$
אינטרנט

לקראת הבחירות: אינסטגרם יירטה רשתות פייק ניוז רוסיות

לפי החברה, החשבונות ניסו להפיץ תוכן מפלג בקרב משתמשים אמריקאים, לקראת בחירות 2020 במדינה; החשבונות נשלטו מרוסיה אך פעלו מאיראן, וכללו פרסום תוכן מקור אמריקאי מטוויטר, כדי לצמצם סיכוי לטעויות לשוניות מעוררות חשד

שירות כלכליסט 11:3322.10.19

פייסבוק הודיעה שהשעתה חשבונות אינסטגרם שנשלטו מרוסיה והפיצו תוכן מפלג המיועד לאזרחים אמריקאים. לפי דיווח של סוכנות רויטרס מאתמול (ב'), החשבונות פעלו במסגרת שלוש רשתות שונות שאמנם הופעלו מאיראן, אך נקשרו אל IRA, סוכנות הדיסאינפורמציה המקוונת של רוסיה. ה-IRA התערבה בעבר במהלכים פוליטיים עולמיים רבים, בראשם בחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.

 

 

נתניאל גליישר, אחראי מדיניות אבטחת הרשת בפייסבוק, מסר שלא ניתן לומר בוודאות מה היתה מטרתם הספציפית של המפעילים, אך הפעילות כוונה לנושאים פוליטיים מעוררי מחלוקת. בתוך כך, הכריזה פייסבוק על שורה של צעדים להתמודדות עם התערבות זרה ודיסאינפורמציה לקראת בחירות 2020, הכוללים סימון של כלי תקשורת המופעלים בידי מדינות.

 

אינסטגרם אינסטגרם צילום: TechCrunch

 

 

גורמי אבטחה אמריקאים הזהירו שרוסיה, איראן ומדינות אחרות עלולות לנסות להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות. מוסקבה וטהרן הכחישו האשמות אלו.

 

גליישר מסר שהרשת שנתפסה הקשורה לסוכנות הרוסית למחקר באינטרנט השתמשה ב-50 חשבונות אינסטגרם וחשבון פייסבוק אחד כדי לאסוף 246 אלף עוקבים, 60% מהם בארצות הברית.

 

החשבון המוקדם ביותר נפתח בינואר השנה ונראה שהמבצע היה ״בשלביו הראשונים״, אמר. ״הם היו ממוקדים בבניית קהל, שזהו הדבר הראשון שאתה עושה כאשר אתה מנסה לבנות מבצע מהסוג הזה״.

 

רוב החומר בחשבונות מייצג עמדות שמרניות, אך ניתן לראות שהרשתות נבנו כך שיוכלו לתקוף דמוקרטים ורפובליקנים כאחד; בין היתר, הוא כלל פרסום מחדש של תוכן מטוויטר, שמבקר את חברת הקונגרס האמריקאית אלכסנדרה אוקזיו-קורטז, המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג׳ו ביידן, והנשיא הנוכחי דונלד טראמפ.

 

 

 

״מה שמעניין במערכת הזאת שרוב מה שעשו היה 'העתק-הדבק' של חומר מקור שפרסמו אמריקאים״ אמר לרויטרס בן נימו מחברת מחקר הרשת Graphika. ״זה מצביע על מאמץ להסתרת ליקויים לשוניים, שעזרו לזהות אותם בקלות בעבר״.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x