$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

הסטארט אפ החדש של אסף רפפורט גייס 21 מיליון דולר

ארבעת מייסדי אדאלום שנמכרה ב־320 מיליון דולר למיקרוסופט עזבו אותה והקימו חברת סייבר חדשה. המשקיעה העיקרית: קרן סקויה

מאיר אורבך 07:0409.02.20

זמן קצר לאחר שפרש מניהול מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל חובר אסף רפפורט לשלושת היזמים שאיתם הקים את חברת אדאלום וביחד הם מקימים חברת סייבר חדשה — ביונד (Beyond). ל"כלכליסט" נודע שהארבעה — עמי לוטבאק, ינון קוסטיקה, רועי רזניק ורפפורט עצמו — גייסו 21 מיליון דולר בסיבוב הראשון להקמת החברה. אדאלום שאותה ייסדו יחד נמכרה למיקרוסופט ב־2015 ביותר מ־320 מיליון דולר, על פי הערכות, והיוותה את הבסיס לפעילות מיקרוסופט בתחום של אבטחת ענן. 

בין המשקיעים בביונד בגיוס הנוכחי נמצא גילי רענן מקרן הון הסיכון סייברסטארטס שהיה בין המשקיעים הראשונים באדאלום וכן אחד המשקיעים הראשונים בארמיס שנמכרה בינואר לקרן אינסייט ולגוגל בכ־1.1 מיליארד דולר. כל ההשקעות של רענן למעט זו נעשו דרך סקויה שבה היה שותף. המשקיעה העיקרית בביונד היא קרן הון הסיכון האמריקאית סקויה ארה"ב בהובלת דאג ליאונה, השותף הבכיר בקרן. סקויה גם היתה אחת המשקיעות המובילות באדאלום. 

מימין: אסף רפפורט, ממייסדי  ביונד, ודאג ליאונה, השותף הבכיר בקרן סקויה מימין: אסף רפפורט, ממייסדי ביונד, ודאג ליאונה, השותף הבכיר בקרן סקויה צילום: עמית שעל, ענר גרין

 

הגיוס נעשה בתוך שבוע בלבד מאז עזבו הארבעה את מיקרוסופט מחקר ופיתוח, שם שימש רפפורט כמנכ"ל בשנתיים האחרונות. רפפורט ישמש כמנכ"ל ביונד, לוטבאק ישמש כסמנכ"ל הטכנולוגיות הראשי (CTO), קוסטיקה ישמש כסמנכ"ל מוצר ורזניק ישמש כסמנכ"ל מחקר ופיתוח.

 

לאחר הרכישה והטמעת אדאלום במיקרוסופט, הפך רפפורט למנכ"ל מיקרוסופט מחקר ופיתוח ישראל, והחליף בתפקיד את יורם יעקובי. השנתיים בניהולו נחשבות סוערות במיוחד מבחינת הנראות של החברה והתנהלותה. בכל התקופה הזו שימש גם כמנהל המוצר שאותו פיתחה החברה. במקביל, לוטבאק שימש כ־CTO של החברה, קוסטיקה הוביל את ניהול מוצרי הסקיוריטי בענן של מיקרוסופט ורזניק ניהל את קבוצת הפיתוח הגדולה ביותר בה.

 

הרכישה של אדאלום על ידי מיקרוסופט היתה ב־2015, שנתיים וחצי לאחר שהוקמה. עד למכירתה גייסה אדאלום 50 מיליון דולר מהקרנות סקויה קפיטל ואינדקס האירופית, מזוהר זיסאפל, מחברת האחסון האמריקאית EMC דל ומ־HP.

 

אדאלום הוקמה ב־2012 בידי רפפורט, בוגר תלפיות, 8200 והיחידה הטכנולוגית המיוחדת של חיל המודיעין שעבד במשך כמה שנים במקינזי ישראל ואוסטרליה; לוטבאק, בוגר תלפיות; ורועי רזניק בוגר מערכת הביטחון. החברה היתה אחת הראשונות שהציעה מערכת סייבר כוללת לאבטחה בענן. באותה העת הדרישה למערכות כאלו היתה נמוכה, אך כיום עם הגידול העצום בפעילות חברות ענן הדרישה הפכה להיות משמעותית, והפעילות של החברה הישראלית הפכה להיות חלק מרכזי בפעילות הענן של מיקרוסופט ישראל. ביחד הובילו הארבעה מישראל קבוצה עסקית שמכירותיה היו יותר מ־1.2 מיליארד דולר בשנה, על פי הערכות.

 

עד כה לא מינתה מיקרוסופט מנכ"ל חדש שינהל את הפעילות של החברה בישראל. מרבית פעילות המרכז מתנהלת מול החטיבות שבהן פועלות היחידות השונות והדיווח אליהן מתבצע כלפי מעלה ולא ישירות למנכ"ל המרכז. החברה סירבה להגיב לידיעה.

x