$
חדשות טכנולוגיה

הקורבן האחרון במלחמות הסחר העולמיות: יאנדקס הרוסית

מניית ענקית האינטרנט נפגעה בגלל כוונת ממשל פוטין לצמצם את אחוז הבעלות המירבי של משקיעים זרים בחברות הייטק מקומיות. מנייתה רשמה ירידה של 16%, והחלה לטפס בחזרה בעקבות הערכות אנליסטים להשפעה מוגבלת של החקיקה

רפאל קאהאן 15:1916.10.19

ענקית האינטרנט הרוסית יאנדקס עומדת במרכזה של מלחמת סחר חדשה, שמקורה דווקא בקרמלין ולא במסדרונות הבית הלבן; מניות החברה איבדו בסוף השבוע כ-16% לאחר שהתברר שהקרמלין מתכוון להעביר בדומא (הפרלמנט הרוסי) הצעת חוק שתגביל את אחוז הבעלות של משקיעים זרים לכ-20% בלבד מחברות טכנולוגיה מקומיות.

 

 

מדובר במהלך פרוטקציוניסטי במהותו, שתואם להלך הרוח הכלכלי בעולם כיום שבו רוסיה, ארה"ב וסין מנסות לסגור את המשקים שלהן להשפעות חיצוניות.

 

 

ארקדי וולוז', נשיא יאנדקס ארקדי וולוז', נשיא יאנדקס צילום: תומי הרפז

 

 

עם זאת על פי דיווח של סוכנות בלומברג, מניית יאנדקס החלה לטפס, לאחר שאנליסטים מבנק אוף אמריקה ומריל לינץ' העריכו שהחוק לא יגרור השפעה מהותית על בעלות החברה. לראייתם, ניתן יהיה להמיר את סוגי המניות לכאלה שיאפשרו להמשיך ולהחזיק בהן מחוץ לרוסיה בתצורות שונות. בנוסף, העריכו שהחוק הרוסי יעבור בנוסח מרוכך. ואולם, על אף שמדובר בספקולציות, נגרם ליאנדקס נזק ממשי.

 

 

 

יאנדקס עסוקה בימים אלה בתביעת הגבלים עסקיים נגד גוגל שמקורה ב-2016, ועשויה להסתכם בקנס של כמה מיליונים בודדים לענקית החיפוש האמריקאית. בנוסף, החלה להרחיב את עסקיה גם לתחומים כגון תחבורה חכמה וכלי הנהלת חשבונות. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, נכנסת יאנדקס גם לעסקי המדיה החברתית עם Sloy, אפליקציית שיתוף וידאו שתתחרה בטיקטוק הסינית. היישום הושק ברוסיה, בלארוס וקזחסטן, ויגיע בשנה הבאה גם לארה"ב ומרכז אירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x