שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בעקבות דליפת המידע: כך תגלו מה הליכוד יודע עליכם

וגם: למה תביעה ייצוגית בעקבות הדליפה מאפליקציית אלקטור היא לא המענה הנכון? ומה יש לעשות? עו"ד יהונתן קלינגר מספק את התשובות

עומר כביר 11:5017.02.20

דליפות הענק המרובות ממערכות אפליקציית המרצת הבוחרים אלקטור, שמשמשת את הליכוד העלו בקרב קוראים רבים שאלות חשובות ובראשן: "אז מה בדיוק הליכוד יודע עלי?" ו"מה אני יכול לעשות עם כל העסק הזה?"

התשובה הרפלקסיבית של רבים היא תביעה ייצוגית, ובעקבות החשיפות והדיווחים בכלכליסט על הפרשה לא מעט מגיבים ברשתות החברתיות ומציעים להניע יוזמה בתחום. ואולם, עו"ד יהונתן קלינגר, מהתנועה לזכויות דיגיטליות, ממהר לשפוך מים צוננים על הרעיון: "המחוקקים דאגו לעצמם כאן בצורה לא רעה",  אמר לכלכליסט. "להגיש תביעה ייצוגית - זה לא יעבוד, החוק לא מאפשר זאת. כן ניתן להגיש תביעה ייצוגית ברשימה סגורה של מקרים, וביניהם יחסי ספק-לקוח". עוד ציין כי לא מזמן בית המשפט פסק שפגיעה בפרטיות לבדה, ללא יחסי ספק-לקוח, אינה עילה לתביעה. לדבריו, אם יוגשו תביעות ייצוגיות בפרשה הן כנראה לא יתקבלו, ובית המשפט אף עלול לפסוק הוצאות לתובעים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כנס הליכוד בלוד ראש הממשלה בנימין נתניהו כנס הליכוד בלוד צילום: יאיר שגיא

 

 

מנגד, אפשר להגיש נגד אלקטור והליכוד תביעה אישית בגין פגיעה בפרטיות, שיכולה לזכות בפיצוי של עד 50 אלף שקל ללא הוכחת נזק. "הבעיה היא שלנהל תביעה כזו במישור האישי זה נושא יקר הדורש מומחיות, ובהנחה שלא מדובר בתביעה קנטרנית או טורדנית, היא עדיין עתידה להטיל עומס על בתי המשפט", אמר קלינגר. "להגיש 20 אלף תביעות שיבקשו במצטבר מיליארד שקל מהמפלגה ומאלקטור זה לא משהו שעשוי לעבוד. מתישהו מפלגת השלטון תפשוט רגל ולא תוכל לשלם. ואז מה? אני לא רואה מצב שבו המדינה מאפשרת לפרק מפלגה בגלל חובות ולמנוע ממנה לרוץ בבחירות. כלומר, אחרי כמה תביעות פשוט העניין הזה ייעלם".

 

במידה שתביעות לא ממש יפתרו את המצב - מה כן אפשר לעשות?

סעיף בחוק הגנת הפרטיות נותן לאזרחים מזור כלשהו ומאפשר לפנות לכל גורם שמחזיק עליהם מידע לבקש לעיין בו, וכן לקבל עותק אלקטרוני שלו. "במצב כזה, אם בליכוד ידעו שיותר ויותר אנשים יפעילו זכות זו ויגלו את שכתבו עליהם - אולי יהיה להם תמריץ לא לכתוב את דברים נוספים בסגנון היכולים לפגוע באותם אנשים", הסביר קלינגר. "כלומר, לא יכתבו על אדם מסוים שהוא חפרפרת, כי הדבר יאפשר לו אחר כך גם לדעת שזה מה שחושבים עליו בליכוד. תמריץ כזה יכול לעבוד".

 

איך עושים את זה?

קלינגר כבר דאג להכין טופס מתאים (שניתן לראותו כאן ובו להזין את הפרטים הרלוונטיים ולשלוח לכתובת המופיעה בטופס). "אם אתם חושבים שעוד מפלגות אוגרות עליכם מידע, כי אתם מקבלים מהן מסרונים מותאמים אישית, אני מציע שתעבירו בקשה דומה גם להן", הוסיף.

 

עם זאת, שליחת הטופס, אפילו בהמונים, לא תסייע למנוע את הדליפה הבאה. "הגשת הטופס היא מעין דרך להעניש את הליכוד על מה שקרה, אבל הליכוד כאן לא לבד", הבהיר קלינגר. "כל יום יש עשרות גופים שמזניחים את המידע שלכם.

 

הדרך היחידה לטפל בתופעה היא לשנות את החוק בארץ. אני מקווה שבכנסת הקרובה, אחרי אירועי דליפת המידע הללו, חברי הכנסת יחשבו שנית על כל הקשור להעברת ספרי הבוחרים. אבל זו מחשבה קיצונית ואופטימית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x