$
חדשות טכנולוגיה

תביעה בארה"ב: הנפקת קריפטו של חוגג מימנה את רכישת בית"ר י-ם ותרומה לאוני' ת"א

בתביעה שהוגשה לבית משפט בסיאטל, טוען משקיע אמריקאי שנגרמו לו הפסדים של 430 אלף דולר לאחר שהשקיע בחברת Stox של יזם הבלוקצ'יין הישראלי

הגר רבט 13:4830.11.19

יזם הבלוקצ׳יין הישראלי משה חוגג רכש את בית״ר ירושלים וקרקע בכפר שמריהו בכספי משקיעים מהנפקת קריפטו שביצע, כך לפי תביעה שהוגשה בשבוע שעבר לבית משפט בסיאטל שבארה״ב. משקיע אמריקאי בשם שון סניידר הגיש את התביעה נגד חוגג ב-25 בנובמבר והוא טוען בה שנגרמו לו הפסדים של למעלה מ-430 אלף דולר לאחר שהשקיע בחברת Stox של חוגג.

 

 

 

חוגג ושותפיו, נכתב בתביעה, הונעו על ידי תאבת בצע וביצעו מספר פעולות לא חוקיות. בין השאר, חוגג השתמש ברווחים על מנת לממן רכישת קרקע ב-19 מיליון דולר באחד האזורים היקרים בישראל, 7.2 מיליון דולר הופנו לרכישת בית״ר ירושלים ו-1.9 מיליון דולר כתרומה לאוני׳ תל אביב, שם הושק מכון מחקר על שם חוגג.

 

טענה מרכזית אחרת בתביעה היא שהחברה שחררה לשוווקים מספר גדול יותר של טוקנים מזה שתוכנן מראש, מה שגרם לירידה עצומה בערכם ולהפסדי ענק למשקיעים: החברה שחררה לשוק 16 מיליון מטבעות בזמן שכלל המטבעות בסירקולציה עמדו על 43 מיליון.

 

משה חוגג משה חוגג צילום: אוראל כהן

 

 

זו אינה התביעה הראשונה שמוגשת נגד חוגג ונוגעת להנפקת המטבע (ICO) של חברת Stox. בינואר השנה משקיע סיני הגיש נגדו תביעת ענק בתל אביב בטענה שחוגג "רוקן חוגג את החברה מכל כספי ההנפקה (סך השווה לכ-35 מיליון דולר) ומשך אותם לעצמו או לעסקים אחרים הקשורים בו, תוך שהוא מפר שורה ארוכה של התחייבויות הכלולות במסגרת ה-White Paper וממילא מבלי שהוא פועל על מנת לקדם את פעילות החברה ויעדיה כפי שהוצג למשקיעים". תביעה זו הוסרה לבסוף בהסכמת הצדדים.

 

חברת סטוקס, שהוקמה ב-2013 כחברה-בת של Invest.com, גייסה 34 מיליון דולר במסגרת ICO (הנפקת מטבעות ראשונית) שביצעה באוגוסט 2017. סטוקס ביקשה לפתח פלטפורמת prediction markets (שווקי חיזוי) המבוססת על הערכות המון על גבי הבלוקצ'יין, כאשר על מנת להשתתף ב"סקר" בנושא מסויים (למשל, מי ינצח בבחירות בישראל), המשתמש צריך לבצע הימור באמצעות מטבע יעודי של סטוקס.

 

חוגג ואוניברסיטת תל אביב סירבו להגיב לכתבה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x