$
הייטק והון סיכון

הגיוס הראשון של Waymo: גוגל חולקת את הסיכון האוטונומי עם משקיעים

Waymo, מפתחת הרכב האוטונומי של אלפבית וחברה־אחות של גוגל, השלימה בשבוע שעבר גיוס ראשון מחברות חיצוניות בגובה 2.25 מיליארד דולר לפי שווי של כ־30 מיליארד דולר; הגיוס מהווה שינוי אסטרטגיה משמעותי עבור החברות מקבוצת גוגל והוא יאפשר לה לחלוק בהוצאות העצומות שלה

עומר כביר 08:5509.03.20

וויימו (Waymo), מפתחת הרכב האוטונומי של אלפבית (החברה־האם של גוגל), השלימה בשבוע שעבר גיוס ראשון מחברות חיצוניות בגובה 2.25 מיליארד דולר לפי שווי של כ־30 מיליארד דולר.

 

 

בגיוס השתתפו סילבר לייק, קרן הפנסיה הלאומית של קנדה, קרן ההשקעות של אבו דאבי, יצרנית חלפי הרכב מגנה, קרן ההון סיכון אנדריסן הורוביץ, קמעונאית הרכב AutoNation וגוגל.

 

רכב אוטונומי של Waymo. שירות מוניות באריזונה רכב אוטונומי של Waymo. שירות מוניות באריזונה צילום: רויטרס

 

הגיוס ישמש להגדלה משמעותית בפעילות החברה, שעיסוקה התפעולי המרכזי הוא שירות מוניות אוטונומיות, שאשתקד הושק לציבור הרחב בפרברי פיניקס שבאריזונה. לטענת החברה, מדי חודש משתמשים בשירות כ־1,500 לקוחות. במקביל החברה פועלת להכפלת מספר עובדיה ל־1,500 עד סוף השנה.

 

ההתרחבות כוללת רכישת 80 אלף מכוניות מיניואן ומכוניות יוקרה מתוצרת יגואר ולנד רובר. חלק ממכוניות היוקרה שצוידו במערכת הנהיגה האוטונומית של וויימו כבר החלו בנסיעות מבחן בסן פרנסיסקו. החברה מתכוונת להשיק השנה דור חמישי למערכת שלה, שנועדה לספק יכולות נהיגה משופרות במזג אוויר סוער. חברת המחקר CBI מעריכה שב־2030 ייסעו על כבישי ארה"ב 30 מיליון מכוניות אוטונומיות. להערכת בנק ההשקעות UBS, גוגל צפויה להחזיק בכ־60% מנתח השוק בתחום בעשור הקרוב.

 

וויימו מתכננת גם השקעה משמעותית בשוק המשאיות האוטונומיות, שצפוי לרשום בשנים הקרובות צמיחה ניכרת על רקע המחסור בנהגי משאיות בארה"ב. עם זאת, מדובר בשוק שבו פועלים שחקנים רבים ומושך השקעות בהיקפים גדולים.

 

פניית וויימו להון חיצוני מהווה שינוי אסטרטגיה משמעותי

 

הפנייה של אלפבית למקורות מימון חיצוניים העניקה לכמה חברות חדשות דריסת רגל משמעותית בשוק הרכב האוטונומי. השתתפותן מראה שחרף העיכובים בתחום בשנים האחרונות הוא עדיין נהנה מאמון. כך, בולטת השתתפותן של שחקניות המעגל השני והשלישי בשוק הרכב, מגנה ו־AutoNation. השקעתן בוויימו מסמנת את רצונן לתפוס עמדה בשוק המתפתח וכי הבינו שאין באפשרותן לעשות זאת בצורה עצמאית.

 

הפנייה של וויימו להון חיצוני מהווה שינוי אסטרטגיה משמעותי עבור החברות מקבוצת גוגל. מאז החלה גוגל לעסוק בפיתוח מכוניות עצמאיות, היא נשאה בעלויות ההשקעה כמעט לבדה. כניסתה המוקדמת לתחום ומהלכים מהירים שביצעה אפשרו לה אמנם לתפוס עמדת בכורה, אך לבסוף היא נתקלה באותם מחסומים שמהם סובלות שחקניות אחרות.

 

קבלת מימון חיצוני תסייע לאלפבית־גוגל למתן את הסיכונים ולחלוק אותם עם גורמים נוספים, וכן להצטייד בידע חיצוני וליצור בסיס לשיתופי פעולה עתידיים. כך, מגנה מחזיקה בכ־350 מפעלים בעולם, המייצרים עשרות מוצרים הנוגעים להיבטים מרובים ברכב.

 

שיתוף הפעולה עם מגנה עשוי להתקדם לפיתוח וייצור משותף של רכיבי נהיגה אוטונומית לשימוש וויימו או אפילו שיווקם ליצרניות רכב. במקביל, הקשר עם AutoNation יוכל לשמש את וויימו לקבלת תובנות צרכניות, ובעתיד אף לשיווק מכוניות אוטונומיות ישירות לצרכן.

x