$
הייטק והון סיכון

פרסום ראשון

אינטל במו"מ מתקדם לרכישת האבנה לאבס הישראלית ביותר ממיליארד דולר

לכלכליסט נודע שענקית השבבים האמריקאית במגעים לרכישת החברה הישראלית המפתחת שבבי בינה מלאכותית. סכום הרכישה מוערך ב-2-1 מיליארד דולר. מאז הקמתה גייסה האבנה לאבס 120 מיליון דולר. המשקיע הראשון בה הוא אביגדור וילנץ

מאיר אורבך וגולן חזני 07:5903.12.19

אינטל, ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, במשא ומתן מתקדם לרכישת חברת האבנה לאבס (Habana Labs) הישראלית המפתחת שבבי בינה מלאכותית - כך נודע לכלכליסט. סכום הרכישה המדובר הוא בין 1-2 מיליארד דולר.

 

 

אם הרכישה תצא לפועל, היא תהיה השנייה בגודלה של החברה בישראל לאחר הרכישה של חברת מוביליאיי במרץ 2017 בכ-15.3 מיליארד דולר. האבנה לאבס גייסה עד כה כ-120 מיליון דולר בלבד. אם האקזיט העצום ייצא לפועל, הוא יהיה עוד הצלחה של היזם אביגדור וילנץ, ששני אקזיטים משמעותיים כבר מאחוריו. מאינטל נמסר שהחברה אינה מגיבה לשמועות. לא נתקבלה תגובה מחברת האבנה לאבס.

 

ב-2018 גייסה חברת האבנה לאבס 75 מיליון דולר בסבב גיוס שני שאותו הובילה אינטל קפיטל, זרוע ההשקעות של אינטל. משקיעים נוספים בחברה כוללים את הקרנות באטרי ונצ'רס, בסמר, WRV קפיטל ועוד. מאז הקמתה גייסה הבאנה לאבס 120 מיליון דולר.

אביגדור וילנץ ויניב גרטי אביגדור וילנץ ויניב גרטי צילום: שמואל אוסטר, סטודיו שייקה איתן

 

 

הבאנה לאבס נוסדה ב-2016 על ידי דויד דהן ורן חלוץ, יוצאי חברת פריימסנס שנמכרה לאפל ב-2013 תמורת 345 מיליון דולר. המשקיע הראשון ויו"ר החברה הוא אביגדור וילנץ, ממייסדי אנפורנה שנמכרה לאמזון ב-2015 בעסקה של 370 מיליון דולר ושמשה בסיס למרכז הפיתוח המרכזי של אמזון בישראל . כמו כן, וילנץ היה בין מייסדי חברת השבבים גלילאו שנמכרה לחברת מארוול בשנת 2000 בכ-2.7 מיליארד דולר.

מה דעתך על מניית INTEL CORPORATION:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לאחר הגיוס הגדול שביצעה החברה ב-2018 היא פתחה מרכז פיתוח בגדנסק שבפולין, שעובד לצד המרכזים האחרים של החברה בישראל וארה"ב. המרכז בגדנסק נועד לתת מענה לצורך במחסור הרב בכוח אדם הקיים בישראל ובעיקר במפתחי שבבים.

 

 

שבב של האבנה לאבס שבב של האבנה לאבס

 

החברה, שמעסיקה מעל ל-150 עובדים בתל אביב, קיסריה, פולין וסן חוזה, מפתחת את Goya, סדרת מעבדים ייעודיים לבינה מלאכותית. היא נבנתה עבור היישומים התובעניים ביותר בתעשייה, ביניהם מרכזי נתונים פרטיים וענניים, כלי רכב אוטונומיים, רובוטיקה תעשייתית, רחפנים ועוד. Goya כולל את החומרה והתוכנה, כולל מלקט (compiler) גרפי עתיר ביצועים, מאות ספריות קרנל והכלים הדרושים לשילוב במסגרות תוכנה המשמשות את הלקוחות לשיפור השימוש בהיקשי AI.

 

ביוני האחרון הכריזה החברה על גאודי, מעבד לאימון בינה מלאכותית שמתחרה בחברה המובילה בתחום אנבידיה. בעת שהשיקה את המעבד אמרה החברה שהוא חזק משמעותית מכל מתחריו. גאודי אמור להשלים את סל המוצרים שמציעה האבנה בתחרות שלה על שוק מעבדי הבינה המלאכותית שנשלט כיום כמעט לחלוטין על ידי אנבידיה, בעיקר בחלק של אימון הבינה המלאכותית שהוא השלב הראשון בעיבוד הטכנולוגי.

 

אינטל מעסיקה כ-12 אלף עובדים בישראל ו־1,100 נוספים בחברה הבת מובילאיי. אינטל אחראית ל־52 אלף משרות ישירות ועקיפות בישראל. חלק גדול מעובדיה של אינטל מתמקדים במרכז הפיתוח של החברה בחיפה, שם הם אחראים לחלק משמעותי מהשבבים החשובים של החברה.

 

וילנץ במאי: "אמזון היא חברה רעה, אפל היא חברה נוראית"

 

בכנס שהתקיים בחודש מאי האחרון בקיסריה אמר וילנץ": "תחום אחד שמאוד מעניין אותי הוא להילחם בגדולים. למרות שבעוונותיי אני גם מסייע להם ומחזק אותן, אני חושב שיותר מדי כח מביא רע. אמזון היא חברה רעה, אפל היא חברה נוראית. בגוגל, אפל ואמזון הרֹע שם עצום. אני מחפש חברות שילחמו בהן. בעבר זה נראה בלתי אפשרי להילחם בחברות הענק, כמו דיגיטל, ונג ואחרות. חברות שכבר לא קיימות כיום. סופו של כל ארגון הוא לדעוך ולהיעלם והשאלה אם יש יזמות שתוכל להתגבר על חברות הענק. זו המשימה החביבה עליי. אני משקיע כיום בחברה שאני רוצה שתייתר את המסחר של אמזון".

 

כאשר נשאל על השימוש בטכנולוגיות הבינה המלאכותית שחברת הבאנה לאבס מפתחת, הביע וילנץ אי נחת רבה מהאפשרות שיעשו בטכנולוגיה שלו שימוש לא מוסרי. "אני מבין שיש טכנולוגיות שיכולות לשמש כמו כל טכנולוגיה טובה גם לרעה וזה לא תלוי בי. אם האבנה תמכור ללקוח סיני אז אני מסייע ככל הנראה לדיכוי של המוסלמים או כל עם אחר שם. הרכיב הראשון שלהם מאפשר לעשות זיהוי של 15 אלף דמויות בשנייה. אתה יכול להגיע לזיהויים עצומים בשנייה וזה יכול ללכת לשם אבל מצד שני זה יכול להילחם בטרור כמו האטום".

 

חברה נוספת שבה מעורב וילנץ כיום היא חברת לייביטס העוסקת בתחום של אחסון .לייטביטס מפתחת תוכנה למרכזי נתונים שמאיצה את החיבור בין מערכי אחסון מבוססי פלאש ליישומים, ומציעה גם תוספות חומרה. החברה הוקמה ב-2016 לאחר שוילנץ פנה לקירזנר עם הרעיון לתכנן מחדש מערכי אחסון ובסיסי נתונים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x