$
חדשות טכנולוגיה

ממשל טראמפ שוקל מגבלות סחר חדשות על סין - בתחום השבבים

המטרה: לנתק את הגישה הסינית לטכנולוגיה חיונית של מוליכים למחצה; במסגרת הצעדים הנשקלים - חיוב מפעלי שבבים בעולם לקבל רישיון במידה שהם מתכוונים להשתמש בציוד אמריקאי לייצור עבור סין

שירות כלכליסט 16:2918.02.20
ממשל טראמפ שוקל צעדי סחר חדשים ביחס לסין שיגבילו את השימוש בציוד אמריקאי לייצור שבבים, שכן הוא מבקש לנתק את הגישה הסינית לטכנולוגיה חיונית של מוליכים למחצה, כך לפי אנשים המכירים את התוכנית.

מחלקת המסחר מנסחת שינויים בחוק, המגביל את השימוש של חברות זרות בטכנולוגיה אמריקאית למוצרים צבאיים או לביטחון לאומי. השינויים עשויים לאפשר לחייב את מפעלי השבבים ברחבי העולם לקבל רישיונות אם הם מתכוונים להשתמש בציוד אמריקאי כדי לייצר שבבים עבור וואווי (Huawei). החברות הסיניות עלולות לראות בפעולה איום גם עליהן, שזוהי למעשה המטרה של החוק המוצע.

 

הכללים החדשים הם רק חלק מסדרת צעדים שנקטה וושינגטון בחודשים האחרונים בניסיון להגביל את סחר השבבים עם סין. מחלקת המסחר צפויה לדחוף מגבלות נוספות על ייצוא שבבים, עליהם תוכן טכנולוגי אמריקאי, לפני שתתמקד בציוד ייצור שבבים. המהלך נועד להאט את התקדמותה הטכנולוגית של סין, אך עלול לגרום לשיבוש שרשרת האספקה העולמית ולעכב צמיחה עבור חברות אמריקאיות רבות.

 

ההצעה מראה את הכלים שממשל טראמפ מוכן להשתמש בהם כדי להצליח לנתק את סין ממגזר המוליכים למחצה של אמריקה. מוליכים למחצה נמצאים בראש רשימת המוצרים המיובאים לסין מארה"ב והיא תחום מפתח בו סין עדיין נאבקת לצמצם את הסתמכותה על ספקים זרים למרות שנים של מאמץ. 

 

אם ארה"ב תגביל כלים לייצור מוליכים למחצה זה עלול לפגוע בתעשיית השבבים המקומית של סין, מכיוון שיהיה קשה ליצרני השבבים הסינים למצוא תחליפים נאותים ממדינות אחרות. בנוסף, זעמם של גורמים לאורך שרשרת האספקה המייצרת שבבים עלול להתעורר בעקבות אילוץ יצרני השבבים שאינם סינים לבחור בין שמירה על וואווי כלקוח או קניית ציוד אמריקאי.

 

וואווי וואווי צילום: שאטרסטוק

 

בכירים רבים מארה"ב ומדינות מערביות אחרות רואים בוואווי סיכון בתחום הריגול מכיוון שמדובר בחברה סינית, אשר לדבריהם, לא תוכל להתנגד לבקשות הממשלה לגישה לנתונים ולציוד שלה. וואווי אומרת מנגד שהציוד שלה מאובטח ולא ניתן להשתמש בו למטרות ריגול. כמו כן, נאמר שהחברה מעולם לא ריגלה מטעם ממשלת סין.

 

למרות פריצת הדרך האחרונה בשיחות הסחר בין ארה"ב וסין, שהניבה את השלב הראשון בהסכם הסחר בחודש שעבר, ממשל טראמפ ממשיך לחפש דרכים להדק את הפיקוח על בייג'ינג, ובמיוחד על וואווי, שהרוויחה קרוב ל-122 מיליארד דולר בשנה שעברה מאימפריית הטלקום העולמית שלה. גורמים רשמיים בממשלת ארה"ב אמורים להיפגש ב-28 בפברואר על מנת לדון בהפחתת הסף ובמגבלות פוטנציאליות רחבות יותר לייצור שבבים עבור לקוחות סיניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x