$
חדשות טכנולוגיה

טוויטר: קרן סילבר לייק תשקיע מיליארד דולר, קרן אליוט תשאיר את ג'ק דורסי כמנכ''ל

בנוסף, ההסכם מקנה לשתי הקרנות נציגים בדירקטוריון טוויטר. סילבר לייק הודיעה שתממן תכנית רכישה חוזרת של מניות טוויטר בהיקף של כ-2 מיליארד דולר. לאחרונה דווח שאליוט מעוניינת לפטר את דורסי, אך ההסכם מגיע להסדר בענייןן

רפאל קאהאן 18:1609.03.20

טוויטר הודיעה היום (ב') כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם קרן הגידור האקטיביסטית אליוט של המיליארדר פול סינגר ושותפתו קרן סילבר לייק, כאשר האחרונה גם תשקיע כמיליארד דולר בטוויטר.

 

 

 

על פי ההסכם ג'ק דורסי צפוי להישאר מנכ''ל החברה, וזאת למרות הדיווחים על כך שאליוט מעוניינת לפטרו. הסיבה: במקביל לניהול טוויטר הוא מנהל גם את חברת התשלומים בסלולר סקוור (Square), מה שעל פי תפיסתה פוגע בטוויטר. דורסי אף הביע את רצונו לעבור לאפריקה זמנית תוך שהוא שומר על תפקידיו בטוויטר וסקוור.

 

בנוסף, ההסכם מקנה לשתי הקרנות נציגים בדירקטוריון טוויטר. לדירקטוריון יצטרפו המנכ''ל המשותף של סילבר לייק איגון דרבן ושותף באליוט ג'סי קוהן. סילבר לייק גם הודיעה שתממן תכנית רכישה חוזרת של מניות טוויטר בהיקף של כ-2 מיליארד דולר. בנוסף טוויטר תמשיך לתור אחרי חבר דירקטוריון שלישי בעל התמחות בטכנולוגיה ובינה מלאכותית.

 

 

ג'ק דורסי ג'ק דורסי צילום: מסך משידור ישיר של CSPAN ביוטיוב

 

דירקטוריון החברה יקים גם ועדה זמנית שתפקידה יהיה "לבצע הערכה מתמשכת של מבנה הניהול של טוויטר". את הוועדה יוביל חבר דירקטוריון עצמאי, פטריק פישט, שגם הוסיף בהצהרה משלו שהוועדה תספק "מבט רענן על תפקוד חטיבות החברה ותדווח את הממצאים לדירקטוריון באופן שוטף".

 

הצהרתו של דורסי על המעבר לאפריקה היא כנראה לא זו שהקימה עליו את הקרנות. דורסי הוא כיום המנכ''ל היחיד שמוביל שתי חברות טכנולוגיה, טוויטר וסקוור, במקביל וששווי השוק שלהן יותר מ-5 מיליארד דולר כל אחת. אך כעת, פישט הביע אמון מלא ביכולתו של דורסי להוביל את שתיהן. במקביל לכך טוויטר הודיעה שהיא תציג מדד חדש החל מהשנה - משתמשים פעילים יומיים הניתנים להיוון (mDAUs או monetizable daily active users). המטרה של הרשת החברתית היא להגדיל את המספר הזה בכ-20% או יותר. מספר זה אמור לייצג את מספר המשתמשים להם ניתן להציג פרסומות.

 

המדד החדש אינו תואם למדדים המקובלים בתחום כגון משתמשים יומיים פעילים (DAU) בהם עושות שימוש למשל פייסבוק וסנאפ. היעד של טוויטר הוא להגדיל את היקף ההכנסות ולהגדיל את נתח השוק שלה בפרסום הדיגיטלי. בסיפא של ההסכם אליוט וסילבר לייק התחייבו שלא "להתערב או לנסות להשפיע מבחוץ, ישירות או בעקיפין על מדיניות הפרסום של טוויטר, תקנון השימוש שלה, החלטות שמיועדות לאכוף אותם או לקבוע את אופי הפעילות של החברה", כך על פי דיווח של CNBC.

 

גורם המקורב להסכם הסביר שסילבר לייק פנתה לאליוט בעקבות הפרסומים על הניסיונות להדיח את דורסי. ההשקעה של הקרן התבצעה למרות שטוויטר לא הזדקקה לה ותשמש להחזיר למשקיעים הון שהשקיעו בה. אך נראה שההסכם שימש בעיקר כהזדמנות להוסיף נציג נוסף לדירקטוריון שיהווה משקל שכנגד לנציגה של אליוט.

x