$
חדשות טכנולוגיה

ביטולי כנסים וקשיים בייצור: ענקיות הטכנולוגיה סופגות נזקים מהקורונה

פייסבוק, טוויטר, גוגל, אפל ומיקרוסופט ממשיכות לבטל כנסים והנגיף לא פוסח על כל התעשייה המתבססת ברובה על רצפת הייצור האסייתית. האם אפל מצטערת על החלטת המנכ"ל למקד את ייצור האייפון בסין?

רפאל קאהאן 17:5103.03.20
מגיפת הקורונה כבר גרמה לביטולם של כנס MWC בברצלונה, כנס המפתחים של תעשיית הגיימינג, כנס של מיקרוסופט, והודעה של גוגל כי תקיים את הכנס באופן מקוון בלבד. פייסבוק אף הודיעה שהיא מבטלת את האירועים הציבוריים בכנס המפתחים שלה ותסתפק וועידה וירטואלית. והיום (ג') גם טוויטר הצטרפה לחגיגה והודיעה שהיא מבטלת את השתתפותה בכנס SXSW, וזאת למרות שטרם הוחלט לבטלו לאלתר. 
אבל לא מדובר רק על כנסים ואירועים ציבוריים. מגיפת הקורונה הצליחה לזרוע כאוס ניכר בכל התעשייה, שבחלקה הגדול מתבססת על רצפת הייצור האסייתית כדי להתקיים. אפל למשל כנראה מצטערת בימים אלו על הרגע בו החליט מנכ"ל החברה, טים קוק, לשים את כל הביצים בסל של סין - במקום לנסות לבזר את קווי הייצור של האייפונים למדינות נוספות.
מפעל ריק בסין. השקות החברה יתעכבו מפעל ריק בסין. השקות החברה יתעכבו צילום: Canva

 

על פי הוול סטריט ג'ורנל, קוק דחה ההצעות הבכירים במערך התפעול של החברה להקים קווי ייצור מקבילים לאלה שבסין ובווייטנאם למשל. הסתמכותה של אפל על סין כתשתית הפעילות שלה כבר עוררה בעבר תרעומת בקרב המשקיעים, כך נמסר. ואולם, למרות שמגיפת הקורונה היא המכה השלישית שסין שמנפקת לאפל אחרי מלחמת הסחר, הטלת המכסים והאטה בקצב מכירות האייפון במדינה - בחברה לא מיהרו למצוא מקורות אלטרנטיביים לייצור מוצריה.

 

טעות בשיקול הדעת של טים קוק? טעות בשיקול הדעת של טים קוק? צילום: שאטרסטוק, רויטרס

 

מגיפת הקורונה היכתה באפל במלוא העוצמה ולמרות הנסיונות שלה להמיר את הייצור הסיני בהודי. גם יוזמה זו לא הצליחה. למרות שאפל מייצרת סדרות מסוימות של האייפון לשוק ההודי במדינה, היא לא הצליחה עד כה לבנות לעצמה רצפת ייצור מקבילה במדינה גם לדגמיה המתקדמים ביותר.

 

וזה עוד לא נגמר. הנפקת AirBnb למשל  -גם היא מאוימת, החברה שרוב פעילותה נובעת מעסקי התיירות שנפגעו קשות בגלל אזהרות המסע הרבות, כנראה תדחה את ההנפקה שלה לשנה הבאה - כך על פי דיווח של סוכנות בלומברג.

 

וכדי לסגור את המעגל, גם סמסונג ו-LG סובלות מהקורונה. הראשונה מכרה כמחצית מכמות מכשירי הגלקסי S20 לסוגיהם שהושקו בשבוע שעבר, ביחס למכשירי הגלקסי S10 בשנה שעברה. זאת ועוד היא נאלצה לסגור את מפעל הגלקסי פליפ Z למספר ימים במצטבר וכך גם LG שסגרה מפעל למסכי LCD לאחר שגם בו התגלה עובד שנדבק בנגיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x