$
הייטק והון סיכון

הרכישה המוצלחת של אמזון בישראל נותנת פירות ל-AWS

אנאפורנה לאבס שנרכשה בידי ענקית הטכנולוגיה ב-2015 עומדת מאחורי מספר חידושים שהוצגו בכנס AWS השבוע. החידוש האחרון שלה הוא שבב בינה מלאכותית שמיועד להפעיל מערכי למידת מכונה

מאיר אורבך ורפאל קאהאן 11:4904.12.19

אנדי ג'סי, מנכ''ל AWS, חטיבת הענן של אמזון, חשף אמש סדרה של מוצרים ותכונות חדשות שיוצעו למשתמשי שירות הענן AWS. את ההכרזות הוא ביצע במסגרת כנס re:invent השנתי של החברה שמתקיים בלאס וגאס. בכנס חשף אנדי ג'סי את הדור החדש של שבבי בינה מלאכותית המכונים Inferentia ושמפעילים מספר שירותי AI חדשים. שבבים אלה פותחו על ידי אנאפורנה הישראלית שאמזון רכשה ב-2015. אלה יפעילו בין היתר שירות בשם Inf1 שמיועד להקים מערכי למידת מכונה ובינה מלאכותית שגם הוא הוכרז אתמול.

אנפורנה לאבס, שהוקמה בידי בילי הרבויה, נאפה בשארה ואביגדור וילנץ, נרכשה על ידי אמזון ב-2015 בכ-350 מיליון דולר. באותה עת, אנאפורנה לא היתה חברה מוכרת ושמרה על חשאיות רבה וריחוקה מהמרכז ביוקנעם הקל על כך מאוד. כיום, ארבע שנים לאחר הרכישה, מהווה החברה חלק משמעותי בפעילות של אמזון ובעיקר AWS, חברת שירותי הענן המצליחה של אמזון. מאז הרכישה גדל מספר העובדים בחברה משמעותית, מפחות מ-100 עובדים בעת הרכישה לכ-450 עובדים כיום ומספרם גדל כל הזמן.

הרמקול החכם החדש של אמזון Echo Dot Input Portable הרמקול החכם החדש של אמזון Echo Dot Input Portable צילום מסך: אמזון

 

אנפורנה - כמו חברות רבות של וילנץ - מוגדרת כיום כ-"דיפטק" (deeptech), טכנולוגיה מתקדמת מאוד לעולם בסיסי הנתונים משולבים בפיתוח שבבי לימוד מכונה ובינה מלאכותית מתקדמת. בשנה שעברה הכריז מנכל AWS על הדור הראשון של השבבים האלה וכעת, כאמור, מוצג הדור השני החדש שמצטרף לסדרה של חידושים כגון: צמתי תקשורת מקומיים שמאפשרים להגביר את מהירות הגישה לשירותי הענן של החברה; תשתית חיבור לענן בשיתוף עם Verizon שמבוססת על 5G והכרזות נוספות על חומרה כגון למשל גרסה אלחוטית חדשה של הרמקול החכם אקו דוט בשם Input Portable שניתן להעביר ממקום למקום.

 

עוד נחשפו באירוע מספר שבבים נוספים שהחברה פיתחה בעצמה. בין היתר נחשפו מעבדי Graviton2 מבוססי ARM להפעלת חומרה במרכזי נתונים - אלה יתחרו במיטב בתוצרת של אינטל בתחום ואמזון מבטיחה שהם מציעים יעילות אנרגטית גבוהה בכ-20% ועוצמה חישוב גבוהה ב-40% לעומת שבבי אינטל x86. עוד במסגרת חידושי הבינה המלאכותית ניתן לציין את השקת חבילת Amazon SageMaker Studio שמיועדת לאפשר למדעני מידע ומפתחים להקים פרויקטים בתחום למידת מכונה (ML). בסביבת פיתוח מלאה שחוסכת ללקוח את הצורך להתמודד עם ממשקי פיתוח שונים.

x