$
הייטק והון סיכון

סיכום העשור

היזמים הבולטים בישראל בעשור האחרון: וילנץ, בודאי וזיסאפל

אביגדור וילנץ מכר ב-2019 את האבנה לאבס לאינטל ביותר מ־2 מיליארד דולר; מיקי בודאי מכר ב-2013 את טראסטיר ל־IBM בכ־650 מיליון דולר; וזוהר זיסאפל מכר ב-2017 את ארגוס לקונטיננטל הגרמנית בכ־430 מיליון דולר

מאיר אורבך 07:3314.01.20
שלושה ישראלים בלטו בעשור האחרון עם מספר אקזיטים בולטים - בין אם כיזמים ובין אם כמשקיעים.

 

הראשון הוא אביגדור וילנץ, שרשם בעשור האחרון שני אקזיטים מרשימים. ב־2015 הוא מכר את אנאפורנה לאבס לאמזון בכ־350 מיליון דולר. זו היתה יריית הפתיחה למרכז הפיתוח המשמעותי ביותר של אמזון מחוץ לארה”ב ומרכז חשוב בתחום השבבים. וילנץ גם היה אחד המשקיעים הבולטים בחברת השבבים ליבה, שנמכרה ב־2016 לסיסקו ב־320 מיליון דולר.  

מימין: היזמים מיקי בודאי ואביגדור וילנץ מימין: היזמים מיקי בודאי ואביגדור וילנץ צילומים: אריאל בשור, עמית שעל

 

בשנה החולפת רשם וילנץ אקזיט משמעותי, אחד הגדולים בתולדות ישראל, כשחברת שבבי הבינה המלאכותית האבנה לאבס שהוא היה ממייסדיה נמכרה לאינטל ביותר מ־2 מיליארד דולר. לוילנץ גם היתה הצלחה משמעותית בתחילת העשור הקודם במכירת גלילאו למארוול בכ־2.7 מיליארד דולר.

 

היזם השני הוא מיקי בודאי, יזם הסייבר המצליח ביותר בעשור האחרון בישראל. בודאי היה ממייסדי אימפרבה לצידם של שלמה קרמר ועמיחי שולמן, וכן היה בין מייסדי חברת אבטחת המידע טראסטיר שנמכרה ל־IBM בכ־650 מיליון דולר ב־2013. לאחר מכן בודאי השקיע במספר רב של חברות שרשמו אקזיטים, ביניהן אאוראטו שנמכרה למיקרוסופט ב־200 מיליון דולר, לאקון שנמכרה לצ'ק פוינט ב־100 מיליון דולר ופיירגלאס שנמכרה לסימנטק ב־250 מיליון דולר.

 

 זוהר זיסאפל זוהר זיסאפל צילום: אוראל כהן

 

יזם נוסף שבלט בעשור האחרון הוא זוהר זיסאפל, שהיה מעורב גם הוא במספר רב של חברות. זיסאפל היה ממייסדי חברת הסייבר לרכב ארגוס שנמכרה בכ־430 מיליון דולר לקונטיננטל הגרמנית ב־2017, והיה בין המשקיעים של חברות הסייבר ארמיס ואדאלום שנמכרו אף הן. באמתחתו יש עדיין מספר חברות בולטות דוגמת אינוויז.

x