$
חדשות טכנולוגיה

הכלי החדש של פייסבוק למלחמה בפייק ניוז לא מספק

פיד החדשות החדש התחייב להציג רק פרסומים ממקורות מהימנים אבל אחד מהם סווג על ידי ויקיפדיה כבלתי אמין. צוקרברג מתחמק ממענה רלבנטי

עומר כביר 00:0627.10.19

פייסבוק השיקה בסוף השבוע את פייסבוק ניוז, פיד באפליקציית המובייל שירכז ידיעות חדשותיות ממגוון כלי תקשורת. הפיד נועד להוות כלי נוסף בארסנל כלי הנשק של פייסבוק נגד פייק ניוז, אבל החלטה לשלב בפיד ידיעות מכלי תקשורת שנודע בהפצת תיאוריות קונספירציה ושקרים שוב מעמידה בספק את המחויבות של פייסבוק לנושא.

 

 

 

הפיד מופיע כעמודה נפרדת באפליקציה, כאשר ידיעות חדשותית שמשתפים גולשים ועמודים ימשיכו במקביל להופיע בניוז פיד כפי שקורה כיום. בשלב הראשון התכונה החדשה תהיה זמינה לכמה מאות אלפי קוראים בארה"ב בלבד.

פייסבוק צפויה לשלם לחלק מכלי התקשורת שמשתתפים בפיד החדש, כפי שהיא עושה כיום עם כלי תקשורת שהצטרפו לפלטפורמת Instant Articles שמספקת גישה מהירה לידיעות שמשותפת בניוז פיד. ההבדל העיקרי הוא שעד עתה התשלום היה במודל של חלוקת הכנסות מפרסומות שמוצגות במאמר, ובפייסבוק ניוז מדובר בתשלום ישיר מהרשת החברתית למו"לים בעבור הזכות להציג את התכנים שלהם.

 

 

מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג צילום: youtube

 

 

בנוסף, המהלך מספק לפייסבוק גישה מלאה לתוכן של המו"לים, בניגור ל־Instant Articles שם אלו המו"לים שבוחרים אילו תכנים ישותפו, וצפוי להעביר לכיסם מיליוני דולרים בשנה.

 

תכונה נוספת היא סיפורי היום, שנבחרים על ידי צוות עיתונאים במטרה לעדכן את המשתמשים בחדשות לאורך היום. לדברי פייסבוק, לצוות יש עצמאות עיתונאית והוא יבחר סיפורים על בסיס כללים פומביים, שעיקרם קידום סיפורים ותחקירים מקוריים. "אנחנו מבינים שדיווחים מקוריים יותר יקרים להפקה ויזוהו טוב יותר על ידי עיתונאים מנוסים מאשר על ידי אלגוריתם", מסרה פייסבוק.

 

משתמשים שיש להם מנויים לכלי תקשורת שונים יוכלו להתחבר אליהם דרך אפליקצית פייסבוק ולקרוא ידיעות מהם ללא הגבלה. כלי שליטה מאפשרים להסתיר מאמרים, נושאים או מו"לים.

 

כאמור, אחת המטרות של התכונה החדשה היא הרחבת המאבק בפייק ניוז. "כשחדשות מסוקרות לעומק ועל סמך מקורות טובים, אנשים מקבלים מידע שהם יכולים להסתמך עליו. כשהן לא, אנחנו מאבדים כלי מרכזי לקבלת החלטות", הצהירה הרשת החברתית. כאן, בניגוד לניוז פיד, אמורות להיות ידיעות רק מכלי תקשורת מבוססים ואמינים. על מטרה זו מעיבה עובדה קטנה: בין המקורות החדשותיים נמצא גם אתר הימין Breitbart — מקור קבוע לתיאוריות קונספירציה ופייק ניוז, שהוכרז על ידי ויקיפדיה כמקור חדשותי לא־אמין.

 

כשנשאל על כך על ידי כתבים התקשה צוקרברג לספק הסבר הולם. "בניית מקור אמין כוללת את הצורך לגוון את הדעות שבו, אז אני חושב שאתם רוצים תוכן שמייצג גם השקפה אחרת", השיב. תשובה זו לא מתייחסת לעיקר הביקורת. איש לא שאל מדוע פייסבוק כוללת מקורות בעלי עמדה ימנית, אלא מדוע היא שילבה מקור כל כך לא אמין במוצר שאמור להיות חלק ממערך הכלים שלה במלחמה נגד פייק ניוז. לראיה, לא הועלתה ביקורת נגד שילוב מקורות בעלי גוון ימני כמו נשיונל ריוויו, וושינגטון טיימס או פוקס ניוז.

 

בדומה להחלטה שלא להפעיל את מערך בידוק העובדות על פרסומים של פוליטיקאים, צוקרברג לא מתעמת עם הסוגיה המרכזית שבביקורת אלא רוקד סביבה בניסיון להחליק אותה. גם במקרה הזה פייסבוק מסרבת להודות שיש בעיה ועושה כל שביכולתה על מנת להתעלם ממנה. גם המקרה הזה עלול להתפוצץ לה בפנים, והיא לא תוכל להגיד שלא ידעה שזה עלול לקרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x