$
תקשורת

היעדר הפיקוח על הטלפונים הכשרים נמשך: קווי חירום לעזרה נפשית נחסמו

בין הקווים שנחסמו - לאחר שנפתחו לשימוש באפריל 2019 בעקבות פנייה לבג"ץ בנושא - קו הסיוע של עמותת ער"ן, המעניקה שירותי עזרה נפשית. חוק התקשורת אוסר על חסימת קווי חירום

אביאור אבו 14:0723.01.20

קווי חירום רבים חסומים לחיוג מטלפונים כשרים של הציבור החרדי – כך עולה מבדיקת כלכליסט, לאור פניות של משתמשים. מבין הקווים, קו הסיוע של עמותת ער"ן המעניקה שירותי עזרה נפשית, קו הסיוע לנערים נפגעי פגיעה מינית, קו מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, מוקד עזרה ראשונה נפשית לחיילים ומשפחותיהם, קו האגודה להגנת הילד ועוד.

  

 צילום: עמית מגל

 

על פי "תוכנית המספור לשירותי טלפוניה" שפרסם משרד התקשורת ב-2012 וקבועה בחוק התקשורת, חל איסור לחסום קווי חירום. באפריל 2019 אף הוגשה לבג"ץ בקשה לצו ארעי שיורה למשרד התקשורת לשחרר חסימה של קווי החירום. בטרם בית המשפט ניגש לצו הקווים נפתחו, אך מסתבר שעתה נחסמו בשנית.

 

מי ששולטת בפתיחת וחסימת הקווים היא ועדת הרבנים לענייני תקשורת, עמותה החולשת על שוק הקווים הכשרים במגזר החרדי. הוועדה חתמה על הסכמים מול חברות הסלולר המאפשרים לה לחסום מספרים לא "מוסריים" כראות עיניה. עם זאת, העמותה חורגת מגבולות הגזרה שניתנו לה וחוסמת מספרים שונים באופן שרירותי וגורף, ללא הנמקה, ללא התראה מראש וללא הסדרה בדין.

 

כפי שפורסם בכלכליסט בעבר, חסמה הוועדה לחיוג מטלפונים כשרים את מספרי הטלפון של משרד התקשורת עצמו, דואר ישראל, הבנק הבינלאומי, משרדי עורכי דין, מרפאות, פעוטונים, בתי כנסת ועוד אינספור עסקים ואנשים פרטיים.

 

למרות ה"מערב הפרוע" המתחולל בנושא, ולמרות פניות רבות של צרכנים, משרד התקשורת מסרב להתערב ומפנה חזרה את הפניות לוועדת הרבנים. בספטמבר 2016 ובמרץ 2019 קבעו שני דו"חות של רשם העמותות כי בעמותה מתבצעות פעילויות המנוגדות לחוק, כי תשובותיה לא מהימנות וכי בעלי התפקידים בה אינם ממלאים תפקידם כהלכה. כמו כן, ההסכמים עליהם חתמה הוועדה מול חברות הסלולר נמצאים תחת בדיקה של רשות התחרות.

x