$
חדשות טכנולוגיה

לא תמימה: גוגל תרמה לגופים המכחישים את משבר האקלים

למרות הצהרותיה לפיהן היא תומכת במאבק בהתחממות הגלובלית, בדיקה של הגרדיאן מעלה כי ענקית הטכנולוגיה דווקא העניקה תרומות משמעותיות לקבוצות לובינג בארה"ב שידועות כמכחישות התופעה; לדברי גוגל, אין הדבר מצביע על כך שהיא תומכת בכל האג'נדה של הארגונים הנתמכים

עומר כביר 11:4011.10.19

גוגל העניקה תרומות כספיות משמעותיות לכמה קבוצות לובינג אמריקאיות שידועות לשמצה בהכחשת משבר האקלים, מהלך שעומד בניגוד להצהרות הפומביות של החברה שלפיהן היא תומכת במאבק בהתחממות גלובלית – כך מגלה בדיקה של העיתון גרדיאן.

 

 

 

גוגל מפרסמת באתרה את רשימת הארגונים וקבוצות הלובינג שבהן חברה הקבוצה ואשר תקציבם מבוסס על כספים שמעבירים הגופים החברים. חלק ניכר מהם הם ארגוני-גג שמייצגים את האינטרסים של חברות הטכנולוגיה. ואולם הבדיקה העלתה שבין הגופים שבהם חברה גוגל נמנים יותר מתריסר ארגונים שפעלו לבלום חקיקה בנושא משבר האקלים. גופים אלה פועלים להטלת ספק בצורך לפעולה בתחום, ומנסים לבטל תקנות סביבתיות מתקופת ממשל אובמה. הרשימה כוללת את Competitive Enterprise Institute (CEI), קבוצת מדיניות שמרנית ששיחקה תפקיד מפתח בהחלטת ממשל טראמפ מלפני כשנתיים לפרוש מהסכם פריז להפחתת פליטת גזי החממה, ואף ביקרה את הבית הלבן על כך שלא ביטל יותר חוקים סביבתיים.

 

 

הפגנה למען מאבק על האקלים הפגנה למען מאבק על האקלים צילום: רויטרס

 

הצהרתה של גוגל שלפיה היא מאוכזבת מהחלטת ארה"ב לפרוש מהסכם האקלים לא הביאה להפסקת תמיכתה בקבוצה. גוגל היא גם אחת מנותני החסות של הכנס השנתי של State Policy Network (SPN), ארגון-גג שתומך בקבוצות שמרניות כמו מכון הארטלנד, גוף אנטי-מדעי שתקף את פעילת האקלים גרטה ת'ורנברג בטענה שהיא סובלת "מאשליות והיסטריית אקלים". חברי SPN הקימו לאחרונה גם אתר דיסאינפורמציה שמפיץ שקרים שלפיהם הסביבה נמצאת במסלול שיפור ושאין כלל משבר אקלים.

 

מקורות שמקורבים לגוגל אמרו לגרדיאן ששיתוף פעולה עם גופים כמו CEI לא מצביע על כך שהחברה "תומכת בכל האג'נדה של הארגון". לדבריהם, גוגל תורמת לקבוצות אלו במטרה להשפיע על מחוקקים ולקדם את אג'נדת הדה-רגולציה של החברה. מגוגל נמסר בתגובה שהחברה תומכת בארגונים מכל הקשת הפוליטית ופועלת לקידום "מדיניות טכנולוגית חזקה": "אנחנו לא החברה היחידה שתורמת לארגונים תוך שהיא חולקת נחרצות עליהם בנושא מדיניות אקלים".

 

ואכן, גוגל לא לבדה: אתמול דיווח הניו יורק טיימס שאמזון נמנת על נותנות החסות של אירוע הגאלה השנתי של CEI. מאמזון נמסר בתגובה לעיתון שהחברה אמנם "לא מסכימה עם כל עמדות הארגון", אך סבורה שתרומה לאירוע בסך 15 אלף דולר "תסייע לקדם יעדי מדיניות שתואמים את האינטרסים" שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x