$
המדריך

מדריך כלכליסט

קחו חופשה מגוגל: 5 מנועי חיפוש אלטרנטיביים

הם שמים דגש על פרטיות הגולשים, על עיצוב התוצאות, על מציאת מוזיקה ובעיקר על להיות שונים מאימפריית החיפוש האמריקאית; חמישה מנועי חיפוש שאינם גוגל, בינג או יאהו, ושווה לנסות

שירות כלכליסט 14:0518.10.19

1. DuckDuckGo

 

האלטרנטיבה הוותיקה, שהיא גם מוכרת יחסית; מנוע חיפוש זה שם דגש על פרטיות ומפעיליו לא אוספים כלל מידע על המשתמש. הממשק שלו נקי ופשוט ביותר, וביצועי החיפוש לא רעים; היצע התוצאות לא נופל משמעותית משל המתחרים הגדולים, ומהירות הפעולה גבוהה.

 

DuckDuckGo DuckDuckGo צילום: צילום מסך

 

 

2. Qwant

 

זהו מנוע חיפוש שמקורו בצרפת, וכמו DuckDuckGo גם הוא שומר על הפרטיות ולא אוסף מידע בקדחתנות גוגלית. הממשק שלו קצת פחות נקי משל DuckDuckGo, אך אסתטי ונעים. פילוח קטגוריות החיפוש דומה, וכך גם מהירות הפעולה. לקוונט יש עוד תכונה חביבה ושימושית: דגש על חיפוש מוזיקה. תוכלו להיעזר בה לאיתור מילות שירים או יצירות בפלטפורמות שונות.

 

 

Qwant Qwant צילום: צילום מסך

 

 

3. Search Encrypt

 

זהו מנוע חיפוש בו הדגש על הפרטיות הולך צעד אחד קדימה: הוא כולל רכיב הצפנה מובנה, שמקשה על ניטור השימוש בו גם במקרי פריצה מקוונת. תוצאות החיפוש נאספות דרך מנועי חיפוש אחרים, כדי שיהיה קשה לחבר בין החומר שנמצא ובין המשתמש שחיפש. כמובן שסרצ' אנקריפט לא אוסף מידע אישי, ולמעשה גם מוחק אוטומטית את היסטוריית הגלישה שלכם כל 15 דק', כדי שאף אחד לא יוכל לדעת היכן ביקרתם.

 

 

Search Encrypt Search Encrypt צילום: צילום מסך

 

 

4. StartPage

 

מנוע חיפוש זה הוא גרסת "ללכת עם, להרגיש בלי" של גוגל - תוצאות החיפוש מגיעות מגוגל עצמה, אך לא מתבצע ניטור של הגלישה. יש לו גם כלי פרוקסי מובנה שיאפשר גלישה מאובטחת יותר מבלי שניתן יהיה לדעת מאין גלשתם. החיסרון הוא מהירות הפעולה, שהיא מעט נמוכה משל מנועים מקבילים.

 

 

StartPage StartPage צילום: צילום מסך

 

 

 

5. Ask

 

מנוע חיפוש זה הוא בעל ממשק חביב ונחמד, ומקורו באתר Ask Jeeves שהיה מנוע שאלות ותשובות. תוכלו למצוא ב-Ask תוצאות חיפוש עם אופטימיזציה למבנה של שאלות; סביר להניח שאין בו יותר מדי תשובות שאין גם בגוגל, אך הגלישה פחות מנוטרת והסגנון קצת שונה.

 

 

Ask Ask צילום: צילום מסך

 

 

החלפתי מנוע! האם עכשיו החיפוש שלי פרטי?

 

התשובה הקצרה היא "לא"; כל מנוע חיפוש נשען על דפדפן, וזה בתורו יכול לאסוף מידע. אם מדובר בדפדפן כרום, יועבר המידע לגוגל, כפי שדפדפן Edge יעביר מידע למיקרוסופט וספארי לאפל וכדומה.

 

 

 

מבין הדפדפנים הגדולים, פיירפוקס של מוזילה מתעניין הכי פחות בזהות הגולש ולא עוקב אחר כל צעד וצעד שלו כברירת מחדל. ואולם, מי שמעוניין במנוע חיפוש אלטרנטיבי כדי להגן על פרטיותו יזדקק גם לכלי אנונימזציה יעודיים, כגון שירות VPN.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x