$
חדשות טכנולוגיה

CES 2020

אובר ויונדאי ישתפו פעולה בפיתוח מוניות מעופפות

בכוונת יונדאי להשקיע בפיתוח תחום "ניידות האוויר העירונית" 1.5 מיליארד דולר עד 2025; המוניות המעופפות מתוכננות להמריא ולנחות באופן אנכי, ולטוס לטווח של עד 97 ק"מ במהירות של עד 290 קמ"ש. שוק מוניות האוויר צפוי להיות שווה 1.5 טריליון דולר לשנה עד 2040

שירות כלכליסט 11:4007.01.20

חברת שיתוף הנסיעות אובר ויצרנית הרכב הדרום קוריאנית יונדאי משתפות פעולה על מנת לפתח מוניות מעופפות, ובכך מצטרפות למירוץ המתפתח בדרך להשקת רכבים מעופפים בערים גדולות.

 

האב-טיפוס שנחשף בתערוכת האלקטרוניקה CES בלאס ווגאס בשבוע שעבר, של מונית אוויר חשמלית לחלוטין בעלת ארבעה מושבים, תנווט בתחילה בעזרת אדם, אך עם הזמן תהפוך לאוטונומית, כך מסרו מאובר. בחברה אמרו כי בכוונתם לבצע בדיקת טיסה במהלך השנה, וכי הם מקווים להתחיל בהפעלה מסחרית תוך שלוש שנים.

  

המונית המעופפת של אובר ויונדאי המונית המעופפת של אובר ויונדאי צילום: Hyundai

 

אובר רואה ב"שירותי אוויר" אחד מהאספקטים העתידניים בחזונה להפוך להיות ה-"אמזון של התחבורה", ודרך להוציא אנשים מרכביהם הפרטיים אל רשת הרכבים השיתופיים שהיא מנהלת. עם זאת, תחום ההסדרה של מוניות אוויר עדיין לא מוגדר ברובו.

 

יונדאי, יצרנית הרכב החמישית בגודלה בעולם יחד עם שותפתה, קיה, מנסות להשלים פערים בתחום מול מתחרות גדולות יותר, ומול צרכנים המעדיפים גישה על פני בעלות - טרנד שתרם רבות לירידה במכירות הרכבים ברחבי העולם.

 

"החזון שלנו לגבי ניידות אוויר עירונית ישנה את הקונספט של תחבורה עירונית" אמר ג'איוון שין, ראש מחלקת ניידות אוויר עירונית. החברה שכרה את שין, מהנדס לשעבר בנאס"א, בשנה שעברה, על מנת להוביל את פיתוח ניידות האוויר העירונית, והיא מתכננת להשקיע בתחום 1.8 טריליון וון (1.5 מיליארד דולר) עד 2025.

 

מאובר נמסר שיונדאי היא יצרנית הרכב הראשונה שחתמה על החוזה לפרויקט. שותפה נוספת היא אאורה, חברה בת של יצרנית המטוסים בואינג.

 

"אנחנו מאמינים שליונדאי יש את הפוטנציאל לבנות את רכבי האוויר של אובר בהיקפים שלא נראו בתעשיית החלל והתעופה, ליצר כלי טיס אמינים ובאיכות גבוהה ולהוריד את העלויות של הצרכן בכל נסיעה" אמר אריק אליסון, ראש Uber Elevate, המחלקה האווירית של אובר.

 

המוניות המעופפות מתוכננות להמריא ולנחות באופן אנכי, ולטוס לטווח של עד 97 ק"מ במהירות של עד 290 קמ"ש. שוק מוניות האוויר צפוי להיות שווה 1.5 טריליון דולר לשנה עד 2040, לפי דיווח ממורגן סטנלי מהשנה שעברה, כשתנועת נוסעים מכילה 851 מיליארד דולר מתוך הסכום.

 

המוניות המעופפות המוניות המעופפות צילום: Hyundai

 

סגן יושב הראש של יונדאי, יואי סון, אמר ב CES שהחברה תמשיך בשיתוף הפעולה עם המובילים בפיתוח הטכנולוגיה בתחום כאשר יצרניות כלי טייס, רכבים וחברות טכנולוגיה יצטרפו עם הזמן.

 

יצרנית כלי הטיס האמריקאית, בואינג, עובדת עם פולקסווגן על מנת לפתח מכונית מעופפת קונספטואלית, ובמקביל, יצרנית הרכב הסינית Geely מחזיקה חלק קטן בסטארט-אפ המונית המעופפות הגרמני Volocopter.

 

עם זאת, מומחים מעריכים שיחלוף עוד זמן רב עד שרכבים מעופפים יהיו זמינים לשימוש מסחרי, בהתחשב באתגרים הטכנולוגים והרגולטוריים הגדולים.

 

"בהיעדרה של מסגרת רגולטורית, הם צריכים לבנות מערכת שלמה ושרשרת אספקה. מכונית מעופפת דורשת טכנולוגיה מתקדמת יותר מזאת של רכבים אוטונומיים" אמר לי הנג-קו, חוקר במכון הקוריאני לכלכלה תעשייתית ומסחר. "אני לא חושב שהשירות יהיה זמין מבחינה מסחרית בשבע-שמונה שנים הקרובות". הוסיף.

x