$
הייטק והון סיכון

פרשנות

אינטל סימנה את ה-AI כיעד, והבאנה לאבס תסייע לה לכבוש אותו

לצד שבבי מעבדים ורכב חכם, בינה מלאכותית היא התחום האחרון שאינטל זקוקה להפוך לשחקן מרכזי בו. הרכישה של הבאנה לאבס הישראלית מיועד לחסום את הצמיחה המטאורית של היריבה העיקרית בתחום - אנבידיה

מאיר אורבך 17:5216.12.19

אינטל חייבת בינה מלאכותית כמו שהיא חייבת שבבים לרכב ושבבים למחשבים, ואולי אפילו הרבה יותר מזה. שבבי הבינה המלאכותית יהיו בליבם של כל דאטה סנטר בעתיד ואינטל הכריזה כבר מזמן שהעתיד שלה שם. בהצהרות שהוציאו בכירי החברה בעבר הם ציינו שאינם עומדים בביקוש לשבבים לתעשיית הדאטה סנטר. לכן הכוונה היא להקים עוד מספר מפעלים לייצור השבבים כאלה כאשר ההרחבה של המפעל בישראל אמורה לתת מענה גם לצורך זה.

תחום הבינה המלאכותית הוא השוק הרותח בעולם כיום. עד כה השליטה הבלעדית של של עולם שבבי ה-AI היתה חברת אנבידיה. החברה פיתחה שבבי גרפיקה ונחשבת לשם דבר בעולם הגיימינג, עם זאת לפני כמה שנים היא גילתה שהם גם השבבים הטובים ביותר לעולם הבינה המלאכותית ואף כריית ביטקוין. למעשה שבבי גרפיקה עתירי ביצועים מתאימים מאוד לכל תחום אשר דורש יכולות עיבוד גבוהות ובעיקר מהירות. ההשתלטות המהירה על ענף זה הפך את אנבידיה הקטנה לאיום הגדול ביותר על הדומיננטיות של אינטל בעולם השבבים. 

בוב סוואן מנכ"ל אינטל רוצה שליטה מלאה על כ-30% משוק השבבים העולמי עד 2023 בוב סוואן מנכ"ל אינטל רוצה שליטה מלאה על כ-30% משוק השבבים העולמי עד 2023 צילום: בלומברג

 

אינטל מבינה שכל הרכישות והפעילות שעשתה בעבר בעולם הבינה המלאכותית לא קירבו אותה מספיק כדי לאיים על אנבידיה, שעשתה לאחרונה צעד נוסף וחשוב לביסוס מעמדה עם הרכישה של מלאנוקס הישראלית. רכישה זו שעדיין לא נסגרה סופית היתה בהתמחרות קשה מול אינטל שאחרי ההפסד על מלאנוקס בחרה ללכת בכל מחיר על חברה ישראלית אחרת, הבאנה לאבס, שהיום נודע כי תירכש ב-2 מיליארד דולר.

 

הבאנה היא אמנם חברת שבבים צעירה אבל זה לא מעיד מאומה על הניסיון הרב של אנשיה. היא מורכבת משורה של בוגרי החברות המובילות בישראל בתעשיית השבבים המקומית לרבות פריימסנס שנמכרה לאפל ואחרות. מאחורי כולם עומד אביגדור וילנץ אשר הוכיח פעם נוספת שכאשר הוא מחליט ללכת בכל הכח על תחום מסויים הוא מסוגל לשנות את העולם. כך עשה במקרה של גלילאו, האקזיט הראשון שלו, דרך אנאפורנה שהפכה להיות מרכז משמעותי ואסטרטגי של אמזון וכעת עם הבאנה לאבס שתהפוך להיות ככל הנראה המרכז של אינטל בתחום ה-AI.

 

אין זה דבר פשוט ומובן מאליו שאינטל שמה את יהבה בישראל בשני תחומים עתידיים ומשמעותיים עבורה, תחום הרכב באמצעות מובילאיי והבינה המלאכותית דרך הבאנה לאבס. בעבר היו תהיות לגבי מחויבותה של החברה כלפי ישראל, אבל לאורך השנים מחוייבות זו גדלה משמעותית, בעיקר עם הבחירה בארץ כמיקום מפעל מועדף נוסף. מענקים משמעותיים, כמו גם הרכישות הגדולות שביצעה כאן ושהיו גדולים בהרבה מרכישות אחרות שעשתה בתקופה האחרונה בעולם, כנראה גם סייעו לכך לא מעט.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x