בעיקר מהאזרחים להתמרד נגד הרשויות שבינתיים לא עשו הרבה מהלכים כדי למנוע את התפשטות המגיפה במדינה.

 

על פי הוול סטריט ג'ורנל, הרשויות העדיפו לשמור את הכלכלה והמשק פעילים וזאת על חשבון המלחמה בנגיף. כעת נראה שברפובליקה האיסלאמית נכשלו בשני המוקדים האלה ובנוסף הם מנצלים את המצב כדי להדק את האחיזה על חופש התנועה האיראנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x