$
פטנטים וקניין רוחני

סין: תיקון בהנחיות לבחינת בקשות לפטנט עם שינויים חיוביים עבור מבקשי הבקשות

במאמץ לענות על צורכי הפיתוח המהיר של טכנולוגיה וחדשנות בסין, CNIPA (משרד הפטנטים הסיני) תיקן את ההנחיות לבחינת בקשות לפטנט. ההנחיות המתוקנות נכנסו לתוקף ב 1 בנובמבר 2019.

בשיתוף ריינהולד כהן, מאת עו"פ רייצ'ל לו 14:1004.12.19
ההוראות המתוקנות קובעות סטנדרטים לבחינה של בקשות לפטנט ומהוות אינדיקציה חיובית למאמציה המתמשכים של סין ליישר קו עם נוהגי בחינה של בקשות לפטנטים ברחבי העולם.

 

בין התיקונים אשר נוגעים לשינויים בהיבטים רבים, יש שניים משמעותיים יותר מאחרים:

 

1. כשירות לפטנט של תאי גזע של עובריים אנושיים

על פי הנחיות הבחינה הקודמות, תאי גזע עובריים אנושיים, ושיטות ההכנה שלהם, היוו נושא שאינו זכאי להגנה על פטנט בהתאם להוראות סעיף 5 (1) לחוק הפטנטים הסיני.

 

ההנחיות המתוקנות בטלו את ההחרגה העקרונית מהאפשרות לקבל פטנט על תאי גזע עובריים אנושיים וקבעו כי אמצאה שמקורה בבידוד של תאי גזע או השגתם תהיה כשירה עקרונית לפטנט ולא תחשב כאמצאה שיש בה פגיעה במוסר כל עוד העוברים מהם נלקחו התאים לא התפתחו ברחם וגיל העובר לא עולה על 14 יום מההפריה.

 

זהו שינוי חשוב שכן הוא מרחיב את היקף האמצאות לגביהן ניתן לרשום פטנט, בכלל, ובתחום מדעי החיים והרפואה, בפרט.

 רייצ'ל לו רייצ'ל לו צילום: דיוויד גראב

 

2. בחינת הצעד ההמצאתי

על פי הפרקטיקה הקודמת, כאשר נבדקה הכשירות לפטנט של אמצאה בתהליך הבחינה, נחפזו הבוחנים הסינים, לעיתים מזומנות, לקבוע באופן שרירותי למדי, ובלי להסתמך על פרסום כלשהו, כי המאפיין הייחודי של האמצאה (זה המבדיל את האמצאה הנתבעת מהידע הקודם) מהווה ידע כללי בתחום, וקבעו, על כן, כי האמצאה משוללת צעד המצאתי ועל כן אינה כשירת פטנט. גישה בעייתית זו של הבוחנים בסין הציבה בפני מבקשי הפטנט אתגר קשה במהלך בחינת הבקשה.

 

ההנחיות המתוקנות מפרטות כי היה ומבקשי הבקשה לפטנט אינם מקבלים את מסקנת הבוחן לגבי הידע הכללי בתחום, על הבוחן מוטל הנטל להביא ראיות או נימוקים התומכים במסקנתו. כך יקשה יותר על בוחנים לדחות בקשות לפטנט ודרכם של אלה המבקשים פטנט בסין תהיה קלה יותר.

 

שינוי חשוב נוסף בהקשר זה הוא הנחייה לבוחנים לדייק בקביעה של הבעיה הטכנית שביסודה של האמצאה ובכך לבחון באופן נכון יותר את ההתקדמות ההמצאתית של התכונה הטכנית הייחודית באמצאה תוך התחשבות בהשפעתה על יתר רכיבי האמצאה והאינטראקציה ביניהם.

 

שינויים נוספים

שינויים חיוביים נוספים הינם הגדלת הגמישות באפשרות לקבוע שיחות עם בוחנים במהלך בחינת הבקשה, אפשרות לבקש את דחיית הבחינה, דרישות מוגדרות לבקשות שעניינן עיצוב של ממשק משתמש ( GUI), והבהרות לגבי מועדי הגשת בקשות חלוקה ולגבי תהליך ביטול פטנט.

 

 צילום:pixabay

 

מסקנות

ההערכה היא כי תיקונים אלה ישפרו את האיכות והיעילות של תהליך בחינת הבקשות לפטנט בסין. עם כניסת העדכון לתוקף צפויים להגיע שינויים חיוביים נוספים לטובת מבקשי הבקשות. לפיכך על אלה העוסקים בתחום החדשנות להתייחס להתפתחויות חיוביות אלה ככלי אסטרטגי כאשר הם מבקשים לקבל הגנת פטנט בסין.

 

רייצ'ל לו היא עורכת פטנטים (סין) בקבוצת ריינהולד כהן, המתמחה בהגשה ורישום של פטנטים בתחום ההיי טק בכלל ובסין בפרט.

 

אין במידע הכלול לעיל כדי להוות ייעוץ מקצועי מכל סוג שהוא, ובכלל זה ייעוץ משפטי, או תחליף לייעוץ כאמור, ואין להסתמך עליו בעת קבלתה של כל החלטה מכל סוג שהוא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x