שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אפליקציות

ארה"ב: הדמוקרטים והרפובליקנים משתפים פעולה נגד אפל

במכתב ששלחו 7 נבחרים משני המחנות, הם דורשים ממנכ"ל החברה טים קוק להחזיר לחנות האפליקציות של החברה את אפליקציית HKMap ששימשה את המפגינים בהונג קונג, ושלפי הטענות הוסרה לאחר לחץ משלטונות בייג'ינג

רפאל קאהאן 18:0219.10.19

זו אולי תקופת הבחירות הקרבה או האקלים הלעומתי נגד סין בארה"ב, אך נבחרים דמוקרטים ורפובליקנים מובילים יצאו בשיתוף פעולה נדיר כנגד אפל. במכתב שנשלח בשם 7 נבחרים בכירים משתי המפלגות וביניהם הסנאטורים: טד קרוז, מרקו רוביו, רון וויידן וחברת הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, דורשים הפוליטיקאים מטים קוק להחזיר לחנות האפליקציות של החברה את אפליקציית HKMap ששימשה את המפגינים בהונג קונג.

 

 

 

האפליקציה הוסרה בתחילת החודש לאחר שכנראה התבקשה לכך בידי שלטונות סין. הטענה היתה שזו סייעה למארגני המחאות להימנע ממחסומי משטרה וכן למעקב אחרי תנועות השוטרים בשטח. אפל סירבה עד כה להגיב על הטענה שהיא הסירה אותה בגלל דרישה של בייג'ינג. עם זאת החברה מסרה בשבוע שעבר שפתחה בחקירה כדי לבדוק את המהלך ומצאה שהאפליקציה העמידה בסכנה "משתמשים וכוחות ביטחון".

 

הסרת האפליקציה התבצעה ימים אחדים לאחר פרסום של מאמר בביטאון המפלגה הקומוניסטית הסינית ובו נטען כיצד האפליקציה משמשת לעקוף את המשטרה ולתאם חלק מההפגנות. במכתב ששלחו הנבחרים לאפל מוזכרת גם הטענה שהחברה צינזרה כ-2,200 אפליקציות בסך הכל בסין כך על פי נתוני מלכ''ר בשם GreatFire שעוסק במעקב אחר הצנזורה הסינית בתחום הדיגיטל.

 צילום: Reuters

 

 

 צילום: גטי

 

אחת מהחתומות על המכתב שנשלח לאפל, אוקסיו קורטז אחת מהחתומות על המכתב שנשלח לאפל, אוקסיו קורטז צילום: גטי אימג'ס

 

אך אפל אינה החברה היחידה שזכתה לביקורת מצד קבוצת ה-7 המאוחדת. על פי דיווח של רויטרס, הם גם שלחו מכתב ברוח דומה לחברת הגיימינג Activision Blizzard, בדרישה שתבטל את החסימה שהשיתה על גיימר הונג קונגי שפרסם את מחאתו ואת תמיכתו במהלכי המחאה הפרו-דמוקרטית.

 

צ'ונג נג וואי, גיימר מקצועי ומוכר בתחום ה-esports במשחק Hearthstone של בליזרד נחסם מהמשחק לשנה לאחר פרסום דבריו, כמו כן החברה ביטלה את כל זכיותיו הכספיות עד כה. עם זאת בעקבות המחאות השונות ברשת על מהלכה זה, היא המתיקה את העונש.

 

לא ברור מה יועיל המכתב לשינוי המצב. חברות אמריקאיות הפועלות בסין נדרשות לעשות כך תחת החוק הסיני שהינו הרבה יותר דרקוני מהמקובל במערב. לממשלה הסינית יש סמכות להורות על מחיקת אפליקציות ואף מעבר אם מתברר שאלה עוברות על חוקי המדינה. חוק הפיקוח הדיגיטלי הסיני מספק סמכויות נרחבות בנושא לרשויות. עם זאת המבקרים טוענים שהחברות ביצעו את המהלכים האלה ללא שנדרשו לכך רשמית אלא כדרך להראות "רצון טוב".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x