שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בחירות 2020

עתירה לבג"ץ: לאסור על הליכוד להמשיך ולהשתמש באפליקציית אלקטור

העותרים דורשים לאסור על הליכוד את המשך השימוש באפליקציית דרבון הבוחרים בכלל - וביום הבחירות בפרט. "המפלגה למעשה לקחה את פנקס הבוחרים, שניתן לה למטרה מסוימת ותחת הגבלות חמורות, והפכה אותו למידע פומבי"

עומר כביר 12:5919.02.20

עתירה לבג"ץ שהוגשה היום (ד') דורשת לאסור על מפלגת הליכוד להמשיך ולעשות שימוש באפליקציית דרבון הבוחרים אלקטור, ובפרט לאסור עליה להשתמש בה מתוך הקלפיות ביום הבחירות. כן מתבקש בית המשפט להורות על מחיקת כל המידע שנאסף באמצעותה, ובפרט מידע שנוגע לכוונות ההצבעה או התמיכה המפלגתית של אזרחים.

 

"ישנם ליקויי אבטחה חמורים הנובעים מהשימוש באפליקציה, ובכל זאת עולם כמנהגו נוהג, ואף גורם ברשות הפרטיות לא ראה לנכון להורות על הפסקה מיידית של השימוש בה", טוענים העותרים. "בנסיבות אלו ישנה חשיבות עצומה למתן צו ביניים זמני ו/או ארעי, אשר יאסור על הליכוד את השימוש באפליקציה, לכל הפחות עד לדיון ומתן החלטה בעתירה, שכן כל שימוש כאמור, אפילו לגישת משיבי המדינה גורם להפרת פרטיות בהיקף עצום של כל אזרחי המדינה בעלי זכות בחירה".

 

דוגמה לאפשרויות פילוח מידע מתוך מצגת של אלקטור דוגמה לאפשרויות פילוח מידע מתוך מצגת של אלקטור

 

את העתירה הגישו עוה"ד שחר בן מאיר ויצחק אבירם, אחרי שוועדת הבחירות המרכזית דחתה אתמול עתירה דומה שהגישו בנושא, וקבעה שהחוק לא מקנה לה סמכות לאסור את השימוש באפלקיציות דוגמת אלקטור. הרקע לעתירות הוא חשיפת כלכליסט את פעילות האפליקציות הללו, והן עוסקות גם בדליפות המידע מאפליקציית אלקטור, שנחשפו אחרי הגשתה.

 

בעתירתם מציינים עוה"ד בן מאיר ואבירם שהשימוש באלקטור מבוסס על העלאת פנקס הבוחרים למערכות האפליקציה, שמשמש כבסיס לעדכונים ומידע נוסף שמוזן אליה על ידי פעילים בשטח ומקורות מידע אחרים. "אסור למפלגות לעשות 'טיוב' של מאגר המידע (פנקס הבוחרים) שנמסר להם למטרת קשר עם הבוחר ואסור להן ליצור מאגר נוסף", נטען. "מותר להן לעשות שימוש במאגר (להתקשר לבוחרים או לשלוח להם תעמולה לפי הפרטים שבמאגר), אך אסור להן לייצר בזכות המאגר מאגרי מידע נוספים. זה למעשה מה שהליכוד עושה באמצעות האפליקציה.

 

"אסור למפלגות להעביר את מאגר המידע לאחרים. אסור להן להתיר לכל אדם שהוא גישה אל מאגר המידע. המפלגות אמורות לשמור את מאגר המידע אצלן ואצלן בלבד, ולתת גישה למאגר רק לגורם העובד בתוך המפלגה ואשר מחויב להוראות השמירה והסודיות של המאגר שבהן מחויבות המפלגות עצמן. בסיום מערכת הבחירות על הליכוד למחוק לחלוטין את כל המידע ואת מאגר המידע שנמסר להן... הליכוד מפיץ את מאגר המידע ואת אפשרות הגישה אליו, ואת אפשרות הזנת הנתונים לתוכו לכל אדם ברשת האינטרנט ללא כל פיקוח, בקרה, אזהרה, ציות לכללי שמירת המידע", מציינים עורכי הדין.

 

"הליכוד למעשה 'לקח' את פנקס הבוחרים, שניתן לו למטרה מסוימת ותחת הגבלות חמורות", נכתב בעתירה, "והפך אותו במחי השימוש באפליקציה למידע פומבי הנמצא חשוף לעין כל ברשת האינטרנט. למעשה כל אדם בעולם יכול לגשת אל פנקס הבוחרים של מדינת ישראל נוכח חשיפת המידע באופן שנחשף במסגרת האפליקציה. כל אדם יכול לגשת אל המאגר ככל רצונו ואין כל הגבלה!"

 

לסיכום, מבקשים העותרים בין השאר, להורות לליכוד להפסיק ולהשתמש באפליקציה, או לחילופין להגביל את השימוש בה לעובדים בשכר בלבד ולהורות לליכוד ולאלקטור למחוק את כל המידע שנמצא שנמצא במאגרי מידע שנוצרו בסיועה, וכן להודיע במפורש, מהיום והלאה, לכל אדם שבכוונת הליכוד לאסוף עליו מידע ולאפשר פנייה של אזרחים בבקשה להימחק ממאגר המידע שנוצר באמצעות אלקטור.

 

בליכוד סרבו להגיב בנושא. תגובת אלקטור לא התקבלה עד מועד פרסום הידיעה.

x